Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Śląskie malarstwo pejzażowe drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX w.

Śląskie malarstwo pejzażowe drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku

Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim

Śląskie malarstwo pejzażowe

drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku

Z kolekcji prof. Czesława Osękowskiego

Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim

27 kwietnia3 czerwca 2012 r.

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na romantyczną podróż po śląskich krajobrazach utrwalonych na obrazach malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Na prawie 80 pracach prezentowanych na wystawie podziwiać można śląskie masywy górskie, doliny rzek i widoki miast, m.in. Świebodzina, Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i innych.

Narodziny malarstwa pejzażowego na Śląsku, podobnie jak malarstwa tego typu w innych regionach Europy, wiążą się z odkryciem przez artystów śląskiego krajobrazu, szczególnie jego najciekawszej części, czyli Karkonoszy i Gór Izerskich. W XIX wieku Europejczycy oszaleli na punkcie turystyki i romantycznych widoków. Młodzi romantycy nie mogli oprzeć się tajemniczemu urokowi malowniczych regionów starego kontynentu. Jednym z takich tłumnie odwiedzanych miejsce stał się Śląsk, explorowany przez artystów w poszukiwaniu ruiny gotyckich zamków i majestatycznych krajobrazów. Romantyczne idee oraz szybki rozwój cywilizacyjny sprawił, że na przełomie wieków XIX i XX na terenie Śląska działało wielu artystów, którzy uczynili z malarstwa pejzażowego swoją specjalność. Część z nich była związana z działającymi we Wrocławiu uczelniami artystycznymi, jednak większość prowadziła własne pracownie. Zarówno jedni i drudzy łączyli się w różnego rodzaju nieformalne grupy artystyczne, tworzyli kolonie lub stowarzyszenia, w tym najsłynniejsze, powstałe w 1922 w Szklarskiej Porębie, Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza. Z czasem w pracach śląskich pejzażystów pojawiły się wyraźne inspiracje nowymi kierunkami w sztuce, m.in. expresjonizmem i abstrakcjonizmem.

C.E. Morgenstern, Widok na Śnieżne Kotły, 1919

C.E. Morgenstern, Widok na Śnieżne Kotły, 1919

Wystawa to przegląd twórczości najwybitniejszych śląskich pejzażystów. Na expozycji znalazły się dzieła 45 artystów tworzących od drugiej połowy XIX wieku do połowy XX stulecia, wśród których pejzażyści, a także przedstawiciele innych gatunków, którzy tylko okazjonalnie malowali krajobrazy. Wśród prezentowanych obrazów podziwiać można prace m.in. Adolfa i Jana Dresslerów, Karola Ernesta Morgensterna, Jerzego Müller, Ottona Müllera, Alfreda Nickischa, Karola Schrima, Eugeniusza Spiro, Gertrudy Staatas, Pawła Weimanna, Maxymiliana Wislicenusa i innych.

A. Dressler, Tartak w okolicy Jagniątkowa

A. Dressler, Tartak w okolicy Jagniątkowa

Expozycja śląskiego malarstwa pejzażowego ma szczególny charakter. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tworzonego od ponad 30 lat zbioru malarstwa, będącego wyrazem pasji kolekcjonerskiej pana profesora Czesława Osękowskiego, rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zapraszamy: ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.