Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wydarzenia towarzyszące wystawie Mit Galicji
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25
14 listopada 2014 r., godz. 11.00
Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK – W poszukiwaniu stylu narodowego
To propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Na spotkanie składa się prelekcja historyka sztuki, po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunku i herbacie. Na koniec dla chętnych oferujemy bezpłatne zwiedzanie wystawy Mit Galicji w towarzystwie przewodnika. Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny. Zajęcia odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca.
20 listopada 2014 r., godz. 14.00-17.00
Seminarium dla nauczycieli
Galicyjska perspektywa, czyli jak wykorzystać dziedzictwo galicyjskie w nauczaniu nie tylko historii. W trakcie seminarium nauczyciele będą mieli okazję zwiedzić ekspozycję wraz z przewodnikiem, poznać ofertę zajęć edukacyjnych w trakcie wystawy Mit Galicji oraz podyskutować z kuratorkami na temat koncepcji pracy przy wystawie. Informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860.
20 listopada 2014 r., godz. 18.00
Galicja według Anny Arno – spotkanie na wystawie Mit Galicji
Cykl Galicja według… to spotkania w przestrzeni wystawy z znanymi krakowianami i krakowiankami. Pozwoli on spojrzeć na wystawę Mit Galicji z innej perspektywy. Jako pierwsza spotkanie poprowadzi Anna Arno – historyk sztuki, tłumaczka i dziennikarka. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wejściówki.
23 listopada 2014 r.
Podróż do Galicji
W programie między innymi warsztaty dla dzieci i dorosłych, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, pokaz filmu Fryderyka Felliniego A statek płynie, galicyjska kawiarenka. Na wydarzenia towarzyszące wystawie wstęp wolny.
27 listopada 2014 r., godz. 18.00
Austriackie gadanie – spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem
Spotkanie z autorami książki pt. Austriackie gadanie czyli encyklopedia galicyjska, w której znaleźć można ponad 700 haseł, prezentujących panoramę faktów, anegdot, postaci i powiedzonek.
Znajdują się w niej m.in. opisy rywalizacji Lwowa z Krakowem, dworskiej etykiety, obecnych wszędzie portretów „cysorza”, komiśniaka i kiełbasy wyborczej, Towarzystw Wstrzemięźliwości od Trunków Palonych, kolejnych gwizdawek, debiutantek na balach, zechcyka i ferbla. Któż dziś pamięta, że pierwszy pociąg wyjeżdżający sto lat temu do Zakopanego powitały wypięte w geście protestu gołe zadki górali? Jak nazywał się góral, któremu było żal? Dlaczego J.I. Kraszewski miała w Galicji opinię wichrzyciela itp. Znalezienie odpowiedzi stało się możliwe dzięki wieloletnim poszukiwaniom źródłowym, a także – pasji kolekcjonowania anegdot i facecji. Wstęp wolny.