Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Mikołajki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Mikołajki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Muzeum Narodowe w Krakowie

Mikołajki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

W jaki sposób świętego Mikołaja przedstawiano w sztuce sakralnej w różnych epokach? Na to pytanie odpowie wizyta w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17). Od 2 do 4 grudnia 2022 roku zapraszamy na Weekend Mikołajkowy, podczas którego ekspozycję będzie można zobaczyć za 5 zł.

Harmonogram wydarzeń:

3 grudnia:

Godz. 10.00 i 11.00: zwiedzanie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby – pani dr Monika Tarnowska-Reszczyńska.

Godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kraków na wyciągnięcie ręki – pan dr Wojciech Marcinkowski.

Godz. 17.00: koncert akordeonowy organizowany we współpracy z fundacją Art Forum, w programie znajdą się kompozycje Dominika Scarlattiego, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz utwory świąteczne. Wstęp wolny.

4 grudnia:

Godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski” – pan dr Tomasz Zaucha.

Godz. 14.00: oprowadzanie po Galerii „Sztuka Cerkiewna” – pani przewodnik Bożena Adamska.

Święty Mikołaj (ikona), między 1630-1670, fot. Pracownia digitalizacji MNK

Wokół tkanin Zofii Matuszczyk-Cygańskiej

Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło kolekcję o zespół dziesięciu tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Artystka uważała się przede wszystkim za malarkę, jednak tworzenie tkanin było dla niej szczególną formą wypowiedzi artystycznej. Więcej o jej twórczości można się dowiedzieć podczas spotkania 4 grudnia o godz. 12.00.

Tkaniny będzie można oglądać od 2 grudnia w sali wystaw zmiennych w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9), do wejścia uprawnia bilet na wystawy stałe. Spotkanie na ich temat poprowadzi pani kustosz Agnieszka Kwiatkowska. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Na zakup dzieł udzielone zostało dofinansowanie w ramach rządowego programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zofia Matuszczyk-Cygańska (projekt), Biegacze, 1956 r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

Fascynująca Tamara – oprowadzania w grudniu

Wystawa Łempicka cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Aby w pełni zrozumieć fenomen jednej z najsłynniejszych malarek art déco, warto posłuchać opowieści o jej życiu i twórczości. W grudniu zapraszamy na cykl oprowadzań z przewodnikiem w języku polskim i angielskim. Wstęp: 80 zł.

Harmonogram:

7 grudnia, godz. 12.30–14.00 (ang) i godz. 18.00–19.30 (pl)

14 grudnia, godz. 12.30–14.00 (ang) i 16.30–18.00 (pl)

16 grudnia, godz. 18.00–19.00 (pl, ang)

21 grudnia, godz. 12.30–14.00 (ang) i 16.30–18.00 (pl)

Nagrody dla publikacji

Działalność wydawnicza jest nieodłączną częścią funkcjonowania muzeum. Katalogi Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Lelewel. Rytownik Polski zostały nagrodzone w dwóch konkursach wydawniczych.

Album Hokusai. Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, autorstwa Beaty Romanowicz, zaprojektowany przez Zbyszka Prokopa, otrzymał w I konkursie Muzealna Książka Roku nagrodę (ex aequo) za najlepiej wydaną edytorsko książkę oraz wyróżnienie w kategorii katalogów wystaw. Natomiast katalog Lelewel. Rytownik Polski, pod redakcją naukową Janiny Wilkosz, zaprojektowany przez Radoszek Arts, otrzymał wyróżnienie Nagrody Klio w kategorii edytorskiej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi publikacjami oraz śledzenia działalności wydawniczej Muzeum.

Zmienione godziny otwarcia Muzeum

Z uwagi na organizację Wigilii pracowników 15 grudnia Galeria Sztuki Polskiej XIX i XX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem będą zamknięte dla zwiedzających. Pozostałe oddziały będą otwarte od godz. 10.00 do 12.30.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.