Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Maj 2015 roku

7 maja, godz. 17.00

Tropiciele miasta – warsztaty fotograficzne z Natalią Wiernik, cz. 1

Tematem przewodnim będą PERYFERIA. Skupimy się na takich obszarach miasta, gdzie stan przejściowy, stan procesu, niestabilności jest zjawiskiem stałym. Zazwyczaj takie miejsca znaleźć można na obrzeżach miast. Definiowane przez centrum, ale pozostające w oddaleniu, często w opozycji. Na warsztatach uczestnicy będą mogli poznać różne projekty związane z fotografią miasta, a także podzielić się własnymi doświadczeniami. Warsztaty będą odbywać się w MCK, w miarę możliwości prosimy o przyniesienie swoich zdjęć (w formie cyfrowej: pendrive, karta SD lub płyta CD).

Pani Natalia Wiernik ukończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2013 roku. W swoich pracach łączy wątki fotograficzne, malarskie i graficzne. W 2013 roku była stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2014 – Ministra Kultury. Jest laureatką licznych konkursów, m.in. międzynarodowego konkursu Sony World Photography Awards, PDN Photo Annual w Nowym Jorku, Paris Photography Prize.

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja: http://tropiciele3.evenea.pl.

7 maja, godz. 18.00

Socmodernizm w architekturze

Spotkanie z pp. prof. Witoldem Cęckiewiczem, dr. Michałem Wiśniewskim i Łukaszem Galuskiem; prowadzenie p. Konrad Myślik. Rozmowa osnuta na kanwie nadzwyczajnego, podwójnego numeru kwartalnika „Herito” (17-18). Wstęp wolny.

8 maja, godz. 11.00

Komentować życie – w ramach spotkań Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK

Wystawa Ślady ludzi to próba stworzenia fotograficznego obrazu współczesnych miast. Panowie Krystian Mascaro i Sławomir Rumiak – w zderzeniu z nowym dla siebie kontekstem, niecodziennymi doznaniami wizualnymi i odrębną tożsamością kulturową – stworzyli obrazowe komentarze do ulegającej gwałtownym transformacjom rzeczywistości. W XX wieku fotografia stała się nie tylko ważnym sposobem opowiadania o świecie, ale także narzędziem krytyki społecznej i politycznej. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie twórczość takich fotografów jak Lewis Hine, Walker Evans czy Rune Eraker, których obrazowe reportaże stały się przejmującym głosem w dyskusji o niesprawiedliwości i zawiłości życia ludzkiego.

Prowadzenie: p. Małgorzata Jędrzejczyk, wstęp wolny.

10 maja

Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 12.00).

Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 16.00).

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

14 maja, godz. 17.00

Tropiciele miasta – warsztaty fotograficzne z Natalią Wiernik, cz. 2

15 maja, godz. 16.00-24.00

Noc Muzeów w MCK

W programie: oprowadzania po wystawie, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty fotograficzne w niedostępnych na co dzień przestrzeniach MCK. Tego dnia do Galerii MCK wstęp wolny.

17 maja

Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 12.00).

Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 16.00).

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

22 maja, godz. 18.00

Spotkanie mistrzowskie: Clément Saccomani (Magnum Photos)

Spotkanie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Pan Klemens Saccomani mieszka i pracuje w Paryżu. Ukończył stosunki międzynarodowe i przez wiele lat pracował dla Gamma Agency jako fotoreporter freelancer specjalizujący się w tematyce konfliktów i przemocy wobec kobiet. Od 2009 roku jest związany z agencją Magnum Photos. W 2011 r. został w tej agencji dyrektorem wydawniczym i zrealizował wiele przedsięwzięć dla klientów korporacyjnych (BNP Paribas, Nintendo, Sony, Panasonic), organizacji międzynarodowych (UNHCR, UNICEF, UNV, UNFPA, UNEP, Global Fund) oraz organizacji non profit (MSF, OXFAM, MDM, Greenpeace). Działa na rzecz partnerstwa non profit, a także umożliwienia publikacji ponad 60 fotografom z całego świata1.

24 maja

Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 12.00).

Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie Ślady ludzi (godz. 16.00).

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

Ślady ludzi 

28 marca-7 czerwca 2015 r., Galeria MCK

Wystawa stanowi rodzaj dialogu pomiędzy znanym brazylijskim fotografem Krystianem Mascarem a polskim twórcą multimedialnym Sławomirem Rumiakiem. Efektem jest kilkadziesiąt czarno-białych fotografii oraz film dokumentujący krajobraz Brazylii i Polski. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Po wystawie w Krakowie zostanie pokazana w ramach prezentacji kultury polskiej w Brazylii w 2016 roku.

Ceny biletów: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł, bilet rodzinny – 14 zł.

Happy hour w każdy wtorek i środę (godz. 10.00-11.00) – wstęp na wystawę za 1 zł.

Noc Muzeów 2015 w Galerii MCK — program


1 Można chyba wstępnie założyć, że przekaz p. Saccomaniego będzie lewicowy – przypis redaktora naczelnego Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.