Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Październik w Międzynarodowym Centrum Kultury

Październik w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Październik 2015 roku

9 października

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK

Wykład pani Małgorzaty Jędrzejczyk w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel.: 12 42 42 860.

9 października

godz. 18.30 Kultura a rozwój – wykład p. prof. Jerzego Hausnera inaugurujący 10. jubileuszową edycję Akademii Dziedzictwa

Akademia Dziedzictwa to studia podyplomowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym, realizowane przez MCK we współpracy z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tytuł wykładu – Kultura a rozwój – to zarazem tytuł pierwszego na rynku polskim podręcznika poświęconego relacjom pomiędzy kulturą, gospodarką i kreatywnością. Książkę wydało w 2014 r. Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury i Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Prof. Jerzy Hausner jest redaktorem naukowym tej publikacji, skierowanej nie tylko do studentów nauk społecznych, ale także do wszystkich zainteresowanych tą problematyką.

Sala „Pod Kruki”. Wykład w języku polskim. Wstęp wolny.

11 października

godz. 10.00-18.00 Niedziela z grafiką

Wydarzenie towarzyszące wystawom prezentowanym w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W programie m.in. warsztaty grafiki, zwiedzanie – wraz z autorkami – wystaw Tabula rasa Joanny Janowskiej-Augustyn oraz Selfmade City Agnieszki Łakomej. Wstęp wolny.

14 października

godz. 17.30 Prezentacja książki pt. Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+

Prezentacja książki wydanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury z udziałem jej współautorów: pp. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Ewy P. Porębskiej, prof. Jacka Purchli i Janusza Sepioła.

Architektura polska jest dziś jednym z najciekawszych zjawisk na architektonicznej mapie Europy, a nawet świata. Stało się tak przede wszystkim dzięki obiektom wzniesionym dla kultury w pierwszych dwóch dekadach nowego wieku. W architekturze nowych muzeów czy filharmonii globalne trendy idą w parze z twórczym poszukiwaniem własnego języka. Form Follows Freedom to książka, która prezentuje najbardziej spektakularne realizacje opatrzone komentarzami znakomitych autorów – historyków i krytyków architektury. Publikacja w językach angielskim i polskim (wersja polska ukaże się w listopadzie) jest niezwykłym kompendium wiedzy na temat najnowszej architektury polskiej oraz jej wizytówką za granicą.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, ul. Mordechaja Anielewicza 6.

Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+; red. nauk. Jacek Purchla, Janusz Sepioł; Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2015; autorzy: Monika Arczyńska, Tomasz Malkowski, Maja Mozga-Górecka, Małgorzata Omilanowska, Ewa P. Porębska, Jacek Purchla, Joseph Rykwert, Janusz Sepioł, Daniel Załuski.

17 października

godz. 11.00 Spacer Litewski Kraków. Prowadzenie: p. dr Kamil Pecela. Wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie M. K. Čiurlionis. Litewska opowieść. Wstęp wolny, zbiórka przed MCK (Rynek Główny 25).

Spacer po „litewskim Krakowie” ma na celu przedstawić ślady różnego rodzaju związków miasta z Litwą. Tropienie tych śladów w obrębie Starego Miasta przeplecie się z opowieścią o wydarzeniach, ideach i ludziach, łączących miasto polskich królów z daleką północą. Najważniejsza – w kontekście wystawy malarstwa Čiurlionisa – będzie grupa artystów litewskich, której doświadczenia zdobyte w okresie studiów w młodopolskim Krakowie dały szereg impulsów do modernizacji kultury litewskiej.

Dr Kamil Pecela – polonista z wykształcenia, lituanista z pasji. Autor pracy o literaturze litewskiej międzywojennego Wilna, tłumacz z języka litewskiego, prowadzi fanpage Kultura Litwy. O Litwie może mówić godzinami.

20 października

godz. 18.00 Porto i jego Muzea / Porto and Its Museums

Wykład p. Pauli Araújo Pereira da Silva, dyrektorki Wydziału Muzeów i Dziedzictwa Kulturowego, znajdującego się w strukturze Urzędu Miejskiego w Porto, poświęcony historii, działalności i zarządzaniu muzeum oraz współpracy pomiędzy instytucją a miastem, a także społecznością lokalną.

Wykład w ramach cyklu Miasto i muzeum. Wykład Otwarty Akademii Dziedzictwa, dofinansowany ze środków Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Sala „Pod Kruki”. Wykład w języku angielskim, tłumaczony symultanicznie. Wstęp wolny.

22-24 października

MCK na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

24 października

godz. 18.00 Wilno – historia a pamięć

Debata towarzysząca wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść. Goście: pp. Jerzy Bahr, Thomas Venclova i Barbara Toruńczyk. Prowadzenie: p. prof. dr hab. Jacek Purchla. Wstęp wolny.

25 października

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat skupione według jednego pojęcia charakterystycznego dla twórczości Mikołaja Čiurlionisa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl; tel.: 12 42 42 860.

******

Wystawa

•              M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść

16 października 2015 — 31 stycznia 2016 roku

Wystawa jednego z najważniejszych twórców litewskich, w którego pracach można odnaleźć zarówno elementy symbolizmu, ekspresjonizmu, jak i początki poszukiwań abstrakcyjnych. Mikołaj Konstantyn Čiurlionis był artystą niezwykle wszechstronnym – komponował muzykę, uprawiał malarstwo i grafikę, pisał poezje. Wśród polskiej publiczności twórczość Čiurlionisa jest jednak mało znana, co dziwi tym bardziej, że związki artysty z polskim środowiskiem twórczym przełomu XIX i XX wieku były niezwykle silne.

W Krakowie zobaczymy blisko 100 prac – obrazów, grafik, rysunków, a także szkicowniki artysty. Do ekspozycji włączonych zostanie także kilka nagrań kompozycji muzycznych Čiurlionisa. Wszystko to złoży się na kompleksowy obraz twórcy, który wypowiadał się nie tylko poprzez plastykę, ale był również niezwykle aktywny na polu muzyki.

Galeria MCK. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście na wystawę o godz. 17.30).

Ceny biletów: bilet normalny – 10 zł; bilet ulgowy – 6 zł; bilet rodzinny – 14 zł. W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00-12.00 Happy Hour – wstęp na wystawę za 1 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.