Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Listopad w Międzynarodowym Centrum Kultury
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
5 listopada
godz. 11.00-19.00 Finisaż wystawy „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”
To już ostatnia możliwość zobaczenia w Polsce prac najwybitniejszego chorwackiego rzeźbiarza. Warto skorzystać z okazji, by poznać tę sztukę, jest to bowiem pierwsza polska prezentacja prac Meštrovicia. Mimo że artysta cieszy się międzynarodową sławą, dla polskiej publiczności może być odkryciem. Dziś mało kto wie, że w okresie międzywojennym był wysoko ceniony również nad Wisłą, o czym świadczy zaproszenie go do udziału w konkursie na pomnik Józefa Piłsudskiego. Opracował wtedy kilka projektów, planując monumentalną rzeźbę, która miała stanąć w Warszawie. Realizację uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Na wystawie można zobaczyć fotografie przedstawiające modele pomnika w różnych fazach.
W ostatni dzień prezentacji wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie, przygotowane są także dodatkowe atrakcje. Szczególnie warto zwiedzić wystawę z jej kuratorem, panem Łukaszem Galuskiem (o godz. 16.00) lub z przewodnikiem (o godz. 12.00 i 14.00). Dzieci w wieku od 5 do 10 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach i narysować rzeźby chorwackiego mistrza (o godz. 12.30). W sali Pod Kruki co pół godziny prezentowany będzie krótki (około 25 min.) film dokumentalny pt. Mistrz Mestrović. Wstęp wolny.
7 listopada
godz. 18.00 Maria Teresa i terezjanizm – wykład pana prof. Stanisława Grodziskiego
W tym roku obchodzona jest trzysetna rocznica urodzin Marii Teresy, z Bożej łaski cesarzowej rzymskiej, królowej Niemiec, Węgier, Czech, Galicji i Lodomerii, arcyksiężnej Austrii, księżnej Burgundii, Styrii, Karyntii, Krainy, wielkiej księżnej Siedmiogrodu etc. To dzięki przeprowadzonym przez nią reformom administracji, sądownictwa, oświaty, armii i finansów Austria stała się mocarstwem europejskim, a Wiedeń drugim w Europie (po Paryżu) ośrodkiem sztuki, kultury, mody oraz dworskiego życia towarzyskiego.
Prof. Stanisław Grodziski – profesor emeritus, kierownik Katedry Historii Prawa i Państwa Polskiego (1968-1978), dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1968-1971), prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1987-1990), doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęte w 1947 roku ukończył cztery lata później. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1959, a habilitację w zakresie historii prawa w 1963 roku. Mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1972 r., po ośmiu latach uzyskał profesurę zwyczajną. Członek PEN Clubu oraz Société d’Histoire de Droit. Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności, której był wiceprezesem (1994-2000). Jest autorem wielu dzieł o tematyce historyczno-prawnej. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Za książkę Rzeczpospolita Krakowska, jej lata i ludzie uhonorowany został w kwietniu 2012 r. nagrodą Krakowska Książka Miesiąca (wydawnictwo Universitas). Przewodniczący komitetu redakcyjnego „Czasopisma Prawno-Historycznego”.
10 listopada
godz. 11.00 Dojrzali do sztuki – Nowoczesność i eksperyment
Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wykład poświęcony będzie pozycji architektury mieszkaniowej w dwudziestoleciu międzywojennym, z jednej strony silnie naznaczonej eksperymentami artystycznymi, z drugiej – wyrastającej z potrzeby bliższego zaangażowania twórców w kształtowanie otoczenia człowieka. Zostaną również przeanalizowane decyzje architektów, którzy poszukiwali nowych punktów odniesienia, zasad konstruowania oraz rozwiązań technicznych. Po wykładzie oprowadzanie przez autora po wystawie Balkan Playground. Michał Korta.
Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
12 listopada
godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Lwów
Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
25 listopada
godz. 17.00 Polskie wzornictwo międzywojenne – wykład pana dra Huberta Bilewicza
Wstęp wolny.
26 listopada
godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Miasto
Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
30 listopada
godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”
Wstęp wolny.