Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Kuchnia Paula Tremo

Kuchnia Paula Tremo

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zapraszamy na spotkanie z panem prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem i autorem opracowania Przepisów Paula Tremo, najnowszego, dziewiątego już tomu serii Monumenta Poloniae Culinaria.

Paweł Tremo, kuchmistrz Stanisława Augusta i organizator słynnych obiadów czwartkowych, w swych rękopiśmiennych recepturach opisał kuchnię, która zrywała ze staropolską, barokową i sarmacką tradycją. Ostry smak orientalnych przypraw i skomplikowane fuzje różnych smaków zastąpił doznaniami prostymi, jednolitymi i delikatnymi. Złagodził surowy post przez używanie masła i w ogóle nabiału do przyrządzania potraw postnych. Chętnie stosował nowoczesne techniki kulinarne, zapożyczone z kuchni francuskiej, inspirował się francuską modą na polskie potrawy i pasjonował się dziką przyrodą, botaniką i chemią.

O tej wielkiej zmianie w kuchni polskiej opowiemy na przykładzie klarownego barszczu, jarmużu z kasztanami i szczupaka po polsku. Sięgniemy też do tekstu nieznanej dotąd książki Pawła Tremo o konserwowaniu żywności.

Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja dania zrekonstruowanego na podstawie receptury kuchmistrza.

Zapraszamy: 18 marca 2023 roku, godz. 12.00. Wstęp wolny.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Villa Intrata – ul. Stanisława Kostki Potockiego 23, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.