Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Styczeń w Międzynarodowym Centrum Kultury

Styczeń w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Styczeń 2016 roku

3 stycznia

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Legenda

Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od 4 do 6 lat. Uwaga skoncentrowana będzie na jednym prostym pojęciu związanym ze sztuką M.K Čiurlionisa. Uczestnicy tworzyć będą także obiekt, który wiąże się z tematem warsztatów. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

4 stycznia

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem. Oprowadzanie po wystawie M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść dla opiekunów z dziećmi do lat 3.

Wstęp wolny, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl.

8 stycznia

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK 

Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym popołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i sztuce. Spotkania mają formę prelekcji historyka sztuki, po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunku i herbacie. Na koniec, dla chętnych, oferujemy bezpłatne zwiedzanie wystawy w towarzystwie przewodnika.

Temat zajęć związany będzie ze sztuką M.K. Čiurlionisa, prowadzenie: pani Kama Guzik. Wstęp wolny.

14 stycznia

godz. 18.00 Franciszek Mączyński i projekt przebudowy katedry ormiańskiej we Lwowie – wykład pana dra Michała Wiśniewskiego towarzyszący prezentacji wystawy Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

Franciszek Mączyński należał do grona najważniejszych postaci krakowskiego środowiska architektonicznego początku XX wieku. W 1898 roku, kiedy miał zaledwie dwadzieścia cztery lata, zwyciężył w konkursie na projekt Pałacu Sztuki. Realizacja nowego budynku na placu Szczepańskim otworzyła mu drzwi do błyskotliwej kariery, którą przez wiele lat rozwijał dzięki współpracy z Tadeuszem Stryjeńskim, nestorem krakowskiej architektury. Ich wspólnym dziełem był m.in. projekt przebudowy Starego Teatru, projekt domu Izby Przemysłowo-Handlowej, a już w okresie międzywojennym – budynku „Bazaru Polskiego”, późniejszego Pałacu Prasy. W latach 1909-1910 Mączyński przygotował projekt przebudowy katedry ormiańskiej we Lwowie. Był to jeden z licznych projektów z zakresu konserwacji zabytków, które realizował w tym czasie przede wszystkim w Krakowie. Był to również jeden z wielu jego projektów z zakresu budownictwa sakralnego, których przykładami chętnie zdobiono miasta i wsie południowej Polski w pierwszych dekadach ubiegłego stulecia. Spotkanie wokół twórczości Franciszka Mączyńskiego przypomni najważniejsze realizacje, które przygotowywał samodzielnie lub wspólnie z Tadeuszem Stryjeńskim, oraz przedstawi jego miejsce w bujnym życiu artystycznym Krakowa początku XX wieku, czasów Młodej Polski i Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Postać i twórczość Mączyńskiego posłużą także jako klucz do pokazania zmian zachodzących w przestrzeni Krakowa w omawianym okresie. Wstęp wolny.

Michał Wiśniewski – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

17 stycznia

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Książka

Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od 4 do 6 lat. Uwaga skoncentrowana będzie na jednym prostym pojęciu związanym ze sztuką M.K Čiurlionisa. Uczestnicy tworzyć będą także obiekt, który wiąże się z tematem warsztatów. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

21 stycznia

godz. 18.00 Mikalojus Konstantinas Čiurlionis i obłoki – wykład pana prof. dr hab. Radosława Okulicza-Kozaryna

Radosław Okulicz-Kozaryn – absolwent polonistyki poznańskiej, pracownik Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, współpracownik Zakładu Bałtologii, wykładowca w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Wileńskiego w latach 1995-1997; stypendysta Fundacji „Idee” w Paryżu (1990), Cambridge University (1990) oraz Lietuvių Literatūros ir Tautosakos Institutas w Wilnie (2003), autor licznych książek i artykułów naukowych, m.in.: Mała historia dandyzmu (1995) i Litwin wśród spadkobierców Króla-Ducha. Twórczość Čiurlionisa wobec Młodej Polski (2007); współredaktor opracowania korespondencji Mikołaja Konstantyna Čiurlionisa (zbiór przygotowany do druku we współpracy z Muzeum Narodowym w Kownie); tłumacz (okazjonalny) z angielskiego, francuskiego, litewskiego i białoruskiego.

20-22 stycznia, 27-29 stycznia

godz. 11.00-13.00 Ferie w MCK

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat, w czasie których uczestnicy odbędą artystyczną „podróż” na Litwę. Podczas trzech kolejnych dni dzieci będą poznawać sztukę i dziedzictwo naszych sąsiadów oraz postać M.K. Čiurlionisa oraz jego prace. Zajęcia będą poprowadzone na podstawie wydanej przez MCK książeczki dla dzieci zatytułowanej Litwa z lotu ptaka.

Wstęp: 10 zł od dziecka (zapewniamy poczęstunek oraz napoje). Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860.

28 stycznia

godz. 18.00 Modernizm na Litwie – wykład pani Heleny Postawki-Lech

Architektura często służyła do budowania tożsamości. Modernistyczna zabudowa Kowna jest tego doskonałym przykładem. Podczas wykładu zostaną omówione najciekawsze przykłady kowieńskiego modernizmu w szerszym kontekście przemian architektonicznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego i poszukiwania etosu narodowego Litwinów i Polaków. Wstęp wolny.

Helena Postawka-Lech – historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UJ, gdzie pod kierunkiem p. dra hab. Andrzeja Szczerskiego przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą architekturze na granicach II RP.

W polu jej zainteresowań badawczych leżą także związki architektury polskiej okresu międzywojennego z innymi ośrodkami (Francja, Stany Zjednoczone), architektura powojenna oraz edukacja muzealna. Koordynatorka projektu wydawniczego Modernizmy, w którego ramach wydawnictwo Dodo Editor publikuje zbiory esejów poświęcone architekturze lat międzywojennych w Polsce. Współpracuje regularnie z różnymi instytucjami kultury, m.in. z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, dla którego przygotowywała szlak architektury międzywojennej w Krynicy (podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011) oraz prezentację Małopolska modernistyczna w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Od 2009 roku pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie jako kurator wystaw i programów towarzyszących.

31 stycznia

Finisaż wystawy M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść

godz. 12.00, 14.00, 16.00 Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu wstępu)

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Śnieg

Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od 4 do 6 lat. Uwaga skoncentrowana będzie na jednym prostym pojęciu związanym ze sztuką M.K. Čiurlionisa. Uczestnicy tworzyć będą także obiekt, który wiąże się z tematem warsztatów. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

***

Ferie w MCK

Teatr świata według M.K. Čiurlionisa

20-22 stycznia oraz 27-29 stycznia, godz. 11.00-13.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na trzydniowe warsztaty, w których trakcie dzieci będą wykonywać makietki teatralne inspirowane sztuką M.K. Čiurlionisa oraz książką Litwa z lotu ptaka.

I spotkanie – dzieci dowiedzą się o różnych odmianach teatru, o kulisach powstawania scenografii i przygotowania spektaklu. Na warsztatach będziemy rozmawiać również o pracy M.K. Čiurlionisa nad operą Jurata i projektach kurtyny dla litewskiego stowarzyszenia społeczno-kulturalnego Ruta.

II spotkanie – warsztaty będą polegały na twórczym działaniu nad „muzyką”, która zostanie wykorzystana do teatrzyków: nagramy szumy, trzaski, bębnienie wygenerowane przez dzieci, poznamy też treść książki Litwa z lotu ptaka, dzieci napiszą swoje sztuki teatralne.

III spotkanie – na spotkaniu dzieci wykonają makietki i zaprezentują przygotowane wcześniej sztuki.

Wstęp: 10 zł za jedne zajęcia (można wziąć udział w pojedynczych zajęciach).

***

Marta Gaj, Litwa z lotu ptaka

Ilustrowany album pojęć, miejsc i faktów z życia Mikołaja Konstantyna Čiurlionisa

Publikacja przybliża życie oraz twórczość malarza i kompozytora, a także jego ojczyznę – Litwę. Narratorem jest sam artysta, który z pokładu balonu opowiada o miejscach i ludziach związanych z jego życiem, a także tradycjach i wierzeniach litewskich. Z podniebnego dystansu pokazuje Druskienniki, gdzie spędził dzieciństwo, Rajgród – dolinę Niemna, gdzie wśród dziewiczej natury szukał inspiracji, Połągę – morski kurort będący nadbałtycką ostoją dla wrażliwych dusz, oraz miasta: Kowno, gdzie mieści się Narodowe Muzeum Sztuki imienia M.K Čiurlionisa, i Wilno, stolicę Litwy. Dziedzictwo i kulturę Litwy przybliżają rozdziały poświęcone panteonowi litewskich bogów, legendom – o Juracie i Eglė, opowieściom o ludowych pieśniach – dajnach, czy kulinarnej tradycji naszych sąsiadów. Książka przeznaczona jest dla dzieci od lat 6.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.