Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: Muzeum Narodowe na 25. Międzynarodowych Targach Książki

Muzeum Narodowe na 25. Międzynarodowych Targach Książki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi działalność wydawniczą od początku swojej historii, która sięga XIX wieku. Na targach książki w Krakowie znajdzie się stoisko wydawnictwa MNK.

Tegoroczna odsłona Międzynarodowych Targów Książki (ul. Galicyjska 9) jest inspirowana polskim romantyzmem, któremu poświęcony został również rok 2022. Jako hasło przewodnie wybrano cytat Juliusza Słowackiego: Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27–30 października.

W ostatnich latach nakładem Muzeum ukazuje się rocznie około dwudziestu publikacji książkowych dotyczących szeroko rozumianej sztuki (oraz historii) polskiej i zagranicznej. Są to przede wszystkim albumy, katalogi oraz przewodniki do wystaw. Publikowane są także książki ukazujące różnorodność kolekcji naszej instytucji oraz wydawnictwa ciągłe.

Szczególnie polecamy: katalogi wystaw Nowy początek. Modernizm w II RP oraz Lelewel. Rytownik Polski, publikacje naukowe – Maksymilian Gierymski. Katalog dzieł zebranych oraz Broń z warsztatu Ignacego Höfelmajera (1825–1889) w zbiorach muzealnych i prywatnych, albumy: XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej i długo oczekiwane drugie wydanie 100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także wydany ostatnio przewodnik dla dzieci Pan Karol i jego „Atma”.

Wykład w Atmie

Jesień to szczęśliwy czas dla miłośników wydarzeń w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19). 28 października zapraszamy na wykład Karol Szymanowski i jego wizja kultury oraz koncert uczestników XXIII edycji Zakopiańskiej Akademii Sztuki.

Wykład na temat poglądów kompozytora odnośnie do roli kultury, wygłoszony przez panią Małgorzatę Janicką-Słysz, zacznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zakopiańska Akademia Sztuki to cykl wydarzeń, które odbywają się w dniach 21–30 października. Koncertów uczestników XXIII edycji Zakopiańskiej Akademii Sztuki będzie można posłuchać również 27 i 29 października w kilku miejscach związanych z kulturą Podhala.

Selfie w muzeum?

Czy zastanawialiście się, co nastolatki widzą w robieniu sobie zdjęć w muzeach lub galeriach sztuki? 29 października o godz. 16.00 zapraszamy na warsztaty Selfie w muzeum, podczas których nastolatki wraz ze swoimi dorosłymi towarzyszkami zastanowią się nad tematem selfie.

Podczas zajęć uczestniczki odkryją historię selfie, przeanalizują kanony piękna w sztuce, a zainspirowane eksponowanymi na wystawie rzeźbami, wykonają własne fotografie. Warsztaty będą doskonałą okazją do spędzania wspólnie czasu, a także rozmowy na temat wpływów mediów społecznościowych.

Wstęp ze wspólnym biletem dla nastolatki i dorosłej uczestniczki: 20 zł.

fot. Kamil Broszko

Dyrektor MNK z tytułem Promotora Polski

Statuetki Promotor Polski zostały rozdane. Laureatem został dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, pan prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Uhonorowano go w uznaniu zasług dla promocji kultury polskiej w kraju i na świecie.

Projekt „Promotor Polski”, organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, został zainaugurowany w 2017 r. Od tego czasu tytułem zostało uhonorowanych już ponad 60 osób.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.