Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Nowy Sącz: Wydarzenia towarzyszące wystawie Mit Galicji

Wydarzenia towarzyszące wystawie Mit Galicji

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Wydarzenia towarzyszące wystawie Mit Galicji

9 lutego, godz. 12.00: sMoCzKi w Galerii MCK. Zwiedzanie wystawy „Mit Galicji” dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Cykl sMoCzKi powstał po to, aby opiekunowie z dziećmi do trzech lat mogli zwiedzać aktualną wystawę razem z przewodnikiem, a maleństwa mogły im swobodnie towarzyszyć i w nieskrępowany sposób także uczestniczyć w oprowadzaniu. Przygotowane zostały specjalne miejsca do karmienia i przewijania niemowląt. Starsze dzieci mogą bawić się w minikąciku plastycznym.

Opłata: 10 zł od osoby dorosłej. Zajęcia odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca.

13 lutego, godz. 11.00: Dojrzali do sztuki. Spotkanie dla seniorów – „Instytucjonalizacja nauki i kultury”. 

Druga połowa XIX wieku to czas, gdy w Krakowie powołano szereg istniejących do dziś instytucji kulturalnych i placówek naukowych, jak Muzeum Narodowe, Teatr Miejski zwany obecnie Teatrem im. Juliusza Słowackiego czy Akademia Umiejętności. Powstawaniu ich sprzyjała polityka dworu cesarskiego, który kreował Franciszka Józefa I na władcę łaskawego i dbającego o Galicję – największą prowincję swojego imperium. Podczas wykładu przybliżone zostaną dzieje wybranych krakowskich instytucji, które w omawianym okresie przyczyniły się do ożywienia w polskim życiu naukowym i kulturalnym.

Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Spotkania opierają się na formule prelekcji historyka sztuki, po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunki i herbacie. Na koniec, dla chętnych, oferujemy bezpłatne zwiedzanie wystawy w towarzystwie przewodnika. Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny.

26 lutego, godz. 18.00: Galicyjski Nowy Sącz

Biuro Wystaw Artystycznych Sokół, ul. Jana Długosza 3, Nowy Sącz

Rozmowa z udziałem pp. Antoniego Kroha oraz Moniki Rydiger i Kingi Migalskiej z zespołu kuratorskiego wystawy „Mit Galicji”.

Nie przypadkiem to właśnie w Nowym Sączu powstało Miasteczko Galicyjskie – niecodzienna przestrzeń muzealna (będąca filią Sądeckiego Parku Etnograficznego), przenosząca nas w czasie do małomiasteczkowej zabudowy dziewiętnastowiecznej Galicji. Odtworzono ją wiernie na podstawie starych planów i rycin. Kilka lat temu BWA Sokół zrealizowało cykl pięciu wystaw objętych wspólnym tytułem „Galicja. Topografie mitu”. Ale mit Galicji ma ciągle nowe odsłony, takie jak chociażby ukraiński Majdan. Dlatego pozostaje wciąż fascynującym tematem do rozmowy. Zwłaszcza jeśli biorą w niej udział członkowie zespołu kuratorskiego trwającej w Galerii MCK wystawy „Mit Galicji” oraz pan Antoni Kroh – wybitny etnograf i tłumacz, autor opowieści o Podhalu i góralszczyźnie zatytułowanej Sklep potrzeb kulturalnych. Wstęp wolny.

20-26 lutego: Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, KrakówFestiwal Filmów Galicyjskich

Festiwal Filmów Galicyjskich

Ferie w MCK

17-19 lutego, godz. 10.00-13.00

24-26 lutego, godz. 10.00-13.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia będą oparte o tematykę nowowydanej przez MCK książki dla dzieci pt. Galicyjska Kraina Przygód autorstwa p. Marty Gaj. W trakcie kolejnych spotkań uczestnicy poznają punkty na trasie CK Kolei im. Karola Ludwika – galicyjskie miasta i związanie z nimi historie i postacie. Na zajęcia zaproszeni zostali goście specjalni, wśród nich: kolejarz, kartograf i etnograf, którzy pomogą dzieciom zrozumieć historię przedstawioną w książce. Dla uczestników warsztatów książka Galicyjska Kraina Przygód z pięćdziesięcioprocentowym rabatem.

Koszt udziału w jednych zajęciach: 10 zł.

***

Wystawy

Godziny otwarcia wystaw: wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście na wystawę o godz. 17.30).

•              Mit Galicji (do 8 marca 2015)

Wystawa jest próbą odczytania mitu Galicji na nowo – na podstawie faktów historycznych, w kontekście geopolitycznych przemian, w obszarze sztuki, ale też w codziennych praktykach kulturowych. Przedstawia obraz mitycznej Galicji w różnych perspektywach – polskiej, ukraińskiej, austriackiej i żydowskiej.

Wystawa obejmuje około sześciuset eksponatów ze zbiorów polskich, austriackich i ukraińskich.

Ceny biletów: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł, bilet rodzinny – 14 zł.

W każdy wtorek i środę w godzinach 10.00-11.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę – w cenie biletu – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim, godz. 16.00 w języku angielskim.

•              Galicyjski Thanatos. Cmentarze wojenne w Galicji Zachodniej z lat 1914-1918 (średniowieczne piwnice MCK, Prezentacja wystawy przedłużona do 8 marca 2015 r.)

Na terenie dawnej Galicji Zachodniej pochowanych jest około 70 tys. żołnierzy różnych narodowości – m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów, Chorwatów – walczących w I wojnie światowej. Cmentarze, na których zostali pochowani, charakteryzują się bardzo wysoką klasą artystyczną. Tworzyli je wiodący architekci, między innymi Duszan Jurkovič, Jan Mayr, Jan Szczepkowski czy Gustaw Rossmann.

Na wystawie prezentowanej w średniowiecznych piwnicach MCK można zobaczyć projekty galicyjskich nekropolii oraz ich współczesne i archiwalne fotografie. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.