Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

29 września20 listopada 2016 roku

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa, której kuratorem jest pan dr hab. Andrzej Szczerski, poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa. Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim stworzono ramy dla codziennego życia mieszkańców i funkcjonowania złożonego organizmu miejskiego, dzięki czemu mogły działać stowarzyszenia i twórcy, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa „Artes”, fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.

W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury – od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lwowskiego radia i tereny sportowe.

Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

Tytuł – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazuje, że punktem wyjścia dla konstrukcji wystawy jest perspektywa zwyczajnego życia mieszkańców. Jednak to właśnie codzienność staje się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego, zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.

Ekspozycja jest jednym z głównych punktów programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

lwow1937.jpg

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.