Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Maj 2017 roku

8 maja

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem

Oprowadzanie po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

11 maja

godz. 18.00 Ceramik ma w sobie coś z naukowca i hazardzisty – wykład pani Bożeny Kostuch w ramach programu towarzyszącego wystawie Zsolnay. Węgierska secesja

Pod koniec XIX wieku ceramika otworzyła się na nowe źródła inspiracji, a jej twórcy uznani zostali za pełnoprawnych artystów. Prelegentka przedstawi obraz polskiej ceramiki przełomu wieków na szerszym, europejskim tle.

Bożena Kostuch – historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich, kuratorka wystaw. Specjalizuje się w polskiej ceramice XIX i XX wieku.

12 maja

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki – Secesja na Węgrzech

W Austro-Węgrzech to Wiedeń był centrum artystycznym silnie promieniującym na inne miasta monarchii habsburskiej. Nie należy jednak zapominać o stałym dialogu intelektualnym, jaki łączył stolicę z lokalnymi ośrodkami miejskimi. W wyniku tego przepływu myśli i inspiracji, a także oddziaływania lokalnych tradycji artystycznych i dążeń politycznych, wykształciły się miejscowe odmiany secesji, łączące pierwiastki kosmopolityczne z zakorzenieniem w miejscowej kulturze.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

14 maja

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Symetria

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

16 maja

godz. 18.00 Skopje: modernizm niewygodny – wykład pana dra Bojana Blażewskiego

Wykład będzie dotyczył przemiany, jaką przeszło Skopje w ciągu minionego stulecia, zmieniając się z prowincjonalnego miasta w stolicę i metropolię. Niegdyś podporządkowane Imperium Osmańskiemu, w drugiej połowie XX wieku zyskało niezależność nie tylko polityczną, ale także architektoniczną, co znalazło odzwierciedlenie w nowoczesnym budownictwie. Ważnym wątkiem wykładu będzie wpływ katastrof naturalnych na historię miasta, ze szczególnym uwzględnieniem jego odbudowy po trzęsieniu ziemi w 1963 roku.

Prelegent jest stypendystą programu Thesaurus Poloniae, macedońskim politologiem, dziennikarzem, badaczem architektury zaangażowanej, szukającym powiązań pomiędzy polityką a budową i odbudową miast. Wstęp wolny, wykład w języku angielskim (tłumaczony symultanicznie na język polski).

19 maja

godz. 16.00-24.00 Noc Muzeów – Belle époque w MCK

W programie: pokaz i warsztaty tańców historycznych we współpracy ze Szkołą Tańca Jane Austen, prelekcja i pokaz strojów historycznych – węgierska belle époque – przygotowane przez stowarzyszenie Krynolina, warsztaty plastyczne dla dzieci, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Wstęp wolny.

godz. 18.00-22.00 zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie (ostatnie o 22.00)

godz. 18.00 Moda Art Nouveau – piękno codziennego użytku

Wykład połączony z pokazem kostiumów z epoki przygotowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Art Nouveau, secesja, Jugendstil to wiele nazw określających jeden, bardzo charakterystyczny styl, który śledzić można nie tylko w architekturze i sztuce, ale także modzie. Podczas spotkania omówione zostaną przemiany, jakim ulegały stroje damskie i męskie na przełomie XIX i XX wieku. Modę tej epoki będzie można poznać, podziwiając stroje uszyte przez członkinie stowarzyszenia.

godz. 18.45, 19.45, 20.45, 21.45 Tanecznym krokiem w Belle époque

Warsztaty tańca ze Szkołą Tańca Jane Austen przeznaczone są dla wszystkich chętnych, nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie taneczne. Tańce salonowe z przełomu XIX i XX wieku, które będą przedmiotem warsztatów, mają charakter grupowy, więc nie trzeba też mieć partnera.

godz. 19.00-21.00 Wachlarz przeszłości

Średniowieczne piwnice MCK to znakomita sceneria dla zabawy nawiązującej do dawnych czasów. Odbędzie się losowanie postaci związanych z epoką (cesarz, dama, kamerdyner), następnie dzieci przygotują sobie atrybuty związane ze swoja postacią, a później otrzymają zadania do wykonania. Odbędą się też zabawy w „żywe obrazy” i ozdabianie przedmiotów (inspirowane wystawą ceramiki Zsolnay). Będzie można zakupić w cenie promocyjnej gadżety wystawy – zestaw do wykonania ozdoby okiennej w stylu secesyjnym. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do12 lat.

godz. 19.00-22.00 secesyjna Foto-budka – możliwość zrobienia sobie zdjęcia w secesyjnej aranżacji 

20 maja

godz. 11.00-14.00 Spacer Akademii Dziedzictwa

Spotkanie promujące kolejną edycję studiów podyplomowych Akademii Dziedzictwa. Zbiórka pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, plac Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach.

Prowadzenie: pani dr Aneta Borowik, historyk sztuki (Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego). Obowiązują zapisy: e.wojton@mck.krakow.pl, m.wisniewski@mck.krakow.pl.

25 maja

godz. 18.00 Świat materii – oprowadzanie tematyczne po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja

Czym jest technika eosynowa? Jak powstaje na powierzchni naczynia niezwykła, iryzująca powłoka? Co czyni pirogranit tak niezniszczalnym, że wykonane w tej technice detale architektoniczne są tak trwałe? Czym różni się porcelana od fajansu? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas spotkania z cyklu Ceramiczne uniwersum, którego tematem będą techniki artystyczne szkła i ceramiki.

Wstęp z wejściówkami, liczba miejsc ograniczona. Wejściówki będą dostępne na tydzień przed wydarzeniem w Internecie oraz kasie galerii.

27 maja

godz. 10.00-13.00 Spacer Akademii Dziedzictwa – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Spotkanie promujące kolejną edycję studiów podyplomowych Akademii Dziedzictwa. Wykład wprowadzający wygłosi pan dyrektor Paweł Jaskanis.

Obowiązują zapisy: e.wojton@mck.krakow.pl, m.wisniewski@mck.krakow.pl.

28 maja

godz. 12.30 MINIspotkania na Dzień Matki – Bukiet kwiatów

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Międzynarodowe Centrum Kultury

***

Akademia Dziedzictwa – nabór do XII edycji

Studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem kulturowym realizowane są od 2001 roku wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służb ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym. Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne, administracyjne i społeczne, słuchacze zdobywają wiedzę o współczesnych narzędziach ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Zajęcia realizowane są w ramach następujących bloków: teoria ochrony dziedzictwa kulturowego, prawo i finanse w zarządzaniu dziedzictwem; marketing i promocja dziedzictwa kulturowego; zarządzanie instytucją: ludzie i zasoby, dziedzictwo kulturowe a planowanie przestrzenne i administracja publiczna, turystyka i muzea. Uzupełnieniem programu są warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego w formie wyjazdów studyjnych. Podsumowanie studiów stanowi przygotowanie pracy końcowej w ramach jednego z kilku seminariów tematycznych. Studia realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.