Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

6–9 kwietnia 2019 roku

6 kwietnia, godz. 12.00

Siemiradzki i antyk

Cykl: W południe z Siemiradzkim

Tematyka związana ze starożytnością jest charakterystycznym elementem malarstwa Henryka Siemiradzkiego. Artysta nader często nawiązywał w swoich pracach do historii antycznego Rzymu, o czym świadczą takie monumentalne płótna jak Pochodnie Nerona czy Dirce chrześcijańska. Na wykładzie pana Jakuba Zarzyckiego przedstawione zostaną także historyczne i literackie konteksty powstania omawianych dzieł malarza. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5 

6 kwietnia, godz. 16.00

Odbicia

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dorosłych. Czy sztuka współczesna jest odzwierciedleniem kondycji ludzkiej w XXI wieku? Czy np. w obrazach Janasa lub litografiach Gielniaka odnajdziemy odbicie naszych idei? A może chodzi tylko o zwykłą czynność odbijania farby na papierze albo płótnie? Czy powielanie, które wynika z tego działania, niesie jakieś sensy? A przecież odbiciem jest także nasz wizerunek w szybie gablotki muzealnej… Poszukamy wspólnego przełożenia sztuki na taniec i odbicia tańca w plamach barwnych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Zapisy: tel. 71 712 71 81

7 kwietnia, godz. 11.00

Wassily Kandinsky – ojciec abstrakcjonizmu

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Założyciel legendarnej grupy ekspresjonistów Błękitny Jeździec, nauczyciel w słynnej szkole artystycznej Bauhaus, twórca pierwszej akwareli abstrakcyjnej. To tylko niektóre z licznych osiągnięć Wasyla Kandinskiego. W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała ścieżka artystyczna tego malarza. Posłuchają również, jak brzmiały metafizyczne spekulacje Kandinskiego oraz dlaczego to właśnie sztuka jest według niego bramą do transcendencji. Wstęp z biletem za 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

7 kwietnia, godz. 13.00

Realizm i polskie malarstwo o tematyce historycznej

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Michała Pieczki. Prelegent przedstawi najważniejsze i najznakomitsze dzieła sztuki polskiej okresu realizmu. Omówi również wybrane przykłady polskiego malarstwa historycznego, w tym twórczość Jana Matejki i Wojciecha Gersona. Wstęp z biletem za 5 zł.

Gmach Główny

9 kwietnia, godz. 11.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”

Prowadzenie: panie Barbara Ilkosz, Dagmara Schmengler. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

*****

Dla dzieci:

6 kwietnia, godz. 10.30, 12.30

Mutanty i sznurek

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (godz. 10.30) oraz dla rodziców z dziećmi w wieku do lat 3 (godz. 12.30). Magdalena Abakanowicz to jedna z najsłynniejszych polskich artystek. Była rzeźbiarką niezwykłą – stado Mutantów jej autorstwa, wielkie Abakany czy Tłum stojących postaci tworzą przestrzeń, w której emocje same zaczynają tańczyć. Radość, zachwyt, zadziwienie i duże ilości sznurka oraz płótna jutowego to przepis na przestrzenie doświadczenia – jak określała swoje instalacje artystka. A my pójdziemy jej śladem i ze sznurka i papieru stworzymy przestrzenie zabawy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

7 kwietnia, godz. 10.30, 12.30

W dobrym smaku

Cykl: Zmysły i zamysły

Warsztaty rodzinne na wystawie stałej Cudo-Twórcy dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat (godz. 10.30) oraz dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (godz. 12.30). W dobrym guście jest mieć w domu piękne lustro czy stylową komodę. W czasie warsztatów zastanowimy się nad sformułowaniem w dobrym smaku – odpowiemy m.in. na pytanie, czy zabytkowy zegar może być smaczny? Obejrzymy prezentowane w Muzeum niezwykle kunsztownie wykonane eksponaty, a w ramach zabawy plastycznej z kolorowych papierów zaprojektujemy najsmaczniejszy pokój dziecięcy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.