Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „«Łączka». Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach” – spotkanie autorskie

„«Łączka». Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach” – spotkanie autorskie

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 16 marca 2016 r. o godz. 13.00 do sali 221 Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Romualda Traugutta 18 na spotkanie z panią Karoliną Wichowską, pracownikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, autorką książki „Łączka”. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach.

***

W tej opowieści mroczna historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych – nadzieją, napięciem, bolesnymi wspomnieniami. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i Krakowie. Sięgamy do pamięci o komunistycznych kazamatach, brutalnych śledztwach i dzieciństwie bez ojców, by zaraz wybiec w przyszłość, w której metody badawcze wypracowane przez polskich naukowców stają się wzorem do naśladowania na świecie. Wszystko to służy jednemu: spłacie długu wobec ludzi, którym zależało na wolnej, suwerennej Polsce.

spotkanie autorskie

Spis treści:

Zamiast wstępu

Od autorki, czyli o czym i po co jest „Łączka”

Trzy instytucje, jeden cel, czyli droga na „Łączkę”

Poszukiwania od kuchni, czyli od archiwum do wykopalisk

Od próbki do profilu, czyli w laboratorium Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów

Publikacje dla przyrodników, czyli historia Polski na eksport

Kalendarz na grzebieniu, czyli walka z emocjami

Niewiarygodny świadek, czyli nadzieja umiera ostatnia

Potwierdzenie tożsamości, czyli przywrócenie nazwiska

Walka z codziennością, czyli życie rodzin straconych bohaterów

Powrót na „Łączkę”, czyli poszukiwania pod asfaltem

Przywracania nazwisk ciąg dalszy

Panteon, czyli miejsce godnego spoczynku

Aneks: Odnalezieni na „Łączce” i odpowiedzialni za ich śmierć

Indeks osób

Karolina Wichowska, „Łączka”. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach, Warszawa 2015, ss. 173.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.