Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Paryż: Masakry wrześniowe 1792

Masakry wrześniowe 1792

Instytut Domu Burbońskiego

Konferencja organizowana przez

Instytut Domu Burbońskiego (Institut de la Maison de Bourbon)

Masakry wrześniowe 1792 (Les massacres de septembre 1792)

Wykład wygłosi x. Mikołaj Portail, profesor Instytutu Św. Piusa X.

Masakry wrześniowe, te doraźne i masowe egzekucje, które odbywały się od 2 do 7 września 1792 roku w więzieniach paryskich, są jednym z najstraszniejszych epizodów rewolucji francuskiej. Również wyobraźnię współczesnych wprawiły w osłupienie. Oczywiście, od 1789 roku krew została rozlana już wiele razy, ale nigdy dotąd w taki sposób, zimny i wykalkulowany. „Zemście ludu” dany został swobodny upust. Rewolucja znalazła się w momencie krytycznym swojego procesu.

Historycy są bardzo podzieleni w spojrzeniu na motywy tych masakr, a większość prac powstałych na ten temat wciąż budzi gorące spory. O. Mikołaj Portail daje błyskotliwą syntezę tych wydarzeń oraz ich interpretację. Po identyfikacji motywów tych rzezi prezentuje krok po kroku wydarzenia tego krwawego tygodnia, jednocześnie na terenie więzień i w kulisach zgromadzeń rewolucyjnych; w końcu usiłuje ustalić odpowiedzialność sprawców tego dramatu i interesy stojące za tym przedsięwzięciem.

To pasjonujące studium oddaje sprawiedliwość błogosławionym męczennikom, którzy zginęli w tych masakrach, odsłaniając zasłonę dotąd okrywającą rzeczywistych odpowiedzialnych i mówiąc całą prawdę o tym, czym był „Sierpień 1792”, przedsmak Terroru.

16 października 2013 r. (środa), godz. 19:00.

Miejsce: DRAC, 8 bis rue Vavin, 75006 Paryż (Metro Vavin).

Kolacja (opcjonalnie): 21 euro – zgłoszenia w biurze IMB: tel. 01 45 50 20 70.

tłumaczenie: JB

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.