Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Matejko w Stambule

Matejko w Stambule

Muzeum Narodowe w Krakowie / Międzynarodowe Centrum Kultury

Matejko w Stambule

Akcja promocyjna

Pokaż bilet wstępu z Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury i zwiedź wystawę za złotówkę. Zwiedziłeś wystawę Stambuł. Dwa światy, jedno miasto? To koniecznie zobacz także ekspozycję w Domu Jana Matejki. Od 26 czerwca do 1 lipca 2018 roku obowiązuje bilet wiązany na dwie ekspozycje.

Z okazji przypadającej 24 czerwca 180. rocznicy urodzin Mistrza Jana Matejki Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały wspólną akcję promocyjną, z nadzieją, że ułatwi ona wszystkim chętnym zwiedzenie dwóch wystaw:

Jan Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018 w Domu Jana Matejki, ul. Floriańska 41

oraz

Stambuł. Dwa światy, jedno miasto w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Kto kojarzy największego polskiego malarza historycznego z Orientem? Nie każdy wie, że Jan Matejko przebywał wraz z żoną Teodorą kilka tygodni w Stambule u swego kuzyna Henryka Gropplera, który prowadził tam przez kilkadziesiąt lat nieformalną ambasadę polską. Matejko nie tylko gromadził orientalne pamiątki (m.in. fotografie i dekoracyjne tkaniny), sporo szkicował z natury (meczety, sułtańskie pałace, bazary i uliczki miasta), ale także namalował jedyny w swej twórczości pejzaż – Widok Bebeku pod Konstantynopolem. Namalowany w dwóch wersjach obraz Utopiona w Bosforze jest ciekawy także ze względu na domniemanie rysu autobiograficznego (topiona kobieta przypomina żonę artysty, oprawca – nienawidzącego jej sekretarza Matejki, a on sam podobny jest do mężczyzny spokojnie przyglądającego się scenie topienia). Na wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto można zobaczyć zdjęcia Jana Matejki z żoną oraz Henrykiem i Ludwiką Gropplerami, wspaniałe szkice z stambulskiej ulicy i portret Gropplera pędzla mistrza Matejki. Z kolei orientalne pamiątki Matejków z podróży do Stambułu można oglądać w muzeum biograficznym – Domu Jana Matejki.

Jan Matejko – Jubileusz 2018
Wystawy w Domu Jana Matejki w roku 2018

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.