Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wizyty królewskie w Krzysztoforach / Pokaz nabytków

Wizyty królewskie w Krzysztoforach / Pokaz nabytków

Muzeum Krakowa

Wizyty królewskie w Krzysztoforach

8 czerwca 2022 roku, godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje” (przybliżającego dzieje i dziedzictwo kulturowe pałacu Krzysztofory).

Dzieje pałacu wiele razy splatały się z ważnymi wątkami historii Krakowa i Polski. Powstały w XVII w., monumentalny gmach z dziedzińcem arkadowym stał się jedną z najważniejszych rezydencji Krakowa, godną goszczenia monarchów i innych ważnych osobistości. Wśród osób, które odwiedziły to miejsce, byli m.in. Jan II Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski oraz Stanisław August Poniatowski. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną okoliczności królewskich wizyt w Krzysztoforach.

Prowadzenie: pan dr Piotr Hapanowicz. Wstęp wolny.

Pokaz nabytków związanych z honorowymi obywatelami Krakowa

9 czerwca, godz. 17.00

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski zapraszają na pokaz nabytków związanych z honorowymi obywatelami Krakowa.

Spotkanie odbędzie się w Sali Miedzianej. W programie: prezentacja najstarszego znanego dyplomu honorowego obywatelstwa Krakowa, przyznanego Karolowi Arnoldowi w 1818 r., dyplom honorowego obywatelstwa Podgórza dla Antoniego Nowaczyńskiego z 1882 r., kieliszek z gali noblowskiej Wisławy Szymborskiej, honorowej obywatelki Krakowa z 1997 r., i pamiątki po Leopoldzie Kozłowskim-Kleinmanie, honorowym obywatelu Krakowa z 2014 r.

Statkiem na parę w piękny rejs…

11 czerwca, godz. 16.00

Dział Fotografii Krakowskiej oraz pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Krakowa zapraszają na wykład towarzyszący wystawie Wisła. Re-kreacja.

Zapraszamy na wykład, podczas którego poznamy początki krakowskiej żeglugi i znajdziemy odpowiedzi na pytania: Kiedy na Wiśle pojawił się pierwszy parostatek? Jak wyglądał? Jaki miał finał jego dziewiczy rejs? Dowiemy się także, jak spędzano wolny czas na Wiśle.

Prowadzenie: pan Tomasz Walczyk. Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, tel. 12 426 50 60.

Zimnowojenne dziedzictwo Nowej Huty

12 czerwca, godz. 14.30

start: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1, zakończenie: Podziemna Nowa Huta, os. Szkolne 37

W latach 50. XX wieku w związku z zagrożeniem zimnowojennym władze Polski Ludowej przystąpiły do budowy schronów przeciwlotniczych. W Nowej Hucie zbudowano ponad 250 tego typu budowli. W ramach spaceru zajrzymy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i porozmawiamy o ich konstrukcji i wyposażeniu. Zobaczymy też elementy zimnowojennej infrastruktury obronnej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb. Wstęp: 10 zł. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa. Możliwość zakupu biletów: kasa w Muzeum Nowej Huty.

Zbiórka na ochronę dóbr kultury Lwowa

#StandWithUkraine

Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce organizowanej przez Gminę Kraków. Gaśnice (piankowe i proszkowe), koce i tkaniny niepalne, a także wełnę mineralną, które zostaną wykorzystane do zabezpieczenia zabytków z terenu ogarniętej wojną Ukrainy, można przekazywać w Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) od godz. 9.00 do godz. 19.00. Dary o mniejszych gabarytach można składać także w Zintegrowanym Centrum Dziedzictwa Krakowa przy ul. Świętego Krzyża 1 w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 16.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.