Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Łódź w Kraju Warty (1939-1945). Nowe perspektywy badawcze

Łódź w Kraju Warty (1939-1945). Nowe perspektywy badawcze

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zapraszają na konferencję naukową pt. Łódź w Kraju Warty (1939-1945). Nowe perspektywy badawcze, która odbędzie się 12-13 lutego 2015 r. w Grand Hotelu przy ul. Piotrkowskiej 72 w Łodzi.

W przeddzień konferencji, 11 lutego 2015 r. o godz. 19.00, w sali konferencyjnej Grand Hotelu odbędzie się pokaz filmu pt. Aus Lodz wird Litzmannstadt wraz z dyskusją na temat narodowosocjalistycznej propagandy.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie okupacyjnych realiów Kraju Warty ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi (Litzmannstadt) – jego największego ośrodka miejskiego. Organizatorzy mają nadzieję, że takie ujęcie tematu pozwoli przybliżyć często pomijany w polskich badaniach problem okupacji na włączonych do Rzeszy ziemiach polskich i przyczyni się do zwiększenia wiedzy o Łodzi w latach 1939-1945.

Rola i znaczenie tego ważnego ośrodka przemysłowego, jednego z centrów przesiedleńczych, a także miejsca, gdzie utworzone zostało drugie co do wielkości getto na terenie okupowanej Polski, nie doczekała się — zdaniem organizatorów — wyczerpującego studium. Udział w konferencji naukowców z Polski, Niemiec, Anglii i Stanów Zjednoczonych będzie również szansą na prezentację ich najnowszych badań, jak również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń badawczych i nawiązania kontaktów naukowych.

Wygłoszone na konferencji referaty przedstawiane będą po polsku i niemiecku. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne całych obrad.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program konferencji w załączniku.

Kraj Warty — plan konferencji naukowej

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.