Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Listopad w Międzynarodowym Centrum Kultury

Listopad w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Listopad 2017 roku

5 listopada

godz. 11.00-19.00 Finisaż wystawy „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”

To już ostatnia możliwość zobaczenia w Polsce prac najwybitniejszego chorwackiego rzeźbiarza. Warto skorzystać z okazji, by poznać tę sztukę, jest to bowiem pierwsza polska prezentacja prac Meštrovicia. Mimo że artysta cieszy się międzynarodową sławą, dla polskiej publiczności może być odkryciem. Dziś mało kto wie, że w okresie międzywojennym był wysoko ceniony również nad Wisłą, o czym świadczy zaproszenie go do udziału w konkursie na pomnik Józefa Piłsudskiego. Opracował wtedy kilka projektów, planując monumentalną rzeźbę, która miała stanąć w Warszawie. Realizację uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Na wystawie można zobaczyć fotografie przedstawiające modele pomnika w różnych fazach.

W ostatni dzień prezentacji wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie, przygotowane są także dodatkowe atrakcje. Szczególnie warto zwiedzić wystawę z jej kuratorem, panem Łukaszem Galuskiem (o godz. 16.00) lub z przewodnikiem (o godz. 12.00 i 14.00). Dzieci w wieku od 5 do 10 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach i narysować rzeźby chorwackiego mistrza (o godz. 12.30). W sali Pod Kruki co pół godziny prezentowany będzie krótki (około 25 min.) film dokumentalny pt. Mistrz Mestrović. Wstęp wolny.

7 listopada

godz. 18.00 Maria Teresa i terezjanizm – wykład pana prof. Stanisława Grodziskiego

W tym roku obchodzona jest trzysetna rocznica urodzin Marii Teresy, z Bożej łaski cesarzowej rzymskiej, królowej Niemiec, Węgier, Czech, Galicji i Lodomerii, arcyksiężnej Austrii, księżnej Burgundii, Styrii, Karyntii, Krainy, wielkiej księżnej Siedmiogrodu etc. To dzięki przeprowadzonym przez nią reformom administracji, sądownictwa, oświaty, armii i finansów Austria stała się mocarstwem europejskim, a Wiedeń drugim w Europie (po Paryżu) ośrodkiem sztuki, kultury, mody oraz dworskiego życia towarzyskiego.

Prof. Stanisław Grodziski – profesor emeritus, kierownik Katedry Historii Prawa i Państwa Polskiego (1968-1978), dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1968-1971), prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1987-1990), doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęte w 1947 roku ukończył cztery lata później. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1959, a habilitację w zakresie historii prawa w 1963 roku. Mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1972 r., po ośmiu latach uzyskał profesurę zwyczajną. Członek PEN Clubu oraz Société d’Histoire de Droit. Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności, której był wiceprezesem (1994-2000). Jest autorem wielu dzieł o tematyce historyczno-prawnej. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Za książkę Rzeczpospolita Krakowska, jej lata i ludzie uhonorowany został w kwietniu 2012 r. nagrodą Krakowska Książka Miesiąca (wydawnictwo Universitas). Przewodniczący komitetu redakcyjnego „Czasopisma Prawno-Historycznego”.

10 listopada

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki – Nowoczesność i eksperyment

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wykład poświęcony będzie pozycji architektury mieszkaniowej w dwudziestoleciu międzywojennym, z jednej strony silnie naznaczonej eksperymentami artystycznymi, z drugiej – wyrastającej z potrzeby bliższego zaangażowania twórców w kształtowanie otoczenia człowieka. Zostaną również przeanalizowane decyzje architektów, którzy poszukiwali nowych punktów odniesienia, zasad konstruowania oraz rozwiązań technicznych. Po wykładzie oprowadzanie przez autora po wystawie Balkan Playground. Michał Korta.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

12 listopada

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Lwów

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

25 listopada

godz. 17.00 Polskie wzornictwo międzywojenne – wykład pana dra Huberta Bilewicza

Wstęp wolny.

26 listopada

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Miasto

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

30 listopada

godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.