Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Lipiec w Międzynarodowym Centrum Kultury
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
4 lipca
godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem
Oprowadzanie po wystawie Max Ernst. Sny ornitologa dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
4-8 lipca
godz. 11.00-13.00 Wakacje w MCK – Ptaki pod lupą Maxa Ernsta
Tematem wakacyjnych zajęć są ptaki. Każdego dnia dzieci będą poznawać jeden gatunek ptaka, zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i w nawiązaniu do jego znaczenia w kulturze, sztuce i historii. Codziennie wykonają pracę plastyczną, będą również wyjścia w plener i… ptasia szkoła latania.
Zapraszamy dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Opłata za jedne zajęcia: 10 zł. Obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860.
8 lipca
godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK – Zwrot w stronę pozarozumowych elementów w sztuce: kolaż, frotaż, grataż, dekalkomania
Twórczość Maxa Ernsta obfituje w eksperymenty artystyczne istotne nie tylko dla surrealizmu czy dadaizmu, lecz także posiadające fundamentalne znaczenie dla innych, późniejszych tendencji artystycznych. Stosowanie na szeroką skalę frotażu, gratażu czy kolażu miało się przyczynić do przeformułowania reguł leżących u podstaw sztuki i uwypuklić znaczenie nieświadomości w procesie twórczym. W trakcie lipcowych zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z technikami wykorzystywanymi przez Ernsta zarówno od strony teoretycznej, jak i samodzielnie wykonać prace bazujące na formalnych eksperymentach niemieckiego artysty.
Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
10 lipca
godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Elipsa
Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Podczas zajęć koncentrujemy się na jednym pojęciu związanym z tematyką wystawy Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
14 lipca
godz. 20.30 Kino na dachu MCK – cykl filmowy towarzyszący wystawie Max Ernst. Sny ornitologa
Cykl poprowadzi pan Maciej Stroiński, doktor filmoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Seans trzeci: Kruk (The Raven), USA 1963, reż. Roger Corman.
Kruk – Doktor Craven (Wincenty Price) jest synem nieżyjącego już, wielkiego czarodzieja, który niegdyś bardzo dobrze znał się na swojej profesji, jednak ją porzucił. Pewnego wieczoru tchórzliwy Bedlo (Piotr Lorre) przyszedł do doktora, prosząc go o pomoc. Zły Scarabus (Borys Karloff) zamienił go w kruka i teraz poszukuje on osoby, która mogłaby go odczarować.
Obowiązują wejściówki dostępne od 7 lipca.
21 lipca
godz. 20.30 Kino na dachu MCK
Seans czwarty: Lecą żurawie (Lietjat żurawli), ZSRS 1957, reż. Michał Kałatozow.
Lecą żurawie – nagrodzona „Złotą Palmą” w 1958 roku na XI MFF w Cannes historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Borys zgłasza się jako ochotnik na front i ginie od zbłąkanej kuli. Weronika zaś poślubia jego brata Marka, ale jej małżeństwo nie może być szczęśliwe – wszystkie myśli i uczucia dziewczyny zabrał ze sobą Borys. Niezwykły, wzruszający film pokazujący wojnę w nietypowy dla kinematografii sowieckiej sposób. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych, rozwianych sztandarów i dowódców podejmujących decyzje ze stoickim spokojem. Kałatozow pokazuje wojnę z całą jej odpychającą ohydą, jako siłę niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Większość akcji rozgrywa się na zapleczu frontu na tle codziennego, morderczego wysiłku ludzi rzuconych w wir wojennej machiny. Wspaniałe role Tatiany Samojłowej i Aleksego Batałowa urzekają głębią przeżyć psychologicznych i oszczędnością środków wyrazu.
Obowiązują wejściówki dostępne od 14 lipca.
24 lipca
godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Upierzenie
Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Podczas zajęć koncentrujemy się na jednym pojęciu związanym z tematyką wystawy Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.