Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Miasto wielowymiarowe — o świętowaniu i nieświętowaniu w Krakowie
28 listopada 2024 r., godz. 17.00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
(Dom pod Krzyżem), ul. Szpitalna 21
Zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl prelekcji „Kraków – na styku kultur i religii”. Wykład poprowadzi pani dr hab. Anna Niedźwiedź, prof. UJ – antropolog kulturowa, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jej najważniejsze badania etnograficzne, prowadzone m.in. w Polsce oraz Ghanie, wpisują się w nurt antropologii religii, który operuje kategorią „religii przeżywanej” (lived religion). Interesuje się także antropologią przestrzeni i miasta, szczególnie w kontekście powiązań przestrzeni miejskich z kategorią „dziedzictwa religijnego”. Podczas wykładu poruszy zagadnienia dotyczące antropologii miasta oraz antropologicznych badań religii, w tym nieoczywistości granic między sacrum a profanum oraz przemian świętowania.
Wstęp wolny.
28 listopada, godz. 17.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Jesień średniowiecza”, które poprowadzi kierownik oddziału, pan Łukasz Walas.
Co świadczy o zmianie? Czy zaszła gwałtownie, czy rozłożyła się w czasie? A może zastosowany podział jest tylko tworem historyków, którzy wprowadzili go, aby nakreślić granice dla przedmiotu swych studiów? Na spotkaniu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Wstęp wolny.
28 listopada, godz. 18.00
Rynek Podgórski 1, sala im. Franciszka Maryewskiego
W październiku tego roku Muzeum Krakowa wydało Leksykon Podgórza. Jest to pierwszy w Krakowie leksykon dzielnicy, być może pierwszy taki leksykon w Polsce. Pomysłodawcą Leksykonu była Rada Dzielnicy XIII Kraków-Podgórze, która powierzyła to zadanie Muzeum Podgórza.
Leksykon został napisany dzięki fantastycznej współpracy, dyscyplinie, wzajemnemu zrozumieniu, pasji i oddaniu sprawie i w rekordowym tempie – w ciągu roku. Autorów było czterdziestu pięciu: muzealników, archiwistów, miłośników historii Podgórza różnych profesji. Haseł głównych jest 240, bo w tym roku mija 240. rocznica powstania Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. W Leksykonie są niespodzianki, są hasła autorskie, napisane według autorskich pomysłów, są teksty piosenek i podgórskie cytaty. Czy się spieraliśmy, tworząc leksykon? Tak. Czy zdarzały się historie mrożące krew w żyłach – nie, ale i tak jest o czym opowiadać. I właśnie o tym chcemy Państwu opowiedzieć podczas spotkania promocyjnego, które odbędzie się w sali im. Franciszka Maryewskiego w dawnym magistracie podgórskim. Podczas spotkania będzie można kupić Leksykon z 10% rabatem. Przygotowaliśmy niespodzianki.
Prowadzenie: pan Jacek Bańka. Wstęp wolny.
Współorganizatorem spotkania jest Rada Dzielnicy XIII.
30 listopada, godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Zapraszamy na spotkanie dla dorosłych z cyklu „Klinika dla rzeczy”, na którym porozmawiamy o archiwum rodzinnym. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem dotyczącym bezpiecznego przechowywania dokumentów na podłożu papierowym. Razem spróbujemy wykonać proste, dostępne wszystkim opakowania ochronne. Zachęcamy do przyniesienia kilku dokumentów z archiwum rodzinnego (świadectwa, dyplomy, fotografie, legitymacje). Będziemy służyć radą i pomocą.
Wstęp: 30 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.