Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wałbrzych: Ogrody Światła w zamku Książ i Palmiarni

Ogrody Światła w zamku Książ i Palmiarni

Zamek Książ

Ogrody Światła w zamku Książ i Palmiarni

Zamek Książ i jego otoczenie zachwycają o każdej porze roku. Jednak jesienią i zimą nastrój tego miejsca potęgują Ogrody Światła, czyli czasowa atrakcja dostępna na zamkowych tarasach i w Palmiarni.

Trasa przy zamku (ul. Piastów Śląskich 1) składa się z dekoracji, które nawiązują do historii tego miejsca i zamkowego życia. Znajdziecie tu postacie na książęcym balu, uwielbiane przez księżną Daisy róże, iluminacje na licznych fontannach oraz rycerzy i zjawy – tworzących trasę Średniowieczny Książ. Całość uzupełnia nastrojowa muzyka.

W tym roku w Ogrodach Światła pojawią się uwielbiane przez wszystkich… zamkowe koty. Psotne kocury pochowają się na terenie tarasów, a zadaniem turystów będzie ich odnalezienie w ramach gry terenowej. Dodatkową atrakcją dla małych i dużych będzie możliwość wykonania zdjęcia w świetlistym wagonie Złotego Pociągu.

Oprócz tysiąca światełek na jednej z zamkowych ścian zobaczymy projekcję postaci księżnej Daisy. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ rok 2023 został ogłoszony Rokiem Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu w 150. rocznicę jej urodzin i 80. rocznicę śmierci.

Druga część Ogrodów Światła znajduje się w pobliskiej Palmiarni (ul. Wrocławska 158). W egzotycznym otoczeniu pojawią się kolorowe żółwie, rybki, flamingi i papugi. Na terenie Palmiarni ukryła się również iluminacja czterometrowej żyrafy, krokodyla i wieloryba.

Ogrody Światła będą otwarte od 28 października 2022 do 28 lutego 2023 roku:

niedziela–czwartek: godz. 17.00–20.00, piątek–sobota: godz. 17.00–21.00.

Możliwość zakupu biletu łączonego do ogrodów zamku i ogrodów Palmiarni. 

fot. mikolaj@gospodarek.pl

Palmiarnia od 10 lat pod miejskim zarządem

30 października Palmiarnia w Wałbrzychu obchodzi swoje „miejskie urodziny”. W tym dniu mija 10 lat, od kiedy gmina Wałbrzych zakupiła ją od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i oddała w zarządzanie spółce Zamek Książ. Z tej okazji 30 października wszyscy turyści będą mogli zwiedzić Palmiarnię z biletem ulgowym (15 zł). Dotyczy to również Ogrodów Światła, które w tym dniu można obejrzeć z biletem za 20 zł.

O historii Palmiarni, jej rozwoju i znaczeniu dla rodziny Hochbergów von Pless opowie o godz. 17.00 w cyklu „O historii na żywo” pan Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.

Od godz. 17.00 zapraszamy do wspólnego świętowania w kawiarni w Palmiarni. Polecamy również odwiedziny u nowych mieszkańców Palmiarni, czyli 10 wesołych lemurów. Na uwagę zasługuje również kopuła budynku, która tuż przy wejściu zostanie ozdobiona przez pana Macieja Krzusa kwiatową aranżacją. Autor przygotował w Palmiarni również strefę Dary Jesieni.

W położoną na obrzeżach miasta Palmiarnię gmina Wałbrzych zainwestowała już ponad 12 milionów zł. Wyremontowano połowę ponadstuletnich szklarni. Przeprowadzone do tej pory prace remontowe objęły ponad 2100 m kw. metalowo-szklanych i murowanych konstrukcji i obiektów. Stanowi to 53% uratowanego i wyjątkowego w skali europejskiej obiektu.

Największy zimowy ogród w Polsce, nazywany także najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy, powstał na początku XX wieku i stanowi integralną część kompleksu zamkowego. Dzisiaj szklane cudo późnej śląskiej secesji odzyskuje blask z czasów budowy.

Zamek Książ

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.