Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Litwa — dziedzictwo wielu kultur

Litwa — dziedzictwo wielu kultur

Międzynarodowe Centrum Kultury

Litwa — dziedzictwo wielu kultur

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

19 września 2019 r., godz. 19.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z panią dr Krystyną Sabaliauskaitė, jedną z najlepszych pisarek litewskich, której twórczość uznawana jest za wyrazisty głos współczesnej europejskiej powieści historycznej. Autorka będzie gościem specjalnym 5. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej odbywającego  się w MCK 19–20 września 2019 roku. Spotkanie poprowadzą pp. Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek. Wstęp wolny.

Kristina Sabaliauskaitė jest autorką głośnej w wielu krajach tetralogii powieściowej Silva Rerum, która szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, a przez krytyków w Polsce uznana została za prawdziwą literacką sensację z Litwy. Nagradzana na całym świecie książka jest epicką opowieścią o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny ukazanych na tle wielkich wojen, imponującą literacką panoramą Rzeczpospolitej Obojga Narodów, niezwykle sugestywnym, odmalowanym ze znawstwem, obrazem barokowego świata oraz urzekającym portretem dawnego Wilna – miasta wielu kultur, języków i tradycji. Najnowsza powieść miała litewską premierę w sierpniu 2019 roku i opowiada historię Marty Heleny Skowrońskiej, żony Piotra I i pierwszej rosyjskiej cesarzowej.

Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią – tak powieść litewskiej pisarki rekomendowała p. Olga Tokarczuk. Polski przekład pierwszej części cyklu znalazł się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Litwa – dziedzictwo wielu kultur. Spotkanie z dr Kristiną Sabaliauskaitė

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.