Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Finisaż wystawy „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie”

Finisaż wystawy „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie”

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

31 stycznia 2016 roku po raz ostatni będzie można zobaczyć dwieście pięćdziesiąt pasteli z kolekcji Muzeum, które – z uwagi na swą delikatność i wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – nie są wypożyczane ani też na co dzień eksponowane. Po trzech miesiącach prezentacji na wystawie czasowej powrócą one do Gabinetu Rycin i Rysunków MNW, przestrzeni specjalnie przystosowanej do przechowywania tych niezwykle delikatnych dzieł. Okazja do ich ponownego podziwiania w tak bogatym zestawieniu z pewnością nie pojawi się szybko. Na dwa tygodnie przed końcem wystawy obejrzało ją już 52 tysiące widzów.

Zapraszamy na finisaż wystawy 30 i 31 stycznia. Podczas finisażu odbędą się wykłady i spotkania. W sobotę i niedzielę o godz. 15.00, 16.00 i 17.00 odbędą się także oprowadzania po wystawie (zbiórka przed wejściem na wystawę, obowiązuje bilet wstępu na wystawę).

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

*****

Spotkania i wykłady:

„Salon odrzuconych”, czyli czego nie pokazaliśmy na wystawie – wykład

Anna Grochala, dr Joanna Sikorska

30 stycznia 2016 r., godz. 14.00

Kolekcja pasteli w Muzeum Narodowym w Warszawie liczy ponad 600 prac. Na wystawie została zaprezentowana zaledwie część z nich. Na wykładzie opowiemy o niełatwym procesie wyboru dzieł na ekspozycję, przedstawimy też pastele, które ostatecznie nie zostały pokazane publiczności. Znalazły się wśród nich prace nawet tak znanych artystów jak Julian Fałat.

sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

Mistrzowie pastelu

31 stycznia 2016 r., godz. 12.00

Wykład, który może być potraktowany jako wstęp do zwiedzania ekspozycji, przybliży zmieniające się sposoby użycia pastelu, motywy i tematy typowe dla tej techniki oraz sylwetki najwybitniejszych polskich i europejskich pastelistów.

sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

Pastelowe marzenia, pastelowe krainy – wykład

Marcin Romeyko-Hurko

31 stycznia 2016 r., godz. 14.00

Wykład o motywie pastelu w historii kultury i potocznej wyobraźni. Specyfika i popularność pastelu sprawiły, że nazwa tej techniki weszła na stałe do obiegowego języka i stała się pojemną metaforą i wędrownym motywem kultury. Wystawa jest okazją, by prześledzić zaskakujące nieraz konotacje „pastelowości” w rozmaitych tekstach kultury wysokiej i popularnej od XIX wieku po współczesność: w literaturze, muzyce, modzie, marketingu oraz ikonosferze życia codziennego.

sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

Więcej informacyj o wystawie

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.