Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Krucyfiksy Wita Stwosza i ich recepcja

Krucyfiksy Wita Stwosza i ich recepcja

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza na prezentację nieznanego dzieła Wita Stwosza i wykład

Krucyfiksy Wita Stwosza i ich recepcja

15 grudnia 2021 roku o godz. 17.00

W twórczości Wita Stwosza figury Chrystusa na krzyżu stanowią zwartą grupę dzieł odznaczających się niezwykłą klasą wykonania i wyjątkową ekspresją, co pozwala zaliczyć je do najdoskonalszych realizacji tego tematu w sztuce europejskiej. Nic więc dziwnego, że doczekały się one licznych powtórzeń i naśladownictw, nie tylko zresztą w końcu XV i na początku XVI wieku, ale także okresie nowożytnym. Zapożyczenia te rzadko jednak wykraczały poza typ lub charakterystyczne formy draperii. W wykładzie przedstawione zostaną najważniejsze problemy badawcze dotyczące autorskich krucyfiksów Stwosza oraz ich recepcji w sztuce Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa i Małopolski.

Wojciech Walanus – doktor historii sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Fototeki przy tym Instytucie. Autor licznych publikacji poświęconych rzeźbie późnogotyckiej, w tym książki o rzeźbie drewnianej w Małopolsce pt. Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce w latach 1490-1540 (Universitas, Kraków 2006), a także prac z zakresu historii fotografii dokumentacyjnej w XIX i XX wieku.

Krucyfiksy Wita Stwosza i ich recepcja

R.S.V.P. Obecność należy potwierdzić telefonicznie (12 257 56 34) lub mailowo. Prosimy o punktualne przybycie.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Archiwum Galerii Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.