Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Święto Trzech Króli w Muzeum Narodowym

Święto Trzech Króli w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie

W dniu Święta Trzech Króli, 6 stycznia 2019 roku, Muzeum Narodowe w Krakowie będzie otwarte od godz. 10.00 do 16.00. W tę szczególną niedzielę polecamy spacer na ulicę Kanoniczą 17 i odwiedziny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, gdzie prezentowana jest kolekcja dawnej sztuki sakralnej, w tym malarstwa ikonowego. To właśnie tam można zobaczyć Pokłon Trzech Króli, XVII-wieczną ikonę tzw. rzędu świątecznego.

Uwagę przyciąga Maria, zasiadająca na tronie, zwrócona lekko w stronę Chrystusa, którego adoruje ze złożonymi dłońmi. Przed nią na stylizowanym posłaniu leży Dzieciątko. Nad nim stoi św. Józef, a zza jego pleców wygląda głowa osła. Od strony prawej podchodzą z darami Trzej Królowie – opowiada kustosz Mirosław P. Kruk. – Całość kompozycji ma charakter uroczysty, epifaniczny, podkreślający boskość Chrystusa, przez akcent położony bardziej na adorację Dziecięcia, aniżeli akt jego narodzin. Zaznacza się kontrast proporcji namalowanych postaci, zwłaszcza zminiaturyzowanie osób Trzech Króli w stosunku do figur Marii i św. Józefa.

Jak w każdą niedzielę, również 6 stycznia wstęp do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka jest wolny. Bezpłatne wejście obejmuje również wystawę Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa – pokaz świeżo odnowionego cyklu obrazów zdolnego ucznia Albrechta Dürera, reprezentanta północnego renesansu. Tym, którzy wolą zwiedzać wystawy z przewodnikiem, polecamy oprowadzanie 5 stycznia o godz. 12.00. Prowadzenie: pani Joanna Świtała, wstęp w cenie biletu na wystawę.

Ciepło, cieplej, gorąco… Ferie w MNK

Trwa rezerwacja miejsc na zajęcia dla najmłodszych, których w czasie ferii zimowych zachęcamy do wspólnego odkrywania sztuki i… emocji. Zapraszamy dzieci do udziału w cyklu warsztatów, których tematem będą właśnie emocje i uczucia, czyli wszystko to, co w sztuce od zawsze było obecne, choć czasami w pierwszej chwili jest niedostrzegane. Wspólnie z dziećmi będziemy poszukiwać emocji w dziełach wielkich mistrzów, w temperaturze barw, w gestach postaci, w formach i kształtach przedmiotów oraz w nas samych. Zajęcia odbywać się będą przedpołudniami w wybranych oddziałach Muzeum. Więcej

„Kraków 1900” Krakowską Książką Miesiąca

Wydawnictwo MNK ma kolejny powód do dumy – jest nim Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca, którą dostała pani Urszula Kozakowska-Zaucha za publikację towarzyszącą wystawie Kraków 1900. Przepięknie wydana książka, przygotowana przez kuratorkę wystawy, opowiada o Krakowie doby secesji. Znajdziemy w niej charakterystykę prądów myślowych i artystycznych obowiązujących w czasach Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza, obraz życia codziennego w epoce Młodej Polski, biografie tworzących wówczas artystów i wiele ciekawostek. Przejrzysta szata graficzna oraz ponad 200 kolorowych ilustracji sprawiają, że czytanie tej książki to prawdziwa przyjemność – niezależnie od tego, czy czytelnik widział wystawę w Kamienicy Szołayskich.

Pokłon Trzech Króli

Wydarzenia edukacyjne

8 stycznia

Malarstwo tablicowe

cykl: Rozmowy o technologii

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, wystawa Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa, godz. 10.15

prowadzenie: p. Joanna Zaguła, wstęp: 1 zł

***

Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie dla opiekunów dzieci do lat trzech

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego, godz. 11.00

prowadzenie: p. Agnieszka Kuźma, wstęp z biletem na wystawę

***

Kula, sześcian, walec

cykl: Kurs rysunku (warsztaty plastyczne dla dorosłych)

prowadzenie: p. Anna Pomykalska-Marczuk

Gmach Główny, wystawa Wyspiański, godz. 17.30

wstęp: 275 zł (karnet obejmujący 11 zajęć)

zakup biletów

***

Znany jak zły szeląg? – Tytus Liwiusz Boratini

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Anna Bochnak, wstęp wolny

9 stycznia

Środy w cieniu sztuki

oprowadzania

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII–XVIII wiek, godz. 10.00-16.00

prowadzenie: p. Oliwia Kaczmarzewska, wstęp z biletem na wystawę

10 stycznia

Krakowski teatroman idzie na przedstawienie – z zagadnień repertuaru schyłku XIX wieku

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.