Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Festiwal Kultury bez Barier w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

W tym roku organizatorzy ogólnopolskiego wydarzenia stawiają na relacje, stąd hasło promocyjne MOŻESZ być blisko. Blisko drugiego człowieka, kultury i natury. Muzeum zaprasza do uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach przygotowanych właśnie z tej okazji.

Wydarzenia bezpłatne, zapisy przez formularz na stronie Festiwalu Kultura bez Barier.

Wydarzenia w Gmachu Głównym (plac Powstańców Warszawy 5)

3 października 2021 r., godz. 11.00

Artystyczne ciekawostki z różnych zakątków Europy

Spacer dla osób niedosłyszących po wystawie „Sztuka europejska XV–XX w.” (na II piętrze), prowadzenie: pan Michał Pieczka. Dzieła sztuki niejednokrotnie skrywają rozmaite zagadki czy niezwykłe tajemnice – spacer będzie okazją do poznania choćby części z nich. Na przykład, jak kiedyś wyglądała Ewa na obrazie Cranacha, gdzie pewien malarz ukrył swą sygnaturę lub skąd wypływają krople i gdzie był lodowiec, którego już nie ma.

Oprowadzanie z użyciem systemu FM wspomagającego słyszenie – uczestnicy muszą posiadać własne słuchawki podpięte do smartfonów.

3 października, godz. 15.00 (3.10 at 15:00)

Le opere del museo parlano italiano: l’allegoria

Workshop di Anna Bertoncini in italiano alla galleria “L’arte europea XV–XX”. Un evento nell’ambito del festival “La cultura senza barriere”

(Warsztaty językowe po włosku na wystawie „Sztuka europejska XV–XX w.”)

Cosa è un’allegoria? Cosa si nasconde in realtà dietro l’immagine di Narciso? E dietro quella di un bambino che annusa un fiore? Lo spettatore verrà accompagnato in un viaggio alla scoperta dei significati nascosti dietro due opera esposte nelle sale del museo. Per la partecipazione e’ necessario almeno un livello di italiano B1. Ingresso con un biglietto per PLN 7, e richiesta la registrazione: edukacja@mnwr.pl o +48 372 51 48.

9 października, godz. 15.00

„Chłopiec w słońcu” Gierymskiego i „Spłoszone konie” Sichulskiego w audiodeskrypcji 

Spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących na wystawie stałej „Sztuka polska XVII–XIX w.” (na II piętrze), prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Opisy audiodeskrypcyjne dwóch obrazów z okresu Młodej Polski – Chłopiec w słońcu Aleksandra Gierymskiego oraz Spłoszone konie Kazimierza Sichulskiego – pozwolą uczestnikom oprowadzania obcować z tymi wybitnymi dziełami przy wykorzystaniu zmysłu słuchu. Spotkanie na wystawie będzie okazją do poruszenia wyobraźni odbiorów i wejścia w klimat młodopolski.

Wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Wystawowa 1)

2 października, godz. 11.00

Abakan – czyli co?

Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Spotkanie w czasie „cichych godzin”. Warsztaty rozpoczną się od zapoznania uczestników z przestrzenią muzeum – kopułą północną w Pawilonie Czterech Kopuł – miejscem, w którym prezentowana jest na wystawie stałej twórczość Magdaleny Abakanowicz. Zajęcia toczyć się będą przy abakanach – pracach artystki, które są tkaninami zawieszonymi w przestrzeni. Będzie można zbadać dotykowo, z czego są wykonane, będzie je można również powąchać, ponieważ tworzywo, z którego powstały, ma charakterystyczny zapach okrętowych lin. W części warsztatowej uczestnicy muzealnej zabawy spróbują wykonać miękką tekstylną rzeźbę inspirowaną abakanami. Opowieść w trakcie zajęć zostanie wzbogacona pomocami dotykowymi 3D wykonanymi przez Fundację Collect.

3 października, godz. 11.00

Dotknij muzeum

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po części wystawy stałej z pracami Magdaleny Abakanowicz, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Wydarzenie w ramach cyklu „Dotknij muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Magdalena Abakanowicz eksploruje obszary nieoczywiste. Sięgając po miękki materiał, tworzy z niego rzeźbę – abakan. Za najciekawsze w ruchu uznaje zatrzymania, w tym co płaskie – potencjał wypełnienia przestrzeni, a w tym co rzeźbiarskie – miękkość. W trakcie oprowadzania z audiodeskrypcją narracja zostanie wzbogacona pomocami dotykowymi 3D wykonanymi przez Fundację Collect.

Wydarzenia w Muzeum Etnograficznym (ul. Romualda Traugutta 111/113)

2 października, godz. 14.00

Maleńki świat zamknięty w pudełku

Warsztaty rodzinne dla osób niesłyszących i słabosłyszących z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pani Olga Budzan. Dioramy to modele przestrzenne przedstawiające pejzaże, świat przyrody czy sceny z bajek. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się starym, liczącym ponad 100 lat modelom, zobaczyć, jak są skonstruowane i z czego zostały zbudowane. Będzie można także wykonać własną dioramę przy użyciu takich materiałów jak drewno, drut i tektura. Warsztaty skierowane do miłośników rzeczy malutkich.

Festiwal Kultury bez Barier w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

2 października, godz. 12.00

Maria Stangret-Kantor – malarka, aktorka, muza

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Opowieść o intrygującej malarce związanej z II Grupą Krakowską, absolwentce krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, aktorce teatru Cricot 2. Maria Stangret-Kantor (1929–2020) studiowała u profesorów Jana Świderskiego i Emila Krchy. Tworzyła malarstwo w stylu informel, prace w technice kolażu, następnie asamblaże z gotowymi przedmiotami oraz obiekty o charakterze konceptualnym i instalacje artystyczne. Występowała praktycznie we wszystkich spektaklach i happeningach Tadeusza Kantora, którego żoną była od 1961 r. aż do niespodziewanej śmierci artysty w 1990 r.

Spotkanie transmitowane na profilu FB Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.