Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wrzesień w Międzynarodowym Centrum Kultury / nabór do 10. edycji Akademii Dziedzictwa

Wrzesień w Międzynarodowym Centrum Kultury / nabór do 10. edycji Akademii Dziedzictwa

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Wrzesień 2015 roku

5 września

godz. 10.00: Spacer Akademii Dziedzictwa, prowadzenie: pan dr Michał Wiśniewski. Zbiórka przed wejściem do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mikołaja Kopernika 26).

Temat spaceru będzie związany z przygotowywaną przez MCK wystawą prezentującą efekty renowacji Katedry Ormiańskiej we Lwowie (otwarcie wystawy w listopadzie 2015 r.). Prace konserwatorskie prowadzone były z funduszy Ministertwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki staraniom Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa. Organizacja ta zrzesza osoby, które po ukończeniu studiów podyplomowych realizowanych przez MCK połączył wspólny cel – postanowiły działać razem na rzecz poszanowania dziedzictwa.

Na trasie spaceru znajdą się budynki zaprojektowane przez Franciszka Mączyńskiego (autora przebudowy katedry) i Józefa Mehoffera (zaprojektował mozaiki zdobiące kopułę i pendentywy świątyni). Wydarzenie przypomni o trwającym naborze na 10. edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa.

Czas trwania: około 2 godz. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (35 osób).

6 września

godz. 12.30: Minispotkania ze sztuką na tarasie

Godzinne niedzielne zajęcia na widokowym tarasie MCK dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Temat kolejnych spotkań związany będzie z twórczością p. Daniego Karavana, którego twórczość prezentowana jest w Galerii MCK. Inspiracji dostarczą takie pojęcia jak wiatr, szkło, światło, żelazo, drewno, piasek. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

7 września

godz. 12.00: sMoCzKi. W Galerii z maluchem. Oprowadzanie po wystawie Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca dla opiekunów z dziećmi do lat 3.

Wstęp: 10 zł; informacje: warsztaty@mck.krakow.pl.

10 września

godz. 20.00: Kino na dachu MCK

Meduzy, reż. Etgar Keret, Shira Geffen, 2007 r.

Film Meduzy, składający się z kilku przeplatających się luźno wątków, jest zbiorowym portretem mieszkańców Tel Awiwu, dryfujących po powierzchni życia w poszukiwaniu miłości, pamięci lub zapomnienia (informacja na podstawie opisu dystrybutora).

Wybór oraz wprowadzenie do każdego z filmów: p. Maciej Stroiński – doktor nauk o sztuce (wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim), bloger teatralny, autor projektu teatrjestcute.pl.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne na http://evenea.pl.

11 września

godz. 11.00: Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK. Warsztaty land-art

W trakcie warsztatów uczestnicy będą sami mogli wykreować makiety rzeźb site-specific.

Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Spotkania opierają się na formule prelekcji historyka sztuki, po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunku i herbacie. Na koniec, dla chętnych, oferujemy bezpłatne zwiedzanie wystawy w towarzystwie przewodnika. Prowadzenie: p. Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny.

12 września

godz. 10.00: Spacer Akademii Dziedzictwa, prowadzenie: p. dr Michał Wiśniewski. Zbiórka przed wejściem do MCK (Rynek Główny 25).

Czas trwania: około 2 godz. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (35 osób).

12 września

godz. 11.00-19.00: Z Cricoteki do MCK

Wstęp wolny do Galerii MCK oraz do Cricoteki. Wydarzenie towarzyszy wystawie Makom. Esencja miejsca. Dani Karavan i obchodom 1. rocznicy otwarcia Cricoteki.

Spacer z Cricoteki do MCK, prowadzenie: p. Kinga Migalska.

godz. 16.00: Cricoteka: oprowadzanie po ekspozycjach w Cricotece: Christian Boltanski. W mgnieniu oka oraz Tadeusz Kantor. Odsłona druga. Dzieciństwo

godz. 17.15: Galeria-Pracownia przy ul. Siennej 7/5: zwiedzanie prezentacji Tadeusz Kantor. Epoka chłopca. Rysunki dla A

godz. 18.00: Galeria MCK: oprowadzanie kuratorskie po wystawie Makom. Esencja miejsca. Dani Karavan

Loteria z nagrodami dla wszystkich uczestników – każdy los wygrywa!

Ponadto:

Galeria MCK, Rynek Główny 25

Zwiedzanie wystawy Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca z przewodnikiem.

godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie (język polski)

godz. 16.00: oprowadzanie w języku angielskim

godz. 13.00-15.00: Ślady natury – otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci

Warsztaty nawiązywać będą do twórczości p. Daniego Karavana – jego interakcji z naturą. Dzieci będą tworzyć medaliony z gliny, w których odciśnięte zostaną botaniczne okazy zebrane z podkrakowskich łąk. Warsztaty przygotowane na zasadzie animacji ciągłej – w każdej chwili można dołączyć się do działań. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

Warsztaty dla dzieci:

godz. 11.00-12.00: Wielkoformatowe rysunki (dzieci 3,5-5 lat)

godz. 13.00-14.00: Rysunek a przestrzeń (dzieci 6-12 lat)

Maszyna choreograficzna Schlemmer. Analogie:

godz. 17.00: Człowiek jak alfa i omega. O teatrze Oskara Schlemmera – wykład p. prof. M. Leyko

godz. 19.00: spektakl Chipping p. Anny Konjetzky

16-18 września

3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej Miasto

Międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce miasta w Europie Środkowej. Obowiązuje rejestracja. Wydarzenia otwarte dla publiczności:

16 września, godz. 17.00-19.00: Wykłady

Cities use heritage as communication but who is communicating what, to whom? – p. prof. Gregory Ashworth (Rijksuniversiteit Groningen)

Conservation 3.0 – Integrated conservation in the age of smart specialization strategies – p. prof. Christer Gustafsson (Uppsala universitet)

18 września, godz. 18.00-19.30: Sesja plenarna Cities: Refashioning needed! On revitalisation in cities

Konferencja odbywa się w języku angielskim. Wykłady otwarte będą tłumaczone na język polski.

16-25 września

European Campus of Excellence: Creative City

Program edukacyjny adresowany do studentów i młodych pracowników nauki z Polski, Niemiec i innych krajów europejskich, poświęcony zjawisku miasta kreatywnego i jego wpływowi na dziedzictwo kulturowe. Realizowany we współpracy ze Studienstiftung des deutschen Volkes oraz Uniwersytetem w Bremie będzie obejmować warsztaty, wykłady i wizyty studyjne osnute wokół wątków transformacji we współczesnych miastach. Projekt wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

Program odbywa się w języku angielskim. Projekt zamknięty, rekrutacja zakończona.

26 września

godz. 11.00: Spacer Litewski Kraków

Wydarzenie w ramach wystawy Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Litewska opowieść. Prowadzenie: p. dr Kamil Pecela. Wstęp wolny, zbiórka przed MCK (Rynek Główny 25).

Spacer po „litewskim Krakowie” ma na celu przedstawić ślady różnego rodzaju związków miasta z Litwą. Tropienie tych śladów w obrębie Starego Miasta przeplecie się z opowieścią o wydarzeniach, ideach i ludziach łączących miasto polskich królów z daleką północą. Najważniejsza – w kontekście wystawy malarstwa Čiurlionisa – będzie grupa artystów litewskich, której doświadczenia zdobyte w okresie studiów w młodopolskim Krakowie dały szereg impulsów do modernizacji kultury litewskiej.

Dr Kamil Pecela – polonista z wykształcenia, lituanista z pasji. Autor pracy o literaturze litewskiej międzywojennego Wilna, tłumacz z języka litewskiego, prowadzi fanpage Kultura Litwy. O Litwie może mówić godzinami.

28 września

godz. 18.00: Jądro dziwności. Nowa Rosja

Spotkanie z p. Piotrem Pomerańcewem, autorem książki Jądro dziwności. Nowa Rosja (tłum. Iga Noszczyk, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015).

Spotkanie w ramach cyklu Dialog polsko-rosyjski w MCK. Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Wstęp wolny.

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem czarne wdowy, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek… W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów, jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany. Pan Piotr Pomerańcew w swoich reportażach analizuje mechanizmy funkcjonowania reżimu Włodzimierza Putina i poszukuje odpowiedzi na pytanie: czym jest nowa Rosja i w jakim kierunku zmierza?

Piotr Pomerańcew – brytyjski pisarz, dokumentalista, reżyser i producent filmowy. Urodził się w ZSRS, we wczesnym dzieciństwie wraz z rodzicami wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Moskwy, gdzie mieszkał przez dziewięć lat; do Londynu wrócił w 2010 roku. Jest cenionym współpracownikiem „London Review of Books”. Publikował także w „Financial Times”, „Wall Street Journal”, „Foreign Policy”, „Daily Beast”, „Newsweek” i „Atlantic Monthly” oraz na stronie internetowej NewYorker.com. Pracował również dla instytucyj Unii Europejskiej.

*****

TRWA NABÓR NA STUDIA PODYPLOMOWE AKADEMIA DZIEDZICTWA 2015-2016

Trwa nabór do 10. edycji Akademii Dziedzictwa – studiów podyplomowych organizowanych przez MCK we współpracy z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz organizatorzy turystyki kulturowej.

Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne i społeczne, które związane są z ochroną dziedzictwa kulturowego, słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod jego ochrony i zarządzania należącymi do niego zasobami. Uzupełnieniem i dużym atutem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny (koszt jest wliczony w opłatę za studia!). Dla każdego studenta jest to swego rodzaju sprawdzian i możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów z realiami.

Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych.

O prestiżu Akademii Dziedzictwa świadczą już same nazwiska wykładowców, wśród nich: pp. prof. Andrzej Rottermund, prof. Jerzy Hausner, Paweł Jaskanis, prof. Wojciech Bałus, prof. Jacek Purchla, prof. Piotr Krasny.

Program: Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji zostaną zorganizowane w ramach następujących bloków tematycznych: 

    * teoria dziedzictwa kulturowego,

    * prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa,

    * historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne,

    * różne rodzaje przemysłu kultury i formy udostępniania dziedzictwa,

    * marketing, promocja i komunikacja,

    * samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków.

Organizacja studiów: Program studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa 2015-2016 zostanie zrealizowany w trakcie dwóch semestrów akademickich i obejmować będzie spotkania weekendowe, składające się z wykładów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych. Ponadto w trakcie trwania pierwszego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania instytucjami kultury, a po zakończeniu drugiego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym. Studia zakończone będą obroną pracy dyplomowej.

Warunki ukończenia studiów: Warunkiem uzyskania dyplomu jest zaliczenie wszystkich objętych programem przedmiotów oraz przygotowanie pracy końcowej i przedstawienie jej do oceny komisji egzaminacyjnej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a także dyplom wydany przez Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Warunki przyjęcia: Ukończone studia wyższe na dowolnym kierunku.

Warunki finansowe i organizacyjne: Koszt jednego semestru studiów wynosi 1700,00 zł. Planowana liczba uczestników: 30 osób.

Zgłoszenia: Zgłoszenie powinno zawierać: podanie, wypełniony formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie), życiorys, kopię (odpis) dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz 3 zdjęcia. Zainteresowani zostaną pisemnie powiadomieni o terminie rozpoczęcia zajęć i ich szczegółowym harmonogramie.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, 31-008 Kraków.

tel. 12 42 42 800, 12 42 42 848, e-mail

Więcej informacyj: p. dr Michał Wiśniewski – kierownik Ośrodka Edukacji Akademia Dziedzictwa (tel. 12 42 42 820).

Projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.

W 2013 roku wydana została przez MCK publikacja zawierająca 15 najlepszych prac dyplomowych Akademii Dziedzictwa.

*****

Wystawy:

•              Joanna Janowska-Augustyn: Tabula rasa. Grafika, rysunek. Grand Prix MTG – KRAKÓW 2012

19 września18 października

Wystawa monograficzna ukazująca twórczość graficzną laureatki Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w roku 2012. Artystka, obok zwycięskiej pracy Kolej rzeczy I, zaprezentuje przegląd najważniejszych cykli graficznych, między innymi: Nieuchronne, Samotność, Ciało i kamień.

Pani Joanna Janowska-Augustyn, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, łączy w swojej twórczości kunszt i finezję tradycyjnego rysunku z grafiką cyfrową. W swoich grafikach odnosi się do figury ludzkiej i do ludzkiego ciała, ale nie w sposób dosłowny.

Patio i foyer I piętra oficyny, wstęp wolny. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

•              Agnieszka Łakoma: Selfmade City

17 września18 października

Wystawa w ramach Programu Towarzyszącego Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie – 2015. Prace skupione wokół tematu form architektonicznych (pochodzące z serii o tym samym tytule) oraz obiekty lightbox z serii Moving City. Artystka prowokuje nas do spojrzenia na miasto jak na formę artystyczną, złożoną z falujących płaszczyzn, które zmieniają się w zależności od kąta padania światła i percepcji wzroku. MCK jest partnerem wystawy.

Średniowieczne Piwnice MCK, wstęp wolny. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

•              Formy i struktury

29 sierpnia13 września

Wystawa w ramach Programu Towarzyszącego Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie – 2015. Prezentuje grafiki młodych twórców – pp. Tomasza Jędrzejki, Roksany Gołębiowskiej, Olgi Pałki-Ślaskiej, Sybilli Skałuby i Macieja Zdanowicza. Artyści wywodzą się z różnych środowisk akademickich i posługują się zarówno tradycyjnymi (wklęsłodruk, sitodruk), jak i nowoczesnymi (druk cyfrowy) technikami. Łączy je tytułowa dominacja formy i struktury w opisie obrazowanej abstrakcyjnie rzeczywistości.

Średniowieczne Piwnice MCK, wstęp wolny. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.