Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

Muzeum Krakowa

Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

1 października 2022 roku, godz. 11.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Temat przewodni: Stylowy Kraków. W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademii Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, lecz także poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł nową architekturę i nowe obszary przestrzeni publicznej na terenie Krakowa. Aleje Trzech Wieszczów w tym czasie stały się wizytówką miasta z wyjątkowej klasy zespołem krajobrazowym i zielenią miejską oraz architekturą reprezentującą różne kierunki i tendencje. W Krakowie długo utrzymywał się styl klasycyzujący i dworkowy, zmodernizowany historyzm, a także pojawiały się rozwiązania wywodzące się z założeń „perretowskich” oraz wpływy „szkoły warszawskiej” i Bauhausu. Pod koniec lat 20. XX w. pojawiają się pierwsze budowle o charakterze modernistycznym, a następnie do głosu dochodzą jeszcze nowocześniejsze formy. W czasie spaceru przejdziemy z Rynku Głównego do pl. Inwalidów, zahaczając o ulicę Karmelicką i jej okolice.

Prowadzenie: pani Magdalena Smaga. Wstęp: 15 zł (zakup biletów online).

Weekend seniora z kulturą

1–2 października

Muzeum Krakowa wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do udziału w akcji wszystkie osoby, które ukończyły 60. rok życia. W jej ramach można zwiedzić oddziały i filie Muzeum (z wyłączeniem Fabryki Emalia Oskara Schindlera oraz Rynku Podziemnego) po zakupieniu biletu w cenie 1 zł, a także skorzystać z 10% rabatu na wydawnictwa Muzeum Krakowa dostępne w kasach i sklepie muzealnym w pałacu Krzysztofory.

Ponadto w cenie biletu wstępu na daną wystawę dla osób chętnych przeprowadzone zostaną oprowadzania po wystawach czasowych:

1 października o godz. 13.00 – wystawa Wisła. Re-kreacja (pałac Krzysztofory)

2 października o godz. 10.30 – wystawa Plac Centralny. W poszukiwaniu Centrum (Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1)

Warunkiem skorzystania z promocji jest udokumentowanie wieku poprzez okazanie kasjerowi dokumentu poświadczającego wiek.

Wisła. Re-kreacja

29 września, godz. 15.30

Zbiórka: hol pałacu Krzysztofory (obok Centrum Obsługi Zwiedzających)

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy po wystawie czasowej Wisła. Re-kreacja, której bohaterem jest Wisła i jej związki z Krakowem.

Prowadzenie: pan Mateusz Niemiec.

Informacje o asyście: pani Elżbieta Lang. Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Do rzeczy — na tropie niezwykłych przedmiotów rodziny Hipolitów

1 października, godz. 11.00

Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3) zaprasza rodziny z dziećmi na interaktywne oprowadzanie w cyklu „Oprowadzanki”.

Wspólnie wyruszymy w podróż w czasie, by przekonać się, jak wyjątkowe przedmioty towarzyszyły rodzinie Hipolitów ponad sto lat temu. Zajrzymy do pokoju babci, by przyjrzeć się pamiątkom z czasów jej młodości. W sypialni rodziców poszukamy rozmaitych nietuzinkowych elementów garderoby, a także zabawek najmłodszego z domowników. Kolejny pokój przywita nas muzyką wydobywającą się z niezwykłego urządzenia, jakim był patefon – może zatańczymy w rytm walca? W jadalni spróbujemy rozwiązać zagadkę cukiernicy z dziurką od klucza. Sprawdzimy także, co słychać u młodej damy, i przekonamy się, jakie skarby przechowywała w swoim pokoju.

Prowadzenie: pani Małgorzata Kuciel. Wstęp: 15 zł (jeden opiekun – wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.