Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Marzec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Marzec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Marzec 2016 roku

3 marca

godz. 18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tempus fugit. O czasie i przemijaniu. Wstęp w cenie biletu na wystawę.

5 marca

godz. 11.00 Spacer Czas w mieście – miasto w czasie. Część I: trzy wieże

Spacer zaplanowano jako poszukiwanie tego, co w mieście przeminęło, i tego, co nadal trwa, choć często pozostaje niezauważone. Będzie to opowieść o budowniczych wież i czasomierzy, o ludzkim losie związanym czasem i miejscem, o starych zegarach i ich tajemnicach. Na trasie spaceru:

Wieża Ratuszowa (wejście na partię zegarową),

Wieża kościoła Mariackiego,

Wieża byłego Ratusza na Kazimierzu – dzisiejszej siedziby Muzeum Etnograficznego (wejście na partię zegarową).

Prowadzenie: pani Katarzyna Winiarczyk. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl. Zbiórka przed siedzibą MCK.

6 marca

godz. 11.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski. Wstęp wolny.

7 marca

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem. Oprowadzanie po wystawie Tempus fugit. O czasie i przemijaniu dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Wstęp wolny, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl.

8 marca

godz. 18.00 Cena za Majdan. Ukraina dwa lata po

Dyskusja z udziałem panów dra Pawła Kowala i kuratora wystawy dra Andrzeja Grajewskiego. Prowadzenie: pan prof. dr hab. Jacek Purchla.

Co możemy powiedzieć o Ukrainie dwa lata po wydarzeniach na Majdanie? Jak bardzo zmieniły one społeczeństwo i aktualną sytuację polityczną? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć goście spotkania.

Dr Paweł Kowal to polityk i publicysta, w latach 1997-2005 był współpracownikiem Ośrodka Myśli Politycznej, gdzie kierował m.in. programem Państwo Polskie wobec Polaków na Wschodzie. Należy do Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W 2014 został przewodniczącym rady programowej przedstawicielstwa Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

Dr Andrzej Grajewski jest politologiem, który w swojej karierze naukowej od wielu lat zajmuje się trudnymi stosunkami politycznymi. W latach 1999-2006 zasiadał w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej I kadencji i dwukrotnie kierował pracami tego gremium jako jego przewodniczący. Był członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych oraz współprzewodniczącym zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Po Majdanie obserwował konflikt we wschodniej Ukrainie. Przebywał w opanowanym przez separatystów Doniecku oraz na linii frontu pod Mariupolem.

Pretekstem do spotkania jest wystawa Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka. Kilkadziesiąt fotografii układa się w niezwykłą opowieść o kijowskim Majdanie, który był największym wstrząsem w Europie od czasu upadku muru berlińskiego. Protest w Kijowie trwał od listopada 2013 do lutego 2014 roku, a najbardziej dramatyczne wydarzenia, udokumentowane przez p. Jakuba Szymczuka, rozgrywały się od 18 do 20 lutego 2014 roku. Wystawa przygotowana we współpracy z „Gościem Niedzielnym”. Wstęp wolny.

10 marca

godz. 18.00 Spotkanie z fotografem Jakubem Szymczukiem

Wydarzenie towarzyszące wystawie. Pan Jakub Szymczuk fotografował kijowski Majdan w jednym z najbardziej burzliwych okresów jego trwania. Zdjęcia prezentowane w MCK są zapisem trudów, lęków i dramatów przeżywanych przez obecnych tam ludzi. Jednocześnie projekt ten stawia ważne pytania o etykę fotografii, a także o naszą wrażliwość jako oglądających tę relację. Prowadzenie: pani Helena Postawka-Lech. Wstęp wolny.

11 marca

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK – wykład pani Małgorzaty Jędrzejczyk pt. Marność nad marnościami i wszystko marność – XVII-wieczne martwe natury

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860.

12 marca

godz. 11.00 Spacer Czas w mieście – miasto w czasie. Część II: zapomniany sygnał

Na trasie spaceru:

Byłe Obserwatorium astronomiczne UJ, Collegium Śniadeckiego, ul. Mikołaja Kopernika 26 (wejście na dach),

Wieża Ratuszowa (wejście na partię zegarową),

Wieża kościoła Mariackiego.

Prowadzenie: pani Katarzyna Winiarczyk. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl. Zbiórka przed siedzibą MCK.

13 marca

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Czas

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat skupione wokół jednego pojęcia związanego z tematyką wystawy Tempus fugit. O czasie i przemijaniu. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

17 marca

godz. 18.00 Co zrobić z supermocą? Ewolucja wizerunku bohatera w kulturze komiksowej w XX-XXI wieku – wykład pana Borysa Filonenki towarzyszący wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski

Figura superbohatera wykreowana przez amerykańskie komiksy ciągle ewoluuje. Niektórzy badacze, rekonstruując ich historię, doszukują się początków postaci Supermana w antycznym Achillesie, a Batmana w Hektorze. Bez wątpienia jednak najbardziej interesującym pytaniem jest to, czy ta ewolucja jest wywołana zmianami w społeczeństwie, czy podąża za procesem przemian, które zachodzą w kulturze? Ta refleksja jest szczególnie ciekawa w kontekście wystawy Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski. Jaka jest relacja pomiędzy teorią o superbohaterach a pracami Kostyrki i Rawskiego? Jeżeli opisując to malarstwo, mówimy o ikonicznym heroizmie, to kim jest bohater prezentowanych obrazów? Na te pytania postara się odpowiedzieć pan Borys Filonenko – poprzez analizę zarówno historii i teorii superbohaterów, jak i malarstwa Kostyrki i Rawskiego. Wstęp wolny.

22 marca

godz. 18:00 Greifswald i jego muzeum – wykład panów dra Uwe Schrödera, dyrektora Pommersches Landesmuseum (Muzeum Pomorza), i dra Tomasza Ślepowrońskiego, historyka z Uniwersytetu Szczecińskiego

Spotkanie na temat wyzwań stojących przed Muzeum: jak prezentować historię regionu, aby była atrakcyjna dla różnych grup kulturowych oraz obu narodów – polskiego i niemieckiego? Jak poprzez historię i pamięć o niej pokazywać wspólne dziedzictwo?

Wykład Otwarty Akademii Dziedzictwa (w języku niemieckim, tłumaczony symultanicznie), w ramach cyklu „Miasto i muzeum”, dofinansowany ze środków Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.