Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkania w Muzeum Narodowym

Spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

10-18 czerwca 2017 roku

10 czerwca, godz. 10.30

Tadeusz Kościuszko na obrazach i medalach kolekcji – spacer interaktywny z panem Grzegorzem Wojturskim

To jedyny w swoim rodzaju spacer po Muzeum Narodowym szlakiem kościuszkowskim. Prowadzący zaprezentuje uczestnikom obrazy i medale poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Wstęp wolny. Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5.

10 czerwca, godz. 10.00-13.00, 14.00-17.00

Modalność bez tajemnic – muzyka tradycyjna i dawna – warsztaty wokalne prowadzone przez panią Julietę González-Springer

Chorał gregoriański, polifonia średniowieczna i renesansowa oraz europejska muzyka tradycyjna opierają się na tych samych korzeniach: modalności. Dźwięki „żyjące” w tym świecie wprowadzają nie tylko w dawne czasy, ale kierują do szczerości i naturalności, które emanują z pieśni i tekstów tradycyjnych. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych śpiewem modalnym, monodią średniowieczną oraz muzyką tradycyjną. Skierowane są zarówno do amatorów, jak i zawodowych muzyków. Zajęcia złożą się z dwóch części:

1. pracy nad techniką właściwej emisji głosu oraz znalezieniem własnego głosu;

2. wprowadzeniem w modalność na bazie repertuaru jednogłosowego, średniowiecznego oraz utworów wokalnych tradycyjnych z Hiszpanii i Włoch (religijnych i świeckich).

Julieta González-Springer – śpiewaczka, dyplomowana w dziedzinie muzyki średniowiecznej w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Uczestniczyła w projektach muzyki średniowiecznej w Fundacji Royaumont (Francja) pod kierownictwem Katarzyny Livljanić (Dialogos) oraz Wawrzyńca Brisset (De Caelis). Specjalizuje się też w repertuarze wokalnym tradycyjnym z kręgu muzyki iberoamerykańskiej.

Wstęp: 120 zł. Zapisy, tel. 71 344 33 13. Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113.

10 czerwca, godz. 16.00

Spotkanie z artystą. Romuald Kutera

Wstęp z biletem na wystawę. Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1.

10 czerwca, godz. 13.00

Protestancki i katolicki Cranach – wykład pani Beaty Lejman

Słuchacze dowiedzą się więcej o osobie i twórczości Łukasza Cranacha Starszego – jednego z najważniejszych malarzy niemieckiego renesansu. Artysta ten tworzył w początkowym okresie reformacji w krajach niemieckich. Choć przyjaźnił się z Marcinem Lutrem, malował także na potrzeby katolickich zleceniodawców. Wstęp wolny. Gmach Główny.

11 czerwca, godz. 11.00

Dadaizm, czyli przesuwanie granic sztuki – wykład pani Aleksandry Paterman

Absurdalny dowcip, drwina, kolaż i ready made. Wykład przybliży podstawowe założenia dadaizmu, nurtu dążącego do stworzenia antysztuki pozbawionej wszelkich norm i zasad, zrywającej z tradycją, zmierzającej do pełnej swobody wyrazu artystycznego. Wstęp wolny. Pawilon Czterech Kopuł.

17 czerwca, godz. 12.00

Swego nie znacie. O epitafiach w katedrze wrocławskiej – wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury

Prelegentka zaprezentuje wybrane epitafia z różnych epok (od średniowiecza do współczesności) znajdujące się we wrocławskiej katedrze. Podczas wykładu zostaną omówione ich cechy stylowe oraz treści symboliczne. Publiczność pozna życiorysy wybranych zmarłych upamiętnionych w najważniejszej świątyni miasta. Wstęp wolny. Gmach Główny.

17 czerwca, godz. 13.30

Tadeusz Kościuszko w oczach współczesnych (XVIII wiek i początek XIX wieku) – wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć

Tadeusz Kościuszko niewątpliwie znacznie wyprzedzał czasy, w których przyszło mu żyć. Jak był postrzegany przez współczesnych? Co o nim sądzili politycy w kraju i za granicą, jak go widzieli przedstawiciele magnaterii i szlachty, a także uboższe warstwy społeczne? Wstęp wolny. Gmach Główny.

18 czerwca, godz. 12.00

Sztuka współczesna w Polsce – wykład pani Iwony Gołaj

Prelegentka na podstawie twórczości wybranych artystów starszego i młodszego pokolenia – Edwarda Dwurnika, Natalii Lach-Lachowicz, Wilhelma Sasnala, Pawła Althamera – spróbuje ukazać różnorodność i wielowątkowość polskiej sztuki współczesnej. Wstęp z biletem za 5 zł. Gmach Główny.

Zajęcia dla dzieci

10 czerwca, godz. 11.00

Tworzona wciąż od nowa. Nacht-Samborski – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat

Obserwacja – analiza – tworzenie. Tak wygląda proces powstawania dzieła. Podczas zajęć uczestnicy po raz kolejny staną się artystami, tym razem zajmą się malarstwem olejnym, tworząc martwe natury. Prowadzenie: pani Beata Stankiewicz-Szczerbik. Wstęp wolny. Zapisy, tel. 71 712 71 81. Pawilon Czterech Kopuł.

11 czerwca, godz. 12.00

Letnie pejzaże nićmi malowane – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Dzieci odbędą spacer po galeriach, by przyjrzeć się wybranym przykładom malarstwa pejzażowego. Skoncentrują się na letnich widokach górskich i nadmorskich, a później wyczarują przy użyciu włóczek i nici własne pejzaże zapowiadające wakacyjne przygody. Prowadzenie: pan Michał Pieczka. Wstęp wolny. Zapisy, tel. 71 372 51 48. Gmach Główny.

18 czerwca, godz. 12.00

Spotkanie z romską tradycją mówioną – zajęcia rodzinne

Podczas spotkania będzie można poznać historię języka i dialektów romani, przypowieści i przysłowia, a także wiersze Papuszy – w oryginale i polskim przekładzie. Prowadzenie: pan Robert Bladycz. Wstęp wolny. Muzeum Etnograficzne.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.