Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Między gotykiem a renesansem. Malarstwo niemieckie 1450–1550

Między gotykiem a renesansem. Malarstwo niemieckie 1450–1550

Muzeum w Gliwicach

Między gotykiem a renesansem. Malarstwo niemieckie 1450–1550

Już 4 lutego 2023 roku o godz. 12.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się wykład towarzyszący wystawie obrazu Madonny pod jodłami. Poprowadzi go pani Patrycja Gwoździewicz, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach i kurator wystawy. Wstęp wolny.

Zakres wykładu obejmie najlepszy okres malarstwa przełomu gotyku i renesansu na obszarze Niemiec. Przypomniane zostaną nazwiska takich mistrzów, jak m.in.: Konrad Witz, Albrecht Altdorfer, Matthias Grünewald, Albrecht Dürer, Hans Baldung Grien, Hans Holbein Młodszy i oczywiście twórca Madonny pod jodłami – Lucas Cranach starszy. Omówione zostanie przejście od gotyku pojmowanego mistycznie i ekspresyjnie do sztuki nowożytnej, pozostającej pod wpływem humanizmu, natury i antyku. Mottem spotkania będzie słynne oświadczenie Dürera zawarte w traktacie o mierzeniu: Co to jest wszakże piękno, tego nie wiem – mówi Patrycja Gwoździewicz.

Odkrywamy tajemnice arcydzieła

Madonna pod jodłami Łukasza Cranacha starszego to jedno z najdoskonalszych dzieł renesansu, jakie znajdują się w polskich zbiorach. Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia przybliżające tajemnice tego pięknego obrazu, którego historia śmiało mogłaby stanowić treść scenariusza filmowego.

Lekcje odbywają się od wtorku do piątku (pomiędzy 31 stycznia a 31 marca) w Willi Caro. Zajęcia warsztatowe połączone są ze zwiedzaniem wystawy. Przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, ich treść jest modyfikowana w zależności od wieku odbiorców. Prowadzenie: panie Marta Witoń i Ewa Chudyba.

***

Zapraszamy także na oprowadzania dla szkół z udziałem pani Patrycji Gwoździewicz w środy o godz. 10.00.

Podczas spotkania poznamy burzliwą historię dzieła, przyjrzymy się bliżej stylowi autora (który w owym czasie był jednym z najwybitniejszych artystów tej części Europy), a także rozszyfrujemy złożoną symbolikę obrazu… Dlaczego Dzieciątko trzyma kiść winogron? Czemu Najświętsza Panna znajduje się „pod jodłami” – od strony Jej Syna widzimy brzozę? Czy jakieś ukryte znaczenie ma delikatny woal, poprzez który Madonna ujmuje ciało Syna? Na średniowiecznych przedstawieniach Matki Bożej z Dzieciątkiem czasem umieszczano też wizerunek diabła-węża, na przykład pod stopami Maryi, aby podkreślić, że wyrażając zgodę się na zostanie Matką Syna Bożego, Najświętsza Panna jest Nową Ewą, która przywróciła ludzkości nadzieję zbawienia. Na obrazie Cranacha również znajdziemy wizerunek węża – umieszczony na tajemniczym pierścieniu obok Madonny. Jednak ma on już zupełnie inne znaczenie, które jeszcze bardziej podkreśli, że obraz jest dziełem renesansowego, a nie średniowiecznego twórcy.

Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006, wstęp: 1 zł od grupy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.