Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wałbrzych: Zamek Książ inspiracją i drogą do kariery
Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie z cyklu „O historii na żywo”. 3 września 2024 roku o godz. 18.00 w Sali Krzywej na drugim piętrze zamku (ul. Piastów Śląskich 1) odbędzie się spotkanie pt. Zamek Książ inspiracją i drogą do kariery. Gośćmi będą magistranci profesora Rafała Eysymontta z Uniwersytetu Wrocławskiego: pani Nel Prorok, pani Weronika Krawczyk i pan Jakub Warzocha.
Zamek Książ od sześciu lat współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim. Prace magisterskie, które zostaną omówione podczas spotkania, powstały w Instytucie Historii Sztuki.
Jakub Warzocha – Zespół kominków w Zamku Książ w świetle XX-wiecznej przebudowy obiektu
Przedmiotem pracy jest zespół kominków, który do tej pory nie doczekał się naukowego opracowania. Zamkowe kominki są szczególnie wartościowe, ponieważ stanowią często jedyny oryginalny element wystroju, który przetrwał II wojnę światową. Te cenne elementy architektury wnętrz pochodzą z różnych okresów funkcjonowania założenia. Przede wszystkim mówią nam o ambicjach i upodobaniach księcia Jana Henryka XV (1861–1938), oraz jego żony, księżnej Daisy (1873–1943).
Nel Prorok – Ikonografia Zamku Książ od XVII do XIX wieku
Przez setki lat powstawała ikonografia założenia, która pozwala na prześledzenie losów budowli oraz otaczających ją terenów. Do naszych czasów nie zachowały się lub nie są znane przedstawienia budowli w pierwszych wiekach jej istnienia (okresy piastowski i czeski). Istniejące przedstawienia pokazują, jak zamek i krajobraz wokół niego zmieniały się przez lata za sprawą rodziny Hochbergów – panujących tu od początku XVI wieku. Głównym celem pracy było odnalezienie jak największej ilości przedstawień zamku.
Weronika Puczyńska – Popularyzacja Zamku Książ od XIX w. do współczesności
Co sprawia, że niektóre miejsca są atrakcyjne turystycznie? Dlaczego do jednych miejsc wybierają się tłumy, a inne świecą pustkami? Jak zyskać popularność i przyciągnąć odwiedzających? Aspekty krajobrazowe, artystyczne i historyczne, propagowane już od przełomu XVIII i XIX wieku, rozpoczęły budowanie wizerunku, dzięki któremu zamek cieszy się ogromną sława w Polsce i na świecie. Co czyni Książ wyjątkowym?
Goście spotkania odpowiedzą na pytania prowadzącego, którym będzie prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, pan Mateusz Mykytyszyn. „O historii na żywo” to cykl wydarzeń, w których trakcie nasi goście mogą liczyć na fascynujące tematy, opowieści historyków i świadków historii oraz możliwość zadawania pytań.