Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Ekonomiczne paradoksy i mity II RP

Ekonomiczne paradoksy i mity II RP

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

Drugie w nowym semestrze akademickim spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii oraz Koła Naukowego Ogólnej Teorii Ekonomii im. Ludwiga von Misesa odbędzie się 4 marca 2013 r., godz. 18:30, w sali 204D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D).

Wstęp do dyskusji

Ekonomiczne paradoksy i mity II RP

przedstawi pan Piotr Gibowski, psycholog ekonomiczny i autor książki „Asymetria. Rosyjska ruletka”.

https://www.facebook.com/Asymetria.RosyjskaRuletka?fref=ts

Serdecznie zapraszamy!

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki naszego szanownego prelegenta oraz odbędzie się mały quiz historyczno-ekonomiczny, za który nagrodą będzie własnie egzemplarz „Asymetrii”.

Żeby wziąć w nim udział, należy zrobić dwie rzeczy:

1) Udostępnić nasze wydarzenie na Facebooku.

2) Odpowiedzieć na podane niżej pytania:

Pytanie 1 W jakich latach obowiązywała w II RP prohibicja?

Pytanie 2 W którym roku (chodzi o lata 1921-1939) uruchomiono połączenie lotnicze Warszawa — Moskwa? Jak nazywała się firma lotnicza?

Pytanie 3 Czy Stalin mógł być synem podróżnika polskiego pochodzenia Mikołaja Przewalskiego?

Pytanie 4 Pod Warszawą w 1920 r. po dwóch stronach frontu znajdowali się: Karol de Gaulle oraz Michał Tuchaczewski. Wcześniej się już spotkali. W jakich okolicznościach i gdzie?

Pytanie 5 [tutaj nieco liczenia i szperania w źródłach się przyda] W latach lat 20-tych pojawiło się wiele nowych samochodów osobowych polskiej konstrukcji. Jednym z nich był Ralf-Stetysz (skrót od Rolniczo Automobilowo-Lotnicza Fabryka Stefana Tyszkiewicza). Polski samochód osobowy produkowany w latach 1924-1929, początkowo w Paryżu, a od 1927 r. w Warszawie. Koszt takiego pojazdu wynosił 13 500 zł. 2 grudnia 1927 r. Ford Motor Company rozpoczął sprzedaż nowego modelu: Ford Model A. Ile razy droższy był Stetysz (w najtańszej wersji) od Forda A? Ówczesny kurs dolara to 8,9 zł.

Pytanie 6 Który sąsiad przez niemal cały okres istnienia II RP nie utrzymywał z Polską stosunków dyplomatycznych, gospodarczych, kolejowych i pocztowych?

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się po spotkaniu. Uczestnik spotkania, któremu uda odpowiedzieć się na największą liczbę pytań, otrzyma egzemplarz „Asymetrii”.

Warto również wspomnieć, że patronat nad tą publikacją roztoczył Instytut Misesa. Serdecznie zapraszamy i prosimy o udostępnianie i zapraszanie znajomych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.