Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Maj 2016 roku

5 maja

godz. 9.00-13.00 Seminarium „Kamienica Pod Kruki – historia i pamięć”

Jeden z projektów realizowanych w ramach obchodów jubileuszu MCK. Zaproszeni do dyskusji goście podzielą się swoją wiedzą o niezwykłych dziejach kamienicy przy Rynku Głównym 25, która od wieków jest świadkiem nie tylko codziennego życia mieszkańców miasta, lecz również najważniejszych wydarzeń historycznych, rozgrywających się w centrum Krakowa. Ciekawe są koleje losów samej kamienicy, która była kolejno pałacem arystokratycznym, krakowskim salonem towarzyskim, biurem starosty, bankiem, siedzibą Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników na Generalne Gubernatorstwo, a następnie Komitetu Polskiej Partii Robotniczej, wydawnictwa, szkoły tańca, księgarni. Od 1991 roku kamienica stanowi siedzibę i wizytówkę MCK.

Program:

godz. 9.45-10.30 pani dr Kamila Follprecht – Właściciele i mieszkańcy krakowskiej kamienicy przy Rynku Głównym 25

godz. 10.30-11.00 pan prof. dr hab. Adam Małkiewicz – Niedoszły epizod jezuicki w dziejach kamienicy Pod Krukami

godz. 11.20-11.50 pan prof. dr hab. Jacek Purchla – Kamienica Pod Kruki w XIX i XX wieku

godz. 11.50-12.30 pan dr Michał Wiśniewski – MCK i Kamienica Pod Kruki

godz. 12.30-13.00 dyskusja

Wstęp wolny

7 maja

godz. 11.00 Dobre Cechy Krakowa – spacer szlakiem ginących zawodów w Krakowie

Projekt Dobre Cechy narodził się jako praca dyplomowa na Akademii Dziedzictwa – studiach podyplomowych prowadzonych przez MCK. Pani Jadwiga Schütterly przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z krakowskimi rzemieślnikami. Wywiady, wraz ze zdjęciami pani Moniki Chrabąszcz, znalazły się na blogu www.dobrecechy.pl, a niedawno zostały opublikowane w formie książki.

Założeniem projektu było nie tylko udokumentowanie odchodzącego świata, lecz także skłonienie odbiorców do refleksji nad rolą rzemiosła i rzemieślników we współczesnym społeczeństwie. Jak pisze autorka projektu: Zebranie historii, doświadczeń, rozmowa o problemach i ich rozwiązaniach może rzucić światło na zagadnienia, które pozostają dziś w cieniu głównego interesu władz miasta i developerów. Problematyka jest szeroka i dotyka najróżniejszych aspektów istnienia tych miejsc na mapie Krakowa.

Zaplanowany spacer podąży szlakiem niektórych miejsc, które zostały opisane w projekcie. Prowadzenie: pani Jadwiga Schütterly i pan Filip Skowron. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860. Zbiórka przed budynkiem MCK.

8 maja

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Ruiny

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat skupione wokół jednego pojęcia związanego z tematyką wystawy Tempus fugit. O czasie i przemijaniu. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

12 maja

godz. 18.00 Kulturalny atlas ptaków – wykład pana Michała Kruszony

Pan Michał Kruszona jest historykiem kultury, dyrektorem Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, a także pisarzem. Publikował między innymi w miesięcznikach „Zwierciadło” i „W drodze”. Odbył przeszło trzydzieści podróży po Rumunii. Podróżuje w miejsca naznaczone przez historię, dlatego też czuje się mentalnie związany z Krakowem. Chętnie odwiedza także Lwów, Trabzon, Tbilisi, Jutlandię i Ugandę. Kultywuje tradycję pielgrzymowania do grobów i nekropolii. Autor książki Kulturalny atlas ptaków, która opisuje obecność różnych gatunków ptaków w kontekście szeroko pojętej kultury.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny.

13 maja

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK – wykład pani Małgorzaty Jędrzejczyk pt. Gdy rozum śpi, budzą się demony. Dadaizm i surrealizm a doświadczenia I wojny światowej

Zwrot w stronę podświadomości i ironii, zastępowanie rzeczywistości pełnymi fantazji wizjami, efekt zaskoczenia, kontestacja zastanych reguł obyczajowo-społecznych to elementy, które wyraźnie doszły do głosu w sztuce drugiej i trzeciej dekady XX wieku. Stosowanie tego typu chwytów przez artystów związanych ze środowiskami dadaistów czy surrealistów nieprzypadkowo przypadało na lata bezpośrednio po I wojnie światowej. Podczas wykładu owe strategie artystyczne zostaną omówione w kontekście budowania nowego porządku świata poprzez sztukę. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

22 maja

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Lot

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat skupione wokół jednego pojęcia związanego z tematyką wystawy Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

30 maja

godz. 18.00 Od eseju do fikcji literackiej – Triest, Europa Środkowa i mit habsburski

Prowadzone przez panią Joannę Ugniewską spotkanie z włoskim pisarzem, eseistą i tłumaczem, panem prof. Klaudiuszem Magrisem, autorem wydanej przez MCK publikacji pt. O demokracji, pamięci i Europie Środkowej, poświęcone modelom jego pisarstwa, pojęciu pamięci, idei Europy Środkowej w obecnych czasach, a także spojrzeniu porównawczemu na Kraków i Triest. Spotkanie towarzyszy konferencji jubileuszowej Kraków i świat. Wstęp wolny.

31 maja

godz. 18.00 Kraków – miasto ambicji – wykład pana Karola Landry’ego

Autor pojęcia „miasta kreatywnego”, specjalista od współczesnego rozwoju miast, autor wielu publikacji o tematyce miejskiej, założyciel firmy konsultingowej Comedia (specjalizującej się w kwestiach kultury, kreatywności i transformacji miast) przedstawi swoje spojrzenie na Kraków i jego potencjał, wykorzystując liczne przykłady miast, które „osiągnęły sukces”. Spotkanie towarzyszy konferencji jubileuszowej Kraków i świat. Wstęp wolny.

Max Ernst. Sen ornitologa

31 maja28 sierpnia

Otwarcie wystawy dzieł Maxa Ernsta – jednego z najbardziej wszechstronnych i kreatywnych artystów XX wieku – uświetni główne obchody jubileuszu dwudziestopięciolecia działalności Międzynarodowego Centrum Kultury. Wybór tej niezwykłej osobowości nie jest przypadkowy. Max Ernst to przykład artysty, który nadał swojej twórczości wyjątkowy rys, umiejętnie wykorzystując inspiracje z bogatego dziedzictwa sztuki europejskiej dla swoich awangardowych i oryginalnych poszukiwań.

Ekspozycja przybliża twórczość Maxa Ernsta poprzez pryzmat jego głębokiego przekonania o ptasim rodowodzie i posługiwania się figurą ptaka jako alter ego artysty. Fascynacja ptakami będzie pretekstem do pokazania niezwykłej inwencji artysty w eksperymentowaniu w zakresie nowych technik artystycznych oraz roli, jaką Ernst odegrał w kreowaniu ważnych trendów w sztuce XX wieku, takich jak dadaizm, surrealizm czy abstrakcja aluzyjna. Ekspozycja nie ogranicza się do prezentacji bogatej twórczości Ernsta (graficznej, malarskiej, edytorskiej i rzeźbiarskiej), ale poprzez zdjęcia dokumentalne, listy i teksty pokaże jego niezwykłą osobowość i burzliwe koleje życia. Wystawa przygotowywana wspólnie z niemieckim Max Ernst Museum Brühl des LVR.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00 (ostatnie wejście na wystawę o godz. 18.30). Ceny: bilet normalny – 12 zł; bilet ulgowy – 7 zł; bilet rodzinny – 20 zł. W każdy wtorek i środę w godz. 11.00-12.00 Happy hour – wstęp na wystawę za 1 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.