Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Meble i Orient

Meble i Orient

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Meble i Orient

20 grudnia 2014 – 8 lutego 2015 roku

Sekretarzyk wykonany w „stylu otomańskim”, krzesło zdobione wzorem przedstawiającym kosz z papirusami, szyfoniera dekorowana postaciami myśliwych w orientalnych strojach – to niektóre z eksponatów, które można będzie oglądać na tej wystawie. W sumie wystawionych zostanie kilkadziesiąt zabytków, oprócz mebli będą to obrazy i wyroby ceramiczne. Celem ekspozycji jest pokazanie, jaki wpływ na wygląd i dekoracje mebli produkowanych w Europie miał Orient.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zainteresowanie Europy kulturą Orientu sięga czasów wypraw krzyżowych i podróży Marco Polo do Chin, ale wzmogło się zdecydowanie na początku XVII wieku. Wpłynęły na to liczne kontakty handlowe, a następnie ustanowienie na początku XVII w. Kompanij Wschodnioindyjskich przez Anglię, Niderlandy i inne kraje. Przedmiotem handlu stały się wyroby wschodnie: meble, tkaniny, porcelana, parawany, różnego rodzaju przybory. Zapoczątkowana wtedy wielka fascynacja sztuką wschodnią trwała około dwustu lat, następnie powróciła w drugiej połowie XIX i w XX w. Szczyt zainteresowania tą sztuką w Europie przypada na XVIII w., szczególnie na okres rokoka, którego finezyjne linie łatwo komponowały się z orientalnymi motywami.

Na wystawie pokazujemy meble powstałe w Europie, takie które inspirowane były sztuką Dalekiego i Bliskiego Wschodu – wyjaśnia pani Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. – Zwiedzający będą mogli zobaczyć na przykład sekretarzyk i fotel nożycowy powstałe ok. 1900 r., które ozdobione zostały popularną na Bliskim Wschodzie dekoracją „granos de trigo”. Polegała ona na układaniu i naklejaniu w wyciętych w masywie drewna wgłębieniach ornamentów wykonanych z kości lub masy perłowej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Najstarszym zabytkiem pokazywanym na tej wystawie jest fragment skrzyni z XVI w., którą ozdobiono przedstawieniami mężczyzn w strojach wschodnich i w turbanach. Wśród wystawionych eksponatów znalazły się również meble dekorowane scenami z polowań, w których udział biorą myśliwi w orientalnych ubraniach (kabinet niemiecki inkrustowany kością z XVII w. i intarsjowana szyfoniera z około 1820 r.), krzesło mahoniowe, w którego ażurowym oparciu znajduje się stylizowany kosz z trzema papirusami. Najnowszy eksponat na wystawie to krzesło wykonane w latach 60. XX w. w fabryce mebli w Świebodzicach. Jego ażurowe oparcie imituje łodygi bambusa.

Jak widać na przykładzie tego bardzo współczesnego krzesła, orientalne wzory towarzyszą nam na co dzień, ale nie zawsze o tym wiemy. Przygotowaną wystawą chcielibyśmy o nich przypomnieć – mówi Małgorzata Korżel-Kraśna.

*****

Wykłady w Muzeum Narodowym

20 grudnia 2014 r., godz. 12.00

Chóry anielskie i ziemscy soliści. O muzyce w sztukach plastycznych

O związkach muzyki ze sztukami plastycznymi opowie pani Iwona Gołaj. Prelegentka zaprezentuje ikonografię muzyczną w malarstwie i rzeźbie, między innymi chór anielski z Ołtarza Gandawskiego Jana van Eycka, barokową Orkiestrę Anielską ze stalli kościoła klasztornego w Lubiążu, a także „nokturny” amerykańskiego malarza J.A. Whistlera. Wstęp wolny.

21 grudnia, godz. 12.00

Romanizm

Cykl: Kurs historii sztuki

Prowadząca wykład p. Magdalena Musiał przedstawi najważniejsze zabytki sztuki romańskiej w Europie. Wstęp z biletem za 5 zł.

21 grudnia, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30

O kolorowych aniołach, małych aniołkach i kwiatowych aureolkach – zabawa plastyczna dla dzieci od 3 do 5 lat.

Czy anioły są całe białe, czy może kolorowe? A jakie barwy znajdziemy na skrzydłach anielskich? – odpowiedzi na te pytania dzieci poszukają w galeriach muzealnych, gdzie można zobaczyć wiele pięknych aniołów. Towarzyszą one Marii i małemu Jezusowi, opiekują się pastuszkami i podtrzymują tarcze herbowe. Wyjątkowe anioły zobaczymy na czasowej wystawie witraży Mistrzowie światła i ci właśnie niebiańscy posłańcy zainspirują nas do zabawy plastycznej.

Zapisy w Dziale Oświatowym od 15 grudnia (tel. 71 372 51 48). Wstęp z biletem za 15 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.