Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

828 grudnia 2019 roku

21 grudnia, godz. 12.00

Wybitne przedstawienia Bożego Narodzenia w sztuce średniowiecznej na Śląsku

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pani Agaty Stasińskiej. Na podstawie znajdujących się w zbiorach Muzeum dzieł śląskiej sztuki średniowiecznej prześledzona zostanie ewolucja ikonografii sceny Bożego Narodzenia. Słuchacze będą mieli okazję poznać genezę omawianych wariantów bożonarodzeniowych przedstawień oraz zapoznać się z najciekawszymi wyobrażeniami tej sceny spoza muzealnej kolekcji. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

21 grudnia, godz. 15.00

Konflikt, napięcie, współpraca – etnologiczne badania w gminie Dobrzeń Wielki

Cykl: Antropologiczny melanż w Muzeum Etnograficznym

Wykład pana Konrada Górnego. Słuchacze poznają przebieg oraz wyniki badań terenowych przeprowadzonych w gminie Dobrzeń Wielki przez etnologów z Uniwersytetów Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca zespołu badawczego prowadzona była w ramach grantu „Konflikt, napięcie, współpraca. Studium interakcji pomiędzy Elektrownią Opole a społecznością gminy Dobrzeń Wielki”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

21 grudnia, godz. 15.00

50 twarzy Schulza

Wykład pani Barbary Andruszkiewicz towarzyszący wystawie Wyrzeźbiony Wrocław. Prelegentka przybliży postać niezwykle płodnego wrocławskiego artysty Pawła Schulza (1875–1945), autora kilkuset portretów, a także licznych aktów, pomników i nagrobków. Wychowanek Académie Julian, uczeń Christiana Behrensa, ale także Augusta Rodina, uhonorowaniem w 1907 r. przez samego króla Prus rozpoczął błyskotliwą, trwającą prawie czterdzieści lat karierę… Tytuł wykładu nawiązuje do wydanego przez niego katalogu pt. 50 Köpfe von Paul Schulz z pięćdziesięcioma portretami jego autorstwa. Wstęp wolny.

Gmach Główny

22 grudnia, godz. 12.00

Bombki to już tradycja

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty malowania bombek pani Ewy Rakiel dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Boże Narodzenie to czas, w którym ważna jest wyjątkowa oprawa, także plastyczna. Tym razem tematem warsztatów będą nie papierowe, nie słomkowe, ale szklane dekoracje świąteczne. Uczestnicy spotkania obejrzą unikatowe muzealne zbiory, a potem na przygotowanych przeźroczystych bombkach stworzą własne kompozycje. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne

Zapisy: tel. 71 344 33 13

22 grudnia, godz. 11.00

Sztuka medytacji. Mark Rothko

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Niekiedy sztuka Marka Rothki jest określana jako mistyczna, mająca wręcz medytacyjny charakter. W trakcie wykładu przedstawiony zostanie niezwykły proces twórczy artysty, o którym można powiedzieć, że malował na sposób medytacyjny, gdyż zanim podjął decyzję, jakie pociągnięcie pędzlem wykonać, długo kontemplował malowaną powierzchnię. Wstęp: 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Rezerwacja: tel. 71 712 71 89

28 grudnia, godz. 12.00

Kryształowe żyrandole. Mariaż szkła i światła

Cykl: Piękne i użyteczne

Wykład pana Adama Włodarczyka. Światło i szkło nierozerwalnie łączą się ze sobą. Doskonałym przykładem tej relacji jest wykorzystanie kryształu do tworzenia żyrandoli, których olśniewający urok przez wieki był wyznacznikiem luksusu. Opowieść o nich ujawni wiele niespodziewanych wątków i odkryje sporo tajemnic, m.in. co wspólnego miały ze sobą Meluzyna i cesarzowa Austrii, jak gruszki i pająki rozświetlały komnaty pałaców i co ma ołów do kryształu? Wstęp wolny.

Gmach Główny

***

14 grudnia, godz. 12.00

Książ – metamorfozy architektury zamku XIII–XXI w.

Cykl: Książ utracony, Książ ocalony

Wykład pani dr Beaty Lejman. Jak to się stało, że średniowieczna warownia przeobraziła się w barokowy pałac otoczony ogrodami, a następnie w jeden z najokazalszych zamków w Europie, i czy rzeczywiście jego rozbudowa w XX w. doprowadziła do bankructwa Hochbergów? Podczas wykładu prowadząca podejmie próbę odpowiedzi na te pytania. Wstęp wolny.

Gmach Główny

14 grudnia, godz. 14.00

Alina Szapocznikow „Okapy”

Cykl: Dotknij muzeum

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób niewidomych i niedowidzących. Sztuka ciała dla uspokojenia duszy – tak jednym zdaniem można określić niezwykłe dzieła Aliny Szapocznikow. W trakcie spotkania dowiemy się, czym są pamiętniki intymne, oraz zastanowimy nad tym, jak jeszcze można przenieść ulotność wspomnień w sferę dotyku. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

14 grudnia, godz. 15.00

Miasto w relacjach. Strategie i praktyki współtworzenia przestrzeni miejskiej

Cykl: Antropologiczny melanż w Muzeum Etnograficznym

Wykład pani Katarzyny Majbrody. Pytanie o kondycję współczesnego miasta wiąże się z zagadnieniem praw do miasta, w które wpisują się prawa do kreowania, przeobrażania i zadomowiania przestrzeni miejskiej. Słuchacze zapoznają się z założeniami krytycznego posthumanizmu i nowego materializmu, w których kontekście przestrzeń miejska stanowi wynik złożonych relacji środowiskowych, zacierania się granic gatunkowych oraz efekt złożonych relacji ludzi i obiektów materialnych pozaludzkich. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne

14 grudnia, godz. 17.00

Spalmy muzea! Narodziny manifestów artystycznych

Cykl: Kurs historii sztuki. Work in progress

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Futuryści nawoływali do niszczenia muzeów, odżegnywali się od antyku i dokonań klasyków renesansu. Traktowali tradycję jako „nienawistny hamulec”, który krępuje swobodę twórczą. W manifestach dawali upust swoim poglądom. W trakcie zajęć prześledzimy proces ich powstawania, próbując stworzyć własny manifest „dnia dzisiejszego”. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

15 grudnia, godz. 11.00

Twórcza pasja wg Waldemara Cwenarskiego

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Waldemar Cwenarski to jeden z najzdolniejszych artystów powojennych, którego obiecującą drogę twórczą przerwała tragiczna śmierć w tajemniczych okolicznościach. Fatum prześladowało go od lat dziecięcych – stracił ojca, a później rodzeństwo. Przeżycia z tym związane oraz wojna miały ogromny wpływ na jego wrażliwość i postrzeganie rzeczywistości. Pozostawił po sobie ogromną liczbę obrazów olejnych, a przede wszystkim wykonywanych zamaszyście rysunków. Dziś uznawany za jednego z najciekawszych twórców o rozpoznawalnym i wyjątkowym dorobku. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

15 grudnia, godz. 13.00

Sztuka gotycka

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dra Dariusza Galewskiego. Prelegent przedstawi najważniejsze dzieła sztuki gotyckiej. Na wykładzie omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego ostatniej fazy średniowiecza. Wstęp: 5 zł.

Gmach Główny

19 grudnia, godz. 11.00

Ekspresja tkaniny. Magdalena Abakanowicz

Cykl: Sztuka w mig! (z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

Mięsista i zgrzebna. Dekoracyjna i ascetyczna. Tkanina w rękach Abakanowicz niesie emocje. W zależności od użycia układa się w ostrzeżenie lub zaproszenie. Spotkanie wokół prac rzeźbiarki to zaproszenie do refleksyjnej obecności w przestrzeni kopuły północnej Pawilonu, gdzie rozgościły się m.in. Abakany, Mutanty, Postacie siedzące, Mędrcy i Tłum. Oprowadzanie: pani Justyna Oleksy. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

14 grudnia, godz. 11.00

Jak brzmi abstrakcja?

Cykl: Sztuka szuka zmysłów (zmysł słuchu)

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Czy w obrazie może być ukryty koncert? Czy możemy „posłuchać” obrazów wiszących na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł? Przyglądając się twórczości Alfreda Lenicy, odkryjemy, jakie muzyczne kompozycje kryją się za jego obrazami. Następnie, w rytm zwariowanej muzyki – chlapiąc, kapiąc i skacząc – spróbujemy stworzyć własne brzmienie abstrakcji. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

14 grudnia, godz. 15.00

Graficzne interpretacje miasta – warsztaty drzeworytnicze

Cykl: Arkana sztuki

Warsztaty plastyczne pana Grzegorza Wojturskiego dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Uczestnicy zajęć zapoznają się z wyobrażeniami miast na obrazach, rysunkach i grafikach prezentowanych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zainspirowani własnymi lub dawnymi wizjami miasta, wykonają niewielki projekt rysunkowy ulicy lub zaułka miejskiego, który następnie przeniosą na drewniany klocek – matrycę drzeworytu. Efektem pracy będą oryginalne czarno-białe odbitki na papierze, zaprezentowane na osobnej planszy. Twórcza przygoda gwarantowana. Wstęp: 7 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

15 grudnia, godz. 13.00

Czy to się Wam podoba?

Warsztaty pani Alicji Abramowicz dla rodziców z dziećmi w wieku do 3 lat. O gustach się nie dyskutuje, ale w czasie wizyty w Muzeum Sztuki Współczesnej można zabawić się w krytyków, porozglądać wokół i wybrać coś, co się podoba, i coś, co zupełnie nie! Indywidualne wybory staną się przyczynkiem do zajęć, o których trudno z góry przewidzieć, jaki kierunek obiorą. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

17 grudnia, godz. 12:30

ZachwyTY: W miłosnym uścisku – o małych formach rzeźbiarskich

Oprowadzanie dla rodziców z dziećmi w wieku do lat dwóch. Każde spotkanie w nowym cyklu toczy się wokół innego tematu przewodniego. Uczestnicy zostaną oprowadzeni po wybranej części wystawy czasowej Wyrzeźbiony Wrocław, a następnie w muzealnej kawiarni wezmą udział w dyskusji, podzielą się wrażeniami. W cenie biletu przewidziany jest też poczęstunek w postaci kawy lub herbaty. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp: 15 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

Waldemar Cwenarski, Autoportret, fot. Arkadiusz Podstawka

***

8 grudnia, godz. 15.00

Johannes Baumeister — mistrz grupy Ukrzyżowania

Wykład pana dra hab. Piotra Oszczanowskiego towarzyszący wystawie Wyrzeźbiony Wrocław. Urodzony w Münster w 1864 roku artysta przeniósł się do Wrocławia w 1893 r. i tu rozpoczął pełną sukcesów, trwającą przeszło 30 lat działalność. Zasłynął z kamiennych, wieloosobowych grup Ukrzyżowania, o które zabiegało wielu kościelnych mecenasów. Artystyczny dialog z przeszłością, zwłaszcza ze średniowieczem, oraz próba wypracowania indywidualnego, rozpoznawalnego stylu – to tylko niektóre z zagadnień składających się na wykład o dorobku jednego z najmniej dzisiaj znanych rzeźbiarzy wrocławskich przełomu XIX i XX wieku. Wstęp wolny.

Gmach Główny

8 grudnia, godz. 11.00

Powojenne oblicza abstrakcji

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Abstrakcja geometryczna, organiczna czy antymimetyczna? Czym różni się action painting od taszyzmu? W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, jakie były powojenne kierunki rozwoju abstrakcji oraz dlaczego estetyka kinetyczna jest tak ważna przy odbiorze tego rodzaju sztuki. Wstęp: 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Rezerwacja: tel. 71 712 71 89

8 grudnia, godz. 14.00

Kolędujemy!

Cykl: Poczuj sztukę

Warsztaty pani Marty Derejczyk dla osób niewidomych i niedowidzących. Spotkanie będzie okazją do przypomnienia dawnych zwyczajów kolędniczych, a także wysłuchania kilku tradycyjnych, mało dziś już znanych kolęd z różnych regionów Polski. Znajdzie się też oczywiście czas na wspólne kolędowanie. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne

10 grudnia, godz. 12.30

ZachwyTY: Upamiętnienie – o plakietach okazjonalnych

Oprowadzanie dla rodziców z dziećmi w wieku do lat dwóch. Każde spotkanie w nowym cyklu toczy się wokół innego tematu przewodniego. Uczestnicy zostaną oprowadzeni po wybranej części wystawy czasowej Wyrzeźbiony Wrocław, a następnie w muzealnej kawiarni wezmą udział w dyskusji, podzielą się wrażeniami. W cenie biletu przewidziany jest też poczęstunek w postaci kawy lub herbaty. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp: 15 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

11 grudnia, godz. 12.00

Środa na stałe(j)

W każdą drugą środę miesiąca Muzeum Etnograficzne zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać historii niezwykłych zabytków prezentowanych na tej ekspozycji, takich jak na przykład ule figuralne, czepce dolnośląskie czy malarstwo dewocyjne. Wstęp z biletem na wystawę stałą.

Muzeum Etnograficzne

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.