Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego

Zapraszamy na 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Średniowiecz(e)”, który odbędzie się w dniach 13-17 listopada 2013 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.

Jak co roku wezmą w nim udział artyści z różnych kultur i tradycji, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru, i muzyki folkowej. Festiwal prezentuje zarówno różnorodność tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i ich współczesnych autorskich form.

Przewodnim tematem Festiwalu będą opowieści i pieśni drogi, motyw wędrowania – to jak był ujmowany w różnych tradycjach. Tytuł „Średniowiecz(e)” oznacza krainę, która nie istnieje w konkretnym czasie i przestrzeni, zamieszkiwaną przez ludzi mających ciekawość świata tak wielką, że skłania ich do nieustającej wędrówki w nieznane. W ramach festiwalu wystąpi szwedzka opowiadaczka, pani Kersti Ståbi.

LIPOWE LIŚCIE

Kersti Ståbi – 15 listopada, g. 21.00

W czasach średniowiecza w Szwecji tylko kobiety mogły być pasterzami. Przez całe lato dziewczęta i kobiety przebywały w lesie, samotnie czy w parach, oddalone od ludzkich osad; towarzyszyły im tylko krowy i owce.

Życie na północy Szwecji było trudne i niebezpieczne – lasy pełne były drapieżnych zwierząt, trolli i innych istot, których imiona nigdy nie powinny być wypowiadane na głos. Te pieśni i opowieści zabiorą nas do świata, w którym magia jest tak powszechna i obecna, jak echa pasterskich nawoływań.

Kersti Ståbi jest jedną z najbardziej uznanych szwedzkich opowiadaczek i pieśniarek folkowych, związana jest ze szkokholmską grupą opowiadaczy Fabula Storytelling. Jej rodzinne tradycje związane są północą kraju, przesyconą muzyką skrzypiec, średniowiecznymi balladami, smutnymi pieśniami miłosnymi.

Kersti oddala się czasem od swych korzeni i ustnej tradycji – była primadonną tokijskiego pokazu Cirque du Soleil, śpiewała perski pop na przedmieściach Sztokholmu, opowiadała historie literackie autorów takich jak Selma Lagerlöf, Edgar Allan Poe, Astrid Lindgren…

Obiecała jednak, że w Warszawie zaśpiewa stare szwedzkie pieśni z ich tęskną i piękną ornamentacją. A historie, które pieśni te opowiadają, były inspiracją dla szwedzkich poetów, autorów piosenek i pisarzy; są to opowieści, które nie dają zasnąć słuchaczom, i choć świt już blisko, chciałoby się jeszcze jednej, i jeszcze jednej…

Informacje na temat festiwalu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.