Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Listopad w Międzynarodowym Centrum Kultury
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
2 listopada
godz. 12.00: sMoCzKi. W galerii z maluchem. Oprowadzanie po wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść dla opiekunów z dziećmi do lat 3.
Wstęp wolny, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl.
5 listopada
godz. 18.00: M.K. Čiurlionis i S. Kymantaitė-Čiurlionienė: antycypacja modernizmu w kulturze litewskiej przez doświadczenie zjawisk Młodej Polski – wykład p. Nidy Gaidauskienė w ramach programu towarzyszącego wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść.
Pierwsza część wykładu będzie poświęcona doświadczeniom kulturalnym Mikołaja Konstantyna Čiurlionisa i jego żony Zofii Kymantaitė-Čiurlionienė w Polsce, gdzie oboje się kształcili – on w Warszawie, a ona w Krakowie. Wątek ich obecności w Polsce nie jest jeszcze zbadany. Ich inspiracje z tego okresu zostaną skonfrontowane z późniejszymi pomysłami w ich działalności twórczej. W drugiej części wykładu zostanie omówiona sytuacja modernizmu w Wilnie.
Wstęp wolny, wykład w języku polskim, wykład w ramach seminarium IHS UJ Sztuka początku XX wieku. Polska i Litwa.
8 listopada
godz. 12.30: Minispotkania ze sztuką – Chmury
Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od lat 4 do 6. Temat zajęć skoncentrowany będzie na jednym pojęciu wiążącym się ze sztukę M.K. Čiurlionisa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
12 listopada
godz. 14.00-16.30: Seminarium dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: Z perspektywy pogranicza, czyli jak wykorzystać polsko-litewskie dziedzictwo w nauczaniu nie tylko historii
W programie m.in.: oprowadzanie kuratorskie po wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść, w zależności od pogody: spacer lub wykład pt. Śladami litewskich wątków w Krakowie, prezentacja programu edukacyjnego MCK. Wstęp wolny, informacje i zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, 12 42 42 860.
13 listopada
godz. 11.00: Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów MCK – Między symbolizmem a abstrakcją
Podczas zajęć zostaną zaprezentowane sylwetki takich artystów, jak Arnold Böcklin, Odilon Redon czy Jakub Abbott McNeill Whistler, których twórczość niejednokrotnie stanowi pomost pomiędzy symbolizmem a abstrakcją, a jednocześnie tworzy istotny kontekst dla dzieł Mikołaja Konstantyna Čiurlionisa.
Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i sztuce. Spotkania mają formę prelekcji historyka sztuki, po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunku i herbacie. Na koniec, dla chętnych, oferujemy bezpłatne zwiedzanie wystawy w towarzystwie przewodnika. Wstęp wolny, prowadzenie: p. Małgorzata Jędrzejczyk.
19 listopada
godz. 18.00: Twórczość M.K. Čiurlionisa w kontekście europejskiego modernizmu – wykład p. Rasutė Žukienė w ramach programu towarzyszącego wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść
Przełom XIX i XX wieku to czas formowania się nowych postaw artystycznych. Artyści poszukiwali nowoczesnego języka, którym mogliby wyrazić swoje nadzieje i obawy związane z zaczynającym się dopiero stuleciem. Poszukiwania te biegły w różnych kierunkach – od internacjonalizmu do sztuki narodowej. Inspiracje czerpano zarówno z najbliższego otoczenia, ze sztuki ludowej, jak i z odległych zakątków świata, takich jak Japonia – fascynowano się powstałymi tam drzeworytami. Europejskie środowisko artystyczne skupione wokół kilku akademii i ośrodków dzieliło wspólne inspiracje. W tym właśnie kontekście poznamy sztukę Mikołaja Čiurlionisa. Wstęp wolny, wykład w języku litewskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski, wykład w ramach seminarium IHS UJ Sztuka początku XX wieku. Polska i Litwa.
22 listopada
godz. 12.30: Minispotkania ze sztuką – Morze
Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od lat 4 do 6. Temat zajęć skoncentrowany będzie na jednym pojęciu wiążącym się ze sztukę M.K. Čiurlionisa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
26 listopada
godz. 17.00: Konserwacja polichromii autorstwa Jana Henryka Rosena w katedrze ormiańskiej we Lwowie – wykład pp. dr hab. Joanny Czernichowskiej i Pawła Baranowskiego w ramach programu towarzyszącego wystawie Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
Wykład w języku polskim, wstęp wolny.
Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
26 listopada 2015 – 31 stycznia 2016
Wystawa poświęcona historii katedry ormiańskiej we Lwowie, wyjątkowej budowli przypominającej o wielowiekowej obecności Ormian na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Chociaż znajdujące się w jej wnętrzach malowidła Jana Henryka Rosena należą do najważniejszych przykładów monumentalnego malarstwa sakralnego okresu międzywojennego, dotychczas nie doczekały się szerszej prezentacji.
Oprócz dzieł Rosena pokazane zostaną również prace, które dla potrzeb przebudowy katedry na początku XX wieku przygotowali Franciszek Mączyński i Józef Mehoffer, wyjątkowi twórcy krakowskiej sztuki i architektury okresu Młodej Polski. Wystawa przybliża ponadto trwające od kilku lat prace konserwatorskie w jej wnętrzu, które prowadzone są przez Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Dziedzictwa, studiów podyplomowych realizowanych od 2001 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Średniowieczne Piwnice MCK, wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00, wstęp wolny.