Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Czerwiec 2018 roku

1 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Miasto w wielkim formacie (panorama Złotego Rogu)

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

3 czerwca

godz. 12.30 Dzień Dziecka w MCK

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych na warsztaty plastyczne. Tematem zajęć będzie fotografia, a więc nie obejdzie się bez wspólnych zdjęć.

Jak uchwycić niezapomnianą chwilę, znaleźć najciekawsze kolory i kształty w otaczającym nas świecie? — odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas spotkania. Pobudzając wyobraźnię, stworzymy malowniczą narrację do naszych kadrów. Praca plastyczna będzie podstawą do wykonania pamiątkowego zdjęcia dla każdego z uczestników.

Obowiązują zapisy, tel. 12 42 42 860.

4 czerwca

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem

Oprowadzanie po wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. W trakcie oprowadzania maluchy mają zapewnioną opiekę animatora. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

7 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Codzienne życie w Stambule (obraz Wacława Pawliszaka „Turek siedzący”)

8 czerwca

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Polscy orientaliści

W twórczości polskich artystów zafascynowanych Orientem obecne są zarówno tematy odnoszące się do dziejów Imperium Osmańskiego, aktualnych wydarzeń politycznych na Bliskim Wschodzie, jak i przedstawienia prezentujące przyrodę i życie codzienne mieszkańców Orientu. Wielu z nich jeździło na Bliski Wschód, by szukać tam tematów dla swojej sztuki. Wykład przedstawi twórczość wybranych polskich przedstawicieli orientalizmu.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Polscy stambulczycy: Gropplerowie (portret Henryka Gropplera pędzla Jana Matejki)

godz. 18.00 Kim są Turcy – wykład pana prof. Dariusza Kołodziejczyka

Wśród wielu publikacji światowej sławy turkologa profesora Dariusza Kołodziejczyka wyjątkowe miejsce zajmuje książka Turcja, która szybko stała się lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika tematu. Autor opisuje w niej historię tego kraju od 1876 roku, od prób reform Imperium Osmańskiego epoki tanzimatu (naprawy) do czasów współczesnych. Wykład wprowadzi w zawiłości związane z nowożytną historią Państwa Osmańskiego i jego współczesnej inkarnacji – Turcji. Wstęp wolny.

9 czerwca

godz. 11.00 12 spacerów na 12 miesięcy – Na tropie smoka wawelskiego

Wyjątkowa edycja spaceru w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, na którą zapraszamy rodziców z dziećmi. Spacer szlakiem legend krakowskich, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak Stańczyk z dworzan zażartował i czy wdowa Ofka była złodziejką. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, zbiórka przed budynkiem MCK.

10 czerwca

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Kadr

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

14 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Mimar Sinan – architekt (fotografia meczetu Sulejmana)

godz. 18.00 „Pięknie się też Konstantynopol pali” – czyli rzecz o stambulskich pompierach – wykład p. dr. Piotra Nykiela

W XIX wieku stambulskie budynki wykonane były głównie z drewna, a wybuchające w mieście pożary były na porządku dziennym. Dlatego właśnie tak ważne było istnienie sprawnie działającej straży pożarnej, która do dziś jest cennym elementem dziedzictwa historycznego tej tureckiej metropolii. Wstęp wolny.

15 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Miasto z oddali (panorama z wieży Seraskeratu)

17 czerwca

godz. 12.30 Tureckie historie i zagadki mędrca Hodży – warsztaty dla dzieci

Wspólne czytanie anegdot z życia tureckiego mędrca Hodży oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami. Wstęp wolny.

20 czerwca

godz. 11.00 Świat okiem seniora. Warsztaty fotograficzne

Godzinne warsztaty dla seniorów na temat tajników fotografii. Prowadzący pokażą, jak używać aparatów fotograficznych wbudowanych w telefony komórkowe, by w łatwy sposób wykonać efektowne zdjęcia. Zajęcia towarzyszą wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp: 1 zł.

21 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Kto pogłaszcze psa? (fotografia stada psów ulicznych)

godz. 18.00 Spotkanie towarzyszące wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto

22 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Miasto świeckie – od sułtanatu do republiki

23 czerwca

godz. 11.00 12 spacerów na 12 miesięcy – Kalejdoskop kultur

Projekt przygotowany w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Spacer śladami przedwojennych mieszkańców Krakowa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, zbiórka przed budynkiem MCK.

24 czerwca

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Dzień Taty w MCK

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

28 czerwca

godz. 10.00–11.30, 18.00 Seminarium „Potencjał dziedzictwa w Krakowie”

Jak dziedzictwo kulturowe wpływa na jakość naszego życia? Naszą kreatywność? Stosunek do otoczenia? Czy ma wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny naszych miejscowości? Na te i podobne pytania odpowiedzi szukać będą eksperci zaproszeni do udziału w serii seminariów, które MCK zorganizuje w kilku miastach.

13.00 Kwadrans ze sztuką – Świątynia z czterema minaretami (fotografia meczetu Ayasofya)

29 czerwca

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Dobranoc Stambule (obraz „Widok na miasto wieczorem. Z podróży do Konstantynopola” Jana Ciąglińskiego)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.