Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Grudzień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Grudzień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Grudzień 2017 roku

3 grudnia

godz. 12.00 Lwowskie baśnie i legendy

Spotkanie dla dzieci, podczas którego odbędzie się wspólne czytanie baśni i legend pochodzących ze Lwowa. Następnie zapraszamy na warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami.

Wstęp wolny.

godz. 12.00 Pan Michał Korta oprowadza po wystawie „Balkan Playground”

Wstęp wolny.

4 grudnia

godz. 12.00 sMoCzKi w Galerii MCK

Oprowadzanie po wystawie Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

7 grudnia

godz. 18.00 Nie ma jak modernistyczny Lwów – wykład pana dra hab. Andrzeja Szczerskiego

Modernistyczny Lwów zajmował istotne miejsce na mapie nie tylko Polski, ale także całej „Nowej Europy”, i powinien być zaliczony do najważniejszych ośrodków nowej architektury w regionie. We Lwowie zrealizowano wiele wybitnych dzieł modernizmu, które jednocześnie harmonijnie wpisały się w istniejącą strukturę miasta i wyznaczyły nowe kierunki rozwoju na przyszłość. Podkreślając nowy początek, architektura unikała jednak radykalizmu awangardy czy totalitarnych pomysłów całościowej przebudowy lub zniszczenia tego, co zastane. Nowe formy i technologie wykorzystywano w taki sposób, aby architektoniczna nowoczesność stała się częścią lwowskiego genius loci, dawała nowy impuls rozwojowy, ale nie była skierowana przeciw tradycji miasta o wielowiekowej historii

(dr hab. Andrzej Szczerski, Lwów nowoczesny,
Międzynarodowe Centrum Kultury, 2017)

Dr hab. Andrzej Szczerski – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i Uniwersytecie St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004), kurator wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku, m.in. Symbolism in Poland and Britain (Tate Britain, Londyn 2009) i The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland (BozAR, Bruksela 2011). Autor książek, m.in. Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej (Łódź 2010) i Views of Albion. The Reception of British Art and Design in Central Europe 1890-1918 (Oxford 2015). Kurator trwającej właśnie wystawy #dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie.

8 grudnia

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Sacrum z żelazobetonu

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce powstały liczne realizacje sakralne. Głównym czynnikiem, który wpłynął na potrzebę budowy świątyń w całej Polsce, była chęć scalenia kraju po zaborach oraz zbudowania poczucia jedności mieszkańców, a także rozwój miast, do których przyłączano nowe dzielnice. Ich forma architektoniczna była uwarunkowana przez takie czynniki, jak działalność ruchu odnowy liturgicznej. Odwoływała się również do nowych trendów w architekturze światowej: modernizmu i funkcjonalizmu. Te ostatnie wykorzystywały na dużą skalę beton zbrojony, który pozwalał na osiągnięcie niemożliwych dotychczas efektów – redukcji ścian nośnych, stosowania olbrzymich przeszkleń czy fantazyjnych sklepień.

Prowadzenie: pani Helena Postawka-Lech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

10 grudnia

godz. 10.00-18.00 (Przed)Świąteczna Niedziela w MCK

Tego dnia wstęp wolny na wystawę Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

W programie:

godz. 12.00, 14.00, 16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

godz. 10.00-18.00 – kiermasz książek i gadżetów MCK

godz. 11.00-14.00 – warsztaty robienia kartek świątecznych

godz. 12.30 Mikołaj w MCK – warsztaty dla dzieci, w programie robienie śnieżnych kul, które będą pamiątką z zajęć. Dzieci wykonają również makietę miasta, która będzie nawiązaniem do wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Przewidziany jest słodki poczęstunek: kakao oraz pierniczki.

Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy, tel. 12 424 28 60.

*****

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

1 grudnia 2017 – 8 kwietnia 2018 roku

Wystawa Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm to obszerna prezentacja osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Opracowana na podstawie zbiorów publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy, jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, iż chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.