Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wystawy czasowe w Muzeum Miejskim

Wystawy czasowe w Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie Wrocławia

Wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia od 3 lutego 2021 roku są otwarte. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. Muzeum czynne jest w godzinach od 11.00 do 17.00, od środy do niedzieli.

Otwieramy się dla Państwa, jednak w dalszym ciągu dbamy o bezpieczeństwo zarówno zwiedzających, jak i naszych współpracowników muzealników, przestrzegając reżimu sanitarnego.

Śląskie szopki bożonarodzeniowe

Nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia bez betlejemskiej szopki. Tradycyjną scenę narodzin Jezusa Chrystusa z adoracją przez Najświętszą Marię Pannę i św. Józefa z Nazaretu, pasterzy i Trzech Króli od dawna wystawiają chrześcijanie w kościołach i domach na całym świecie. Według podań twórcą pierwszej szopki bożonarodzeniowej był św. Franciszek z Asyżu. W miejscowości Greccio niedaleko Rzymu polecił ustawić żłóbek w skalnej grocie. Wkrótce zwyczaj ten rozprzestrzenił się w kościołach i klasztorach całej Italii, a z Włoch tradycja przywędrowała przez Tyrol i Austrię na niemieckojęzyczne obszary górskie, w tym na Śląsk, gdzie pierwsze szopki pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku.

Najważniejsze ośrodki snycerskie skupione były w Hrabstwie Kłodzkim i Sudetach. Początkowo szopki ustawiano w kościołach i magnackich rezydencjach, ale nie minęło wiele czasu i zaczęły pojawiać się także w domach mieszczan. Wykonujący je sudeccy rzemieślnicy osiągnęli w tych małych, niemal teatralnych przedstawieniach prawdziwe mistrzostwo. Oprócz Świętej Rodziny, pasterzy i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan, często ubranych w noszone wówczas stroje. Ważne było również tło głównego motywu. Twórca takiej szopki przedstawiał to, co znał najlepiej, zatem najczęściej scenę Narodzenia umieszczano w górskiej perspektywie, którą dodatkowo okraszano widokami inspirowanymi wyglądem dolnośląskich wsi lub miast. Pojawiają się w nich znajomo wyglądające zamki, kamieniczki i domy.

Tradycja śląskich szopek zanikła po 1945 roku. Ponieważ wystawiano je co roku, narażone były na zniszczenia i zużycie, dlatego do dziś ocalała jedynie znikoma ich liczba, szczególnie tych domowych.

Kilka ważnych informacji dla zwiedzających: W muzeum przebywamy w maseczkach zasłaniających usta i nos. Dezynfekujemy dłonie przed wejściem do muzeum i po wyjściu z niego. Zachowujemy dystans społeczny.

W budynku Pałacu Królewskiego (ul. Kazimierza Wielkiego 35) może przebywać do osiemdziesięciu zwiedzających (1 osoba na 15 m2). O limicie będą informowali pracownicy muzeum.

Zapraszamy do 28 lutego. Zainteresowanym tematem szopek bożonarodzeniowych proponujemy katalog, który dostępny jest w księgarni internetowej. Katalog prezentuje szopki bożonarodzeniowe wykonane przez twórców profesjonalnych oraz ludowych w różnych częściach świata. Cena: 9 zł.

***

W Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego do 4 kwietnia dostępna jest wystawa czasowa pt. GOYA DALÍ. Gdy śpi rozum, budzą się potwory, na którą serdecznie zapraszamy. Stała wystawa pozostaje zamknięta do odwołania.

W budynku (pl. Wolności 7A) może przebywać do dwudziestu zwiedzających.

Profil Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego na Facebooku

***

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza do 28 lutego na wystawę w Patio Starego Ratusza pt. Kosmos, Lem, Biżuteria.

Ta piękna sztuka (biżuterii) skupiająca swoje spojrzenie i swoją praktykę w tak intymny sposób na indywidualnym duchu i zmysłach, zarówno autora, jak osoby noszącej, nie poddaje się żadnym próbom opisu…

Dawid Watkins, „Design Sourcebook”

Projekt jest próbą przywrócenia zainteresowania twórców sztuki najnowszej przyszłością, ku której tak silnie zwrócony był dwudziestowieczny modernizm, nierozerwalnie związany z pojęciem awangardy. Autorzy projektu proponują uczestnikom wykorzystanie jako źródła inspiracji twórczości literackiej Stanisława Lema, wielkiego polskiego artysty – pisarza, filozofa, futurologa.

W budynku Starego Ratusza (Rynek Ratusz 1) może przebywać do stu zwiedzających.~

Oferta dla szkół i przedszkoli 1
Oferta dla szkół i przedszkoli 2

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.