Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Luty w Międzynarodowym Centrum Kultury

Luty w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Luty 2018 roku

1 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – studenckie życie Politechniki (czasopismo „Bałagan”, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski)

MCK zaprasza na piętnastominutowe spotkania, podczas których można dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wyjątkowe historie pojedynczych obiektów staną się kluczem do odkrycia historii międzywojennego Lwowa. Spotkania w cenie biletu na wystawę.

godz. 18.00 Modernistyczne czwartki w MCK – Między Lwowem a Krakowem – wpływ środowiska Politechniki Lwowskiej na architekturę Krakowa – wykład pana dra Michała Wiśniewskiego

Modernizm cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wciąż jednak kojarzony jest prawie wyłącznie z minimalistyczną stylistyką, gładkimi, białymi elewacjami i odejściem od historyzmu. Podczas Modernistycznych czwartków w MCK eksperci z zakresu historii architektury przestawią mniej znane ośrodki myśli modernistycznej, opowiedzą o roli, jaką odegrali przedwojenni lwowscy architekci w Katowicach czy wreszcie przypomną mniej znanych twórców, takich jak Alfred Düntuch czy Helena Syrkusowa. Cykl towarzyszy wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, którą można oglądać w Galerii MCK do 8 kwietnia.

Środowisko Politechniki Lwowskiej odcisnęło swoje piętno na architekturze międzywojennej II Rzeczypospolitej. Również w Krakowie, który w tym czasie nie posiadał własnej uczelni politechnicznej, działało wielu lwowskich architektów, m.in. Fryderyk Tadanier czy Wacław Nowakowski. Architektoniczna panorama Krakowa okresu dwudziestolecia międzywojennego jest ciekawym studium, w którym możemy prześledzić, jak wpływy Politechniki Lwowskiej splatały się z lokalną tradycją. Wstęp wolny.

Dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, autor pracy doktorskiej o związkach architektury modernistycznej i polityki w Polsce międzywojennej. Autor monografii Ludwika Wojtyczki (WAM, 2003) oraz Adolfa Szyszko-Bohusza (Instytut Architektury, 2013), współautor monografii Witolda Cęckiewicza (Instytut Architektury, 2015). Kurator wystawy Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013) i współautor innych wystaw Instytutu Architektury: Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012), Impossible Objects (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014), Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, 2014). Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

2 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – zapomniany geniusz (fotografia „Start”, Witold Romer)

4 lutego

godz. 10.00-18.00 Modernizm w mieście – Dzień otwarty wystawy „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”

Czym żył Lwów 24 czerwca 1937 roku? O czym tego dnia pisały gazety na pierwszych stronach? Gdzie w mieście ustawiały się największe kolejki po ciastka? Ile pięter miał największy lwowski drapacz chmur? W programie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim, zajęcia dla najmłodszych i warsztaty tworzenia komiksów. Podczas dnia otwartego zwiedzanie, oprowadzanie po wystawie, a także udział w warsztatach są bezpłatne.

Program:

godz. 12.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku polskim)

godz. 14.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku polskim)

godz. 12.30 – MINIspotkania ze sztuką – Mapa (warsztaty dla dzieci, zapisy nie obowiązują)

godz. 16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku ukraińskim)

godz. 15.00 – warsztaty komiksowe z panami Patrykiem Lutrzykowskim i Janem Wiśniowolskim z grupy Tu Komiks. Jak sami o sobie mówią: W naszej pracy staramy się przede wszystkim zarazić innych swoją pasją do komiksów. Wspólnie rysujemy, stawiamy przed sobą nowe zadania, rozwijamy kreatywność i wyobraźnię. Ale przede wszystkim poznajemy nowych ludzi chcących rysować komiksy. Z radością dzielimy się doświadczeniem, staramy się nawzajem krytykować i uczyć od siebie. Obowiązują zapisy.

5 lutego

godz. 12.00 sMoCzKi

Oprowadzanie po wystawie Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

8 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Historia jednego budynku (makieta ZUS)

9 lutego

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Ikony nowoczesności

Wykład poświęcony przeobrażeniom krajobrazów architektonicznych polskich miast po 1989 roku. Wśród nowych ikon architektury ważną grupę stanowią budynki zaprojektowane dla instytucji kultury, jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Podczas spotkania zostaną omówione wybrane i niejednokrotnie uznane już za ikoniczne przykłady współczesnych realizacji architektonicznych, a także tendencje zauważalne we współczesnej polskiej architekturze.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny.

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Wieżowiec o siedmiu piętrach (makieta gmachu Sprechera)

11 lutego

godz. 12.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku polskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

godz. 12.30 Lwowskie baśnie i legendy

Spotkanie dla dzieci, podczas którego odbędą się: wspólne czytanie baśni i legend oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami. Wstęp wolny.

godz. 16.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku angielskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

15 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Powidoki Wielkiej Wojny (obraz „Komisja poborowa”, Jerzy Janisch)

godz. 18.00 Modernistyczne czwartki w MCK – Do Katowic ze Lwowa – wykład pani Anny Syski

Katowickie środowisko architektoniczne w okresie międzywojennym było zdominowane przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Wśród nich największe znaczenie mieli Tadeusz Michejda, Karol Schayer, Tadeusz Łobos i Zbigniew Rzepecki. Zarówno pracując w strukturach Urzędu Województwa Śląskiego, magistratu, jak i prowadząc prywatną praktykę projektową, wpłynęli na architektoniczny kształt miasta, realizując w nim obiekty o interesujących formach i różnym przeznaczeniu. Wstęp wolny.

Anna Syska – historyk architektury, pracowała w Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (2005-2016), obecnie pracuje w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku i zabytkami techniki. Pośród jej zainteresowań naukowych są także architektura koncernu Bata oraz budownictwo sportowe. Jest współautorką książki Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim oraz redaktorką publikacji Podróż ku nowoczesności. Architektura XX wieku w województwie śląskim. Jest autorką ponad czterdziestu artykułów naukowych z zakresu historii architektury, publikowała na łamach czasopism: „Architektura & Biznes”, „Arch”, „Archivolta”, „Artpunkt”, „Autoportret”, „Estetyka i Krytyka”, „Herito”, „Zabytki. Heritage”. Pracuje nad monografią twórczości architekta Jerzego Gottfrieda w ramach projektu „Twórcy Śląskiej Architektury” prowadzonego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Jest fundatorką Fundacji Napraw Sobie Miasto.

16 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Nowy temat sztuki (rysunek „Rowerzyści”, Otto Hahn)

17 lutego

godz. 12.30 Ferie w mieście – Zimowe miasto

Slajdowisko prezentujące zimowy pejzaż najpiękniejszych miast środkowej Europy. Punktem programu będzie również samodzielne tworzenie makiety zimowego miasta. Wstęp: 10 zł.

18 lutego

godz. 12.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku polskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

godz. 12.30 Ferie w mieście. MINIspotkania ze sztuką – Wnętrze. Lwowskie układanki

Jak wyglądało typowe mieszkanie w dawnym Krakowie czy Lwowie? Uczestnicy zajęć przygotują katalog mebli zainspirowany eksponatami z lwowskiej wystawy MCK. Wstęp wolny.

godz. 16.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku ukraińskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

22 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Architekt z ul. Pełczyńskiej (projekt Muzeum Archidiecezjalnego, Wawrzyniec Dayczak)

23 lutego

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – 3, 2, 1… START! (wyścigi okrężne miasta Lwów – plakaty)

24 lutego

godz. 12.30 Ferie w mieście – Tup, tup po śniegu. W zimowym rytmie

Zajęcia ruchowo-muzyczne, w których trakcie dzieci poznają popularne zimowe piosenki. W drugie części zajęć uczestnicy wykonają instrumenty muzyczne z recyklingowych materiałów. Wstęp: 10 zł.

25 lutego

godz. 12.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku polskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

godz. 12.30 Ferie w mieście – Pocztówka ze Lwowa

Warsztaty przede wszystkim dla dzieci. Uczestnicy zajęć przygotują pocztówki zainspirowane wystawą o Lwowie, które będą mogli przesłać rodzinie lub przyjaciołom. Wstęp: 10 zł.

godz. 16.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w języku ukraińskim)

Wstęp w cenie biletu do Galerii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.