Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: 145. rocznica utworzenia Muzeum Narodowego

145. rocznica utworzenia Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

W dniu 7 października 1879 roku Rada Miejska Krakowa powołała do życia pierwsze na ziemiach polskich Muzeum Narodowe. W roku 2024 obchodzimy 145 lat najstarszego i największego muzeum w Polsce. Przez te wszystkie lata Muzeum zmieniało się, przybywało mu nowych oddziałów. Obecnie mamy ich dwanaście.

5–6 października 2024 r. zapraszamy do świętowania jubileuszu. W tych dniach bilety na wszystkie wystawy będą dostępne w cenie 5 zł. Rezerwacje przyjmujemy od 16 września. Zapraszamy do zapoznania się z programem:

5 października

godz. 13.00–14.00

płyta Rynku Głównego

Koncert z tarasu Sukiennic

Pan Artur Terrazas – flet (instrument etniczny), Cracow Singers & Players oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Kierownictwo artystyczne – pan Karol Kusz, prowadzenie – pan Dariusz Stańczuk, dziennikarz RMF Classic

Wstęp wolny.

6 października

godz. 19.00 oraz godz. 20.30

Hall Gmachu Głównego (al. 3 Maja 1)

Luminaria, opowieść o wieczności światła

Spektakl – instalacja malarstwa ożywionego

Autorska kompozycja będąca impresją artystyczną na temat Pochodni Nerona Henryka Siemiradzkiego. Obraz ten, mający pierwszy numer inwentarzowy, został podarowany przez autora w 1879 r., zapoczątkowując zbiory Muzeum.

Historia obrazu ukazana w metaforycznej opowieści na motywach prawdziwych wydarzeń, wpływów kultury antycznej i niezwykłej wyobraźni Henryka Siemiradzkiego.

Wykonawcy: Art Color Ballet. Reżyseria, projekt plastyczny i chorografia: pani Agnieszka Glińska.

Wstęp wolny na podstawie rezerwacji mailowej i za okazaniem biletu. Rezerwacje prosimy przesyłać z podaniem informacji o godzinie spektaklu. Osoba, która dokona rezerwacji, otrzyma potwierdzenie na adres e-mail. Odbiór biletu wstępu w kasie każdego oddziału MNK po podaniu numeru rezerwacji lub nazwiska, na jakie została zapisana.

Jubileusz Muzeum Narodowego w Krakowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.