Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Macedońska niedziela

Macedońska niedziela

Międzynarodowe Centrum Kultury

Awangardowa niedziela. Dzień otwarty wystawy
„Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności”

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

22 września 2019 roku

Wystawa w Galerii MCK opowiada o mieście, które musiało wymyślić się na nowo, po tym jak pochłonął je żywioł. Jest to pierwsza tak pełna opowieść o fenomenie odbudowy macedońskiej stolicy po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Już samym tytułem przypomina również o wyjątkowych gestach międzynarodowej solidarności wielu państw, organizacji i ludzi dobrej woli wobec ogromu strat doznanych wtedy przez Macedończyków.

Oprowadzanie z kuratorkami, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, pokazy i degustacje macedońskich przysmaków kulinarnych, a także spotkanie z nagradzanym na całym świecie polskim fotografem, panem Michałem Siarkiem – to tylko niektóre atrakcje, jakie MCK przygotowało dla odwiedzających.

W tym dniu obowiązuje bezpłatny wstęp do Galerii MCK oraz na wszystkie wydarzenia towarzyszące.

Program Macedońskiej niedzieli w MCK:

godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie z panią Agatą Wąsowską-Pawlik

godz. 12.30 – warsztaty plastyczne dla dzieci

godz. 14.00 – oprowadzanie kuratorskie z panią dr Moniką Rydiger

godz. 15.00 – Aleksandromania – macedońskie perypetie – spotkanie z panem Michałem Siarkiem

godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim

godz. 16.30 – Bałkańskie smaki i nie tylko – pokaz kulinarny oraz degustacja przysmaków macedońskich przygotowanych przez państwa Aleksandrę i Wiesława Wróblewskich (obowiązują wejściówki dostępne w kasie Galerii MCK lub na evenea.pl)

***

Aleksandromania – macedońskie perypetie

sala Pod Kruki

Zapraszamy na spotkanie z panem Michałem Siarkiem poświęcone projektowi Alexander, najtrafniej dokumentującemu poszukiwania tożsamościowe współczesnej Macedonii. Rozmowę poprowadzi pan Łukasz Galusek.

W czerwcu 2018 roku premierzy Grecji i Macedonii podpisali porozumienie, które zakończyło wieloletni spór wokół nazwy Macedonia. Reperkusje wieloletniego grecko-macedońskiego konfliktu, przynajmniej te architektoniczne, będą widoczne w stolicy Macedonii jeszcze przez długi czas. Zainicjowany w 2008 roku rządowy program Skopje 2014 miał dać Macedończykom architekturę historyczną w formie i narodową w treści, a Skopje uczynić stolicą narodu. Celem było uwiarygodnienie ciągłości istnienia „najstarszego” narodu na Bałkanach, historycznej wspólnoty niepochodzącej od Słowian, lecz od antycznych Macedończyków, którymi władał „jeździec na koniu”, ukazany na gigantycznym pomniku w sercu stolicy, twórca jednego z największych imperiów w dziejach ludzkości.

Alexander to dokumentacja krótkich, ale burzliwych dziejów próby stworzenia nowego macedońskiego mitu narodowego, łączącego podzielony etnicznie i religijnie bałkański kraj. Fotograf zestawił w swoim projekcie dwa aspekty tego mitotwórczego trudu – jednym jest architektoniczna przebudowa Skopja w myśl polityki „antykizacji”, w praktyce budowy dziesiątek pomników oraz nadania modernistycznym budynkom niby-antycznych fasad. Drugim jest zapis tak zwanych „taśm”, czyli podsłuchanych rozmów polityków partii rządzącej, z których wynika cyniczny brak wiary w ideę projektu Skopje 2014 już od początku jego realizacji.

Michał Siarek (1991) – fotograf dokumentalny, absolwent wydziału fotografii łódzkiej Filmówki. Jest m.in. laureatem nagród The New East Photo Prize (Londyn), BZWBK Press Photo, Fidal Youth Photography Award (Francja).

Macedońska niedziela w MCK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.