Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: Weekend seniora z kulturą

Weekend seniora z kulturą

Muzeum Narodowe w Krakowie

Ostatnie dni wystawy Lelewela w Sukiennicach

Do 2 października można oglądać wystawę Lelewel. Rytownik Polski, którą dotychczas odwiedziło blisko 70 tysięcy gości. Z tej okazji przygotowaliśmy w Sali „Czwórki” – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3) – oprowadzania i wykłady.

1 października

Godz. 12.00 – Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Lelewel. Rytownik Polski – pani Janina Wilkosz, kustosz w Gabinecie Grafiki i Rysunku MNK

Godz. 13.30 – Próba spojrzenia na rolę warsztatu grafika – pan prof. Franciszek Bunsch

Godz. 15.00 – Spotkanie z artystą. O miedziorycie – wykład pana prof. Krzysztofa Skórczewskiego

2 października

Godz. 12.00 – „Zdziełstwo” Lelewela: dotyk, obraz, narracja – pani dr hab. Danuta Zawadzka, prof. UwB

Godz. 13.30 – Dom Rodziny Lelewelów i jej ośmiu pokoleń – pan Mieczysław Novák (potomek Prota Lelewela, brata Joachima)

Z architekturą w muzeum

Od 29 września do 1 października w Muzeum królować będzie nie sztuka, lecz architektura. W ramach Spotkań z architekturą zapraszamy na rozmowę z artystą tworzącym instalacje dźwiękowe, oprowadzanie kuratorskie oraz plener fotograficzny.

Harmonogram wydarzeń:

29 września, godz. 18.00 – spotkanie z panem Robertem Curgenvenem – australijskim kompozytorem tworzącym muzykę ambientową, performanse i instalacje dźwiękowe. Na spotkanie w Dawnym Hotelu Cracovia obowiązują zapisy, tel.: 12 433 57 44.

30 września, godz. 17.30 – po wystawie Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku oprowadza architekt, pan Kacper Kępiński. Wstęp z biletem na wystawę.

1 października, godz. 10.00–14.00 – warsztaty fotograficzne (Nie) życie. Architektura modernizmu dzisiaj – z pomocą fotografii zastanowimy się nad miejscem modernizmu w przestrzeni. Podczas fotospaceru z fotografem, panem Krzysztofem Piłą, weźmiemy pod lupę hotel Cracovia, kino Kijów, Gmach Główny i okoliczną architekturę o modernistycznym rodowodzie. Warsztaty rozpoczną się przy wejściu do Gmachu Głównego. Bilety: 40 zł.

Weekend seniora z kulturą

Wizyta w muzeum jest nie tylko cennym elementem edukacji najmłodszych, ale też częścią aktywnego życia seniora. 1–2 października zapraszamy na Weekend seniora z kulturą, podczas którego Bilet Seniora, uprawniający do wstępu na wszystkie wystawy we wszystkich oddziałach, będzie kosztował pięć złotych.

Harmonogram:

1 października

Godz. 11.00 – oprowadzanie w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6).

Godz. 12.00 – oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich (ul. Józefa Piłsudskiego 12).

2 października

Godz. 11.00 – oprowadzanie w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich.

140. urodziny Karola Szymanowskiego – koncert

Czy takich urodzin życzyłby sobie sam kompozytor? 3 października o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19), aby wysłuchać wykonań słynnych utworów.

Podczas koncertu Karol z Atmy. Wartość tradycji i wyzwania współczesności wystąpią: międzynarodowy duet akordeonowy duoAccosphere (Alena Budziňáková i Grzegorz Palus) oraz polski kwartet smyczkowy Airis String Quartet. W programie znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Andrzeja Krzanowskiego oraz Miłosza Bembinowa.

Jesienią odbędą się kolejne koncerty poświęcone twórczości Karola Szymanowskiego. Zapraszamy 20 października i 10 listopada. Wstęp wolny.

Józef Mehoffer, Geniusze (II), 1901, karton do polichromii Skarbca Katedralnego na Wawelu, Muzeum Mazowieckie w Płocku

Nowe dzieło Józefa Mehoffera w MNK

Kraków był dla Józefa Mehoffera miejscem szczególnym. Od 4 października zapraszamy na pokaz dzieł artysty pt. Geniusze ze Skarbca Katedralnego w Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26). Zaprezentowane zostaną projekty polichromii Skarbca Katedralnego na Wawelu jego autorstwa.

Mehoffer pracował nad dekoracją malarską skarbca w latach 1901–1902, jednak nigdy jej nie ukończył. Powodem były kontrowersje wynikające z zaprezentowania przez Mehoffera spojrzenia na sztukę monumentalną zgodnego z duchem Młodej Polski i Art Nouveau.

Pokaz dzieła Geniusze (II) ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku dopełnią inne projekty Mehoffera do polichromii ze stałej ekspozycji muzeum biograficznego artysty, m.in. Anioły z gwiazdami i Zachwycone anioły. Pokaz będzie można oglądać do końca 2022 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.