Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Łukaszowcy. Wielki powrót

Łukaszowcy. Wielki powrót

Muzeum Narodowe w Warszawie

Łukaszowcy. Wielki powrót

29 września23 października 2022 roku

29 września została otwarta wystawa Łukaszowcy. Wielki powrót, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie (al. Jerozolimskie 3). Ekspozycja składa się z siedmiu panoramicznych obrazów i czterech makat. Obrazy przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej.

Dzieła powróciły do kraju dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zaangażowaniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. W 1940 r. nie mogły wrócić do Polski, okupowanej wówczas przez Niemcy i Związek Sowiecki. Później przez lata obrazy zdobiły bibliotekę amerykańskiego Le Moyne College. Skomplikowana sytuacja prawna utrudniała negocjacje władz polskich z przedstawicielami uczelni w sprawie zwrotu tych dzieł. Przełom osiągnięto w maju 2022 r.

Wystawa łączy kilka wątków. Prezentuje znakomite malarstwo i śmiałą próbę poszukiwania stylu narodowego w sztuce dwudziestolecia. Obrazy ukazują najbardziej chwalebne momenty w dziejach polskiej państwowości: począwszy od spotkania Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona u grobu św. Wojciecha (1000 r.), przez przyjęcie Unii Lubelskiej (1569 r.), skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3 maja (1791 r.). Makaty – według projektu Mieczysława Szymańskiego – opiewają natomiast króla Jana III: sukcesy militarne i potęgę Rzeczpospolitej Obojga Narodów za jego czasów.

W latach 1939–1940 dzieła stanowiły serce pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Autorami obrazów była wyjątkowa grupa malarska: Bractwo św. Łukasza, zwane popularnie łukaszowcami. Jedenastu malarzy dzięki pracy zespołowej zdołało stworzyć niezwykle złożone dzieła w niespełna pół roku. Według planów miały pozostać w USA nie dłużej niż do jesieni 1940 r. Historia potoczyła się inaczej: nad Wisłę powróciły dopiero po 83 latach. Już niebawem uświetnią wystawę stałą Muzeum Historii Polski w powstającej na warszawskiej Cytadeli siedzibie.

Wystawa została przygotowana w polsko-angielskiej wersji językowej. Kuratorzy: Monika Matwiejczuk, Konrad Pyzel.

Dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum na wynos 2022

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.