Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Weekend wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Weekend wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Muzeum Narodowe w Krakowie

Weekend wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

ul. Kanonicza 17, Kraków

9 kwietnia 2022 roku

Godz. 11.00: Oprowadzanie w języku ukraińskim po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”

Prowadzenie: pani Katarzyna Marchenko – absolwentka historii sztuki, edukatorka muzealna. Prowadzi warsztaty i lekcje dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się polską fotografią okresu międzywojennego oraz bizantyńskim iluminatorstwem książkowym. Wstęp z biletem na wystawę.

Godz. 12.30–14.00: Warsztaty wycinanki artystycznej

Zapraszamy na spotkanie z wybitną ukraińską artystką, twórczynią monumentalnych wycinanek. Podczas warsztatów nasi goście będą mieli okazję poznać tradycyjne rzemiosło i stworzyć własne dzieła związane z tradycjami wielkanocnymi. Wstęp: 2 zł.

Pani Daria Alioszkina – absolwentka Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Tworzy wielkoformatowe wycinanki, zajmuje się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Czerpie z tradycji rodzinnych, budując pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem.

Prosimy o rezerwację: Centrum Informacji i Rezerwacji,  tel. 12 43 35 744 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00).

Godz. 11.00–14.00: Pokaz malowania ikon

W Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy zobaczyć wiele pięknych ikon. Nie mamy jednak okazji zobaczyć tajemniczego procesu, który sprawia, że prosta deska, zyskując kolory i złocenia, przeistacza się w pełne światła dzieło sztuki sakralnej. Zapraszamy na pokaz malowania ikon, podczas którego będzie również okazja, by zapytać o szczegóły związane z techniką powstania tych szczególnych dzieł sztuki.

Prowadzenie: pani Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Spotkanie ma charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili.

Godz. 14.00: Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek”

Prowadzenie: pani Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK. Wstęp z biletem na wystawę.

Godz. 16.00: Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Krakowie

Podczas wykładu będzie można usłyszeć o specyficznych dla dawnego Krakowa tradycjach Świąt Wielkanocnych – w zestawieniu ze współczesnymi sposobami krakowskiego świętowania. Dowiecie się, gdzie jeszcze dziś możemy spotkać Pucheroków, czym charakteryzowało się krakowskie święcone, co to było chodzenie „po śmiguście”, jak zmieniał się asortyment zabawek sprzedawanych na Emausie i dlaczego obecnie są dwie Rękawki.

Prowadzenie: pani Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorka wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów oraz wytworów rzemiosła i sztuki ludowej, a także problematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowa. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.