Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Żegnamy „Madonnę z poziomką” oraz wystawę „II Grupa Krakowska”

Żegnamy „Madonnę z poziomką” oraz wystawę „II Grupa Krakowska”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Żegnamy „Madonnę z poziomką” oraz wystawę „II Grupa Krakowska”

Najbliższy tydzień w Muzeum Narodowym w Krakowie to czas pożegnania dwóch interesujących wystaw. Tylko 10 września 2017 roku o godz. 12.00 w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM przy pl. Władysława Sikorskiego 6 będzie można oglądać Madonnę z poziomką, cenny i pełen uroku gotycki obraz tablicowy, który przyjechał do Krakowa z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Spotkanie poprowadzi pan Filip Chmielewski. Niedziela to także finisaż II Grupy Krakowskiej w Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego 12. Zwiedzanie obu ekspozycji będzie tego dnia darmowe, ich ostatnim dniom towarzyszą także dodatkowe atrakcje.

6 września o godzinie 18.00 zapraszamy na Pożegnanie z Madonną. Z gośćmi Muzeum spotkają się m.in. dyrektor Muzeum Miejskiego w Żywcu, pani Anna Tuleja oraz historyk sztuki, pani Dorota Firlej. Zdradzą zawikłane i intrygujące dzieje gotyckiego dzieła, opowiedzą o konserwacji, która pokazała nowe oblicze Madonny, a także przybliżą symbolikę obrazu. Wstęp wolny.

W kalendarzu miłośnika sztuki nie może zabraknąć także wizyty na wystawie II Grupa Krakowska. Prezentujemy na niej dzieła osiemnastu artystów, twórców jednego z najciekawszych i najbardziej kreatywnych stowarzyszeń w sztuce polskiej XX wieku. To m.in. Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Janina Kraupe, Kazimierz Mikulski, Daniel Mróz, Jerzy Nowosielski, Erna Rosenstein, Jerzy Skarżyński, Jerzy Tchórzewski, Jonasz Stern. Pani kurator Anna Budzałek wybrała prace nieznane, w miarę możliwości wczesne, by zobrazować drogę twórczą tych znakomitych artystów. Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie 10 września o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy nauczycieli do naszej „Szkoły interpretacji”

„Szkoła interpretacji” to coroczny cykl szkoleń dla osób zainteresowanych różnymi formami pracy z dziełem sztuki, a w szczególności dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, organizowany przez Dział Edukacji Muzeum. W tym roku chcemy zadać kłam popularnemu przeświadczeniu, że w muzeach trzeba zachować ciszę. Będziemy się zastanawiać nad różnymi formami porozumiewania się, dyskutowania oraz technikami komunikacji, które mogą być przydatne w pracy z odbiorcami. Zaprosimy ekspertów od interpretacji dziedzictwa, krytyki artystycznej, debatowania, sztuki ulicy oraz porozumiewania się poprzez znaki wizualne. Inspiracją dla nas będą ekspozycje stałe i wystawy czasowe prezentowane w oddziałach MNK. Opłata za pojedyncze szkolenie wynosi 50 zł, a karnet na cały cykl to koszt 200 zł (jedno spotkanie gratis). Zaczynamy 5 października. Informacje oraz kalendarz spotkań

Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego

We wrześniu w Kinie Letnim rozpoczęliśmy ostatni już w tym roku cykl filmowy: Życie ze sztuką. Zaplanowana na 9 września Młodość (reż. Paweł Sorrentino) to wizualnie olśniewająca i pełna błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp. Losy wybitnego kompozytora (Michał Caine) i jego przyjaciela, słynnego reżysera (Harvey Keitel), są zilustrowane wspaniałą muzyką. Podczas kilku letnich dni na jaw wyjdą najgłębsze tajemnice, a powszechne pragnienie wiecznej młodości zostanie wystawione na próbę. Seanse zaczynają się o godz. 20.00, kwadrans wcześniej zapraszamy na wprowadzenie filmoznawcy. Wstęp wolny.

Wydarzenia edukacyjne

7 września

Dziedzictwo – historia pojęcia

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala U samurajów, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Marcin Jarząbek (Instytut Historii UJ), wstęp wolny

8 września

Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, godz. 16.30

prowadzenie: p. Mateusz Chramiec, wstęp z biletem na wystawę

12 września

Spotkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na wystawie „#dziedzictwo”

Gmach Główny, godz. 11.00 i 12.15

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp: 1 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.