Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich / Malczewianki

Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich / Malczewianki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich

Blisko 60 prac sygnowanych ponad dwudziestoma nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku można obejrzeć na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Wystawa zatytułowana „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” prezentuje zarówno dzieła sztuki artystów zaliczanych do kanonu historii sztuki XX i XXI wieku, jak i wybory kolekcjonerskie Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, twórcy i właściciela kolekcji. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie nawiązuje do swoich najlepszych tradycji współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, którym zawdzięczamy nie tylko wiele ważnych wystaw, ale i najcenniejsze dzieła w naszych zbiorach, przekazywane Muzeum już od pierwszych lat jego działalności. (…) Wystawa odbywa się w Pawilonie Józefa Czapskiego, gdzie prezentujemy zarówno dzieła tego artysty, jak i sztukę XX wieku oraz sztukę współczesną, w oryginalny sposób odnoszące się do twórczości patrona Pawilonu. Po raz pierwszy jednak na wystawę trafiają dzieła tak wielu i tak bardzo różnorodnych artystów zagranicznych, pokazując międzynarodowy kontekst, w jakim rozwijało się malarstwo Czapskiego.

Przede wszystkim jest to pokaz fascynującej różnorodności dokonań artystów XX i XXI wieku, którzy z jednej strony proponowali często radykalne eksperymenty artystyczne, z drugiej zaś nawiązywali dialog z tradycyjnymi toposami kultury europejskiej. Prezentację tych dwóch, dopełniających się postaw uważam za niezwykłą wartość naszej wystawy, którą można docenić właśnie w kontekście muzealnym – pisze dyrektor MNK, prof. dr hab. Andrzej Szczerski, we wstępie do albumu prezentującego wybór prac.

Jaśnie Oświecony książę Jan Lubomirski-Lanckoroński wspomina w albumie, że początkowo interesował się sztuką dawną: W późniejszych latach poza sztuką klasyczną zacząłem się interesować sztuką nowoczesną. Na początku byłem do niej nastawiony z pewną rezerwą. Zrozumienie artystów współczesnych nie jest łatwe, gdyż często jako sposób ekspresji stosują oni przewrotne, a niekiedy wręcz szokujące i gorszące środki wyrazu. Dlatego przekonanie się do pewnych dzieł sztuki czy ich twórców zabrało mi jakiś czas. Studiując historię danych nurtów w sztuce współczesnej, poznałem i zrozumiałem wiele motywów, jakimi kierują bądź kierowali się mistrzowie obecnych czasów. Dzisiaj – z perspektywy tych doświadczeń – mogę w pełni stwierdzić, że sztuka nowoczesna jest równie ważna jak ta klasyczna.

Wszystkie prace prezentowane na wystawie – grafiki, obrazy, meble – powstały po II wojnie światowej i wiążą się z czołówką światowej awangardy. W progach Muzeum można oglądać znakomite prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, zaczynając od klasyków (Dalí, Miró, Picasso czy Le Corbusier), poprzez przedstawicieli ugrupowania CoBrA (Alechinsky, Appel czy Corneille), a skończywszy na artystach związanych z amerykańskim pop-artem i europejskim street artem (Warhol, Indiana, Lichtenstein oraz Blek le Rat i Banksy – by wymienić tych najbardziej rozpoznawalnych) – pisze w albumie kuratorka wystawy, pani Anna Budzałek.

Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej na temat kubizmu, ekspresjonizmu, abstrakcji, surrealizmu, pop-artu, street-artu czy też innych kierunków w sztuce XX wieku, zobaczcie wystawę w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Informacje dla zwiedzających:

Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich

10 czerwca16 października 2022 roku

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

poniedziałki: nieczynne, wtorek, sobota: godz. 10.00–18.00, środa–piątek: godz. 10.00–17.00, niedziela: godz. 10.00–16.00

Kuratorka: Anna Budzałek, koordynatorka: Ewa Kalita-Garstka, aranżacja: Magdalena Bujak

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Książąt Lubomirskich

Figurka lwa fo, Chiny, okres Kangxi 1662-1722, dar Juliana Nowaka dla MNK, fot. Karol Kowalik

Kolekcjonowanie chińskiej ceramiki

Premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, bakteriolog, działacz społeczny, a poza tym kolekcjoner… Wspomnienia profesora Juliana Nowaka, które znalazły się w bibliotece Józefa Mehoffera, stały się inspiracją do zorganizowania wykładu pt. Z Krakowa przez Londyn i Paryż do Chin. O kolekcjonerskiej pasji Juliana Nowaka (1865–1946).

Zapraszamy 22 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 do Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26. Na podstawie materiałów archiwalnych przyjrzymy się genezie kolekcji chińskiej ceramiki, którą zgromadził prof. Julian Nowak. Poruszone zostaną również wątki wpływu przyjaciela profesora, Stanisława Wyspiańskiego, na rozwój jego kolekcjonerskiej pasji oraz drugiej fali międzynarodowego zainteresowania sztuką Dalekiego Wschodu w latach 30. ubiegłego wieku.

Wykład poprowadzi pani Beata Pacana – historyk sztuki i pracownik Muzeum, która współtworzyła wystawę W przestrzeni Smoka (2015), prezentującą m.in. zbiór ceramiki chińskiej prof. Juliana Nowaka. Wstęp wolny.

Jacek Malczewski, Topielec w uściskach dziwożony, 1888 r., Muzeum UJ

Malczewianki — Wigilia Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej w Muzeum

Dawne zwyczaje, takie jak Noc Kupały, Sobótka czy Noc Świętojańska, nadają początkowi lata magiczny i tajemniczy charakter… 18 i 19 czerwca również przywołujemy dawne tradycje i zapraszamy do wspólnego witania lata. Wydarzeniom patronuje Jacek Malczewski – artysta, który w swoich pracach sięgał do tradycji słowiańskich i motywów fantastycznych.

Program:

18 czerwca

Godz. 14.00-18.00: W poszukiwaniu kwiatu paproci – gra międzyoddziałowa. Zabawa zacznie się przy stoisku przed Gmachem Głównym (al. 3 Maja 1). Można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 17.00. Bilet dla drużyny (do pięciu osób) kosztuje 30 zł.

Godz. 16.00-19.00: Na styku magii i nauki – tajemnica kwiatu paproci, rośliny magiczne i nie tylko. Czy kwiat paproci istnieje? Do czego można wykorzystać rośliny uważane za „magiczne”? Zapraszamy na stoisko Instytutu Ochrony Przyrody.

Godz. 18.00-20.30: Wianki na Malczewianki – warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły.

Godz. 18.00-20.30: Sitodruk z Tytanią – warsztaty techniki sitodruku. Należy przynieść własne torby, koszulki lub inne tekstylia.

Godz. 20.30: Koncert zespołu Swada, który inspiruje się śpiewem tradycyjnym z Polski, Ukrainy i Białorusi. Występ sięgający do symboliki słowiańskiej odbędzie się w holu na parterze Gmachu Głównego.

Godz. 22.15: Fireshow (teatr ognia) – pokaz w wykonaniu Jerzego „Solo” Kozłowskiego będzie nawiązaniem do tradycji rozpalania ognisk w Noc Kupały. Choreografię z wykorzystaniem płonących rekwizytów wzbogaconą efektami pirotechnicznymi będzie można podziwiać na placu przed Gmachem Głównym.

19 czerwca

Godz. 10.00-13.00: Fantastyczne stworzenia i jak je znaleźć w muzeum – warsztaty dla dzieci i rodzin na wystawie Jacek Malczewski romantyczny. Bilet na wspólne rozwiązywanie zagadek magicznych stworzeń z obrazów Malczewskiego kosztuje 15 złotych (wstęp wolny dla opiekunów dzieci).

Godz. 15.00-16.30 i 17.00-18.30: Śladami mitycznych stworów – oprowadzania tematyczne po wystawie Jacek Malczewski romantyczny. Bilet na wystawę uprawnia do udziału w oprowadzaniu.

MNK w Boże Ciało

16 czerwca wszystkie oddziały będą nieczynne.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.