Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkania w Muzeum Narodowym

Spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

20-21 października 2018 roku

 

20 października, godz. 12.00

Kariera imigranta Jakoba Beinharta – pan dr hab. Romuald Kaczmarek

Wedle źródeł pisanych Jakub Beinhart kierował największą pracownią malarsko-snycerską, jaka działała we Wrocławiu na przełomie gotyku i renesansu. Zatrudniał i kształcił wielu innych rzemieślników, w tym swoich synów i krewnych. Pewne jest, że na Śląsk przybył ze Szwabii jako młody, wykształcony już mistrz. Kwestią naukowych hipotez i badań jest natomiast to, co tak naprawdę jest dziełem Beinharta i jego pracowni, gdyż znana jest tylko jedna rzeźba opatrzona jego nazwiskiem.

Wstęp wolny.

21 października, godz. 12.00

Anonimowi artyści – migranci na Śląsku i ich monumentalne dzieła – pani dr Agnieszka Patała

Większość dzieł śląskiej sztuki późnogotyckiej, zwłaszcza monumentalne nastawy ołtarzowe i epitafia, były dziełem pracy zespołów twórców, których tożsamość w wielu wypadkach pozostaje nieznana. Na przykładzie aktywności wykształconych w Norymberdze i działających na Śląsku malarzy i rzeźbiarzy z warsztatów Mistrza Lat 1486–1487 oraz Mistrza Poliptyku z Gościszowic przedstawiona zostanie ścieżka kariery artystów-migrantów w naszym regionie wraz z towarzyszącymi im ograniczeniami oraz możliwościami, a także grono ich najważniejszych klientów oraz stosowane w warsztatach metody produkcji seryjnej pozwalające kończyć duże zlecenia w zaskakująco szybkim czasie.

Wstęp wolny.

21 października, godz. 13.00

Architektura okiem fotografa – spotkanie z panem Mikołajem Grospierre’em, autorem fotografii wykorzystanych w serii wydawniczej Od Pałacu do Rotundy.

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.